Od czego zacząć swoją przygodę ze squashem?

Squash jest postrzegany jako młodszy i dziwniejszy brat tenisa ziemnego. Polega na odbijaniu piłki od ściany - dużo łatwiej jest go więc trenować w pojedynkę. Mecze rozgrywa się w parach. Losowo wybrany serwujący rozpoczyna mecz i o ile serw był prawidłowy następuje wymiana: gracze na zmianę odbijają piłkę od przedniej ściany. W międzyczasie piłka może się odbijać od podłogi, ścian bocznych i ściany tylnej - raz między kontaktem z rakietą, a ścianą przednią.

Na pierwszy rzut oka widać więc, że squash znacząco różni się od tenisa, a podobieństwo wynika jedynie z faktu, że odbija się piłkę rakietą. Jednak i rakieta, i piłka są mniejsze od tenisowych. Latają jednak równie szybko, a uderzenie nimi jest równie bolesne. Przy okazji warto wspomnieć, że także boisko jest mniejsze i całkowicie zabudowane, aby piłka mogła odbijać się od ścian. Jest to więc bardziej sala niż kort.

Gdzie znaleźć salę do squasha?

Najłatwiej jest poszukać czegoś w Internecie. Jeśli nigdy nie słyszałeś o squashu albo myślałeś, że to bardzo niszowy sport, zdziwisz się, gdy odkryjesz jak wiele sal do squasha znajduje się w twojej okolicy. We wszystkich większych miastach zarówno miejskiej ośrodki sportu jak i prywatne firmy oferują sale do squasha i treningi z profesjonalistami. Nauka gry w squasha w Poznaniu czy innych większym mieście to zyskująca na popularności rozrywka, która pozwala aktywnie spędzić czas.

Czy trzeba mieć dobrą kondycję?

Niestety tak. Squash jest sportem dynamicznym, wymaga dużych nakładów energii i ogromu ruchu. Już w pierwszych minutach gry tętno zawodników wzrasta do ponad 160 uderzeń na minutę, co jest przeciwwskazaniem do uprawiania tego sportu dla osób z chorobami układu krążenia. Jeśli ktoś, kto prowadzi siedzący tryb życia i do tej pory stronił od sportu pragnie zacząć grać w squasha, zalecane jest, by wcześniej przygotował się kondycyjnie wykonując ćwiczenia sprawnościowe. Z drugiej strony warto wspomnieć, że podczas godzinnej gry w squasha można spalić nawet 900 kalorii! To praktycznie dwa razy więcej niż przy grze w tenisa.

Jaki sprzęt jest potrzebny do gry w squasha?

Rakieta i piłka. Jednych i drugich można dostać kilka rodzajów, dlatego najlepiej za pierwszym razem pożyczyć od kogoś sprzęt, a przed kupnem skonsultować się z trenerem, bardziej doświadczonym zawodnikiem czy sprzedawcą w sklepie sportowym. Sprzęt do squasha można róœnież każdorazowo wypożyczać w klubie, co wiąże się z wydatkiem rzędu około 15 złotych za godzinę.

Czy squash jest drogi?

Zależy z czym się go porówna. Zapewne jest droższy niż pływanie, bo bilet wstępu na miejską pływalnię kosztuje grosze, a i kostium kąpielowy każdy człowiek posiada, jednak pływanie to pewna skrajność. Co do squasha, to jest on z pewnością tańszy od tenisa - sprzęt ma podobną cenę, ale wynajęcie kortu tenisowego kosztuje dwa razy więcej niż wynajęcie sali do squasha. Także lekcje gry są tańsze: zajęcia z trenerem squasha w Poznaniu kosztują mniej niż lekcja gry w tenisa, a klub oferujące naukę grupową proponują dalsze obniżki cen.