Nastolatkowie są ciekawi świata oraz nowych doświadczeń, a dostęp do nowych technologii, możliwość podróżowania sprawiają, że są oni narażeni na liczne niebezpieczeństwa oraz zachowania ryzykowne tj.: przemoc, wykorzystywanie seksualne, handel ludźmi, cyberprzestępczość, środki psychoaktywne. Wskazane zagrożenia z reguły są konsekwencją dysfunkcyjnych zachowań człowieka i stanowią realne zagrożenia dla nich samych, jak i otaczającego środowiska.

Mając na względzie przeciwdziałanie tego typu zachowaniom zasadnym jest podejmowanie wśród młodzieży systematycznych działań profilaktycznych ukierunkowanych na poprawę ich bezpieczeństwa, dlatego na przełomie listopada i grudnia we wybranych szkołach Powiatu Poznańskiego przeprowadzono warsztaty pod hasłem „Bezpieczeństwo – nie ma ceny”.

29 listopada w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Swarzędzu, 2 grudnia w Zespole Szkół w Mosinie oraz 3 grudnia w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczykowie przeprowadzono warsztaty obejmujące zagadnienia współczesnych zagrożeń. Pierwszą część zajęć funkcjonariusze przeprowadzili osobno dla dziewcząt i chłopców, którzy w formie dyskusji odnosili się do zagrożeń z pozoru niecodziennych, takie jak handel ludźmi, wykorzystanie seksualne, sponsoring, cyberzagrożenia oraz substancje psychoaktywne. Po części teoretycznej nastolatkowie udali się na salę gimnastyczną, gdzie pod okiem instruktora poznali metody radzenia sobie w sytuacji zagrożenia, uwolnienia się od ataku np. w drodze do domu.

Zajęcia miały na celu pobudzić w młodzieży myślenie o ryzyku oraz właściwym podejmowaniu decyzji, które mają znaczący wpływ na ich przyszłość.

S.SM.