Mimo upływu lat, rząd wciąż nie zdecydował się na wprowadzenie ustawy, która uregulowałaby kwestie pomiędzy frankowiczami a bankami. Wprowadzone zostały jedynie poprawki do ustawy o wsparciu kredytobiorców. Jednak czy Ustawa Frankowa w obecnej sytuacji jest w ogóle potrzebna? O interesy frankowiczów w ostatnich dwóch lat zatroszczył się wymiar sprawiedliwości. Jak obecnie prezentuje się sytuacja?

Trudna sytuacja dla rządzących

Zagadnienie frankowiczów jest wyjątkowo trudne z punktu widzenia rządzących, którzy w końcu muszą dbać o interesy wszystkich obywateli. Dlaczego ustawa frankowa wciąż nie weszła w życie? Jeśli zapisy ustawy byłyby satysfakcjonujące dla frankowiczów, banki znalazłyby się w bardzo trudnej sytuacji i niewątpliwie zanotowałyby potężne straty finansowe. Uwzględniając bowiem liczbę kredytów frankowych, gra toczy się o miliardy złotych.

Straty zanotowane przez bank na pewno doprowadziłyby do kolejnych konsekwencji. W celu poprawienia swojej sytuacji finansowej, banki z pewnością podniosłyby ceny niektórych usług, przez co gruntownie spadłaby atrakcyjność kredytów. To niekorzystnie odbiłoby się na wszystkich klientach. Jednak czy ustawa jest konieczna, aby unieważnić kredyt we frankach? A może istnieją inne, skuteczne metody, które pozwolą kredytobiorcom na odzyskanie swoich pieniędzy?

Sądy udzielają wsparcia frankowiczom

Wymiar sprawiedliwości coraz częściej staje w obronie frankowiczów. Nie brakuje przychylnych wyroków, które nakazują unieważnienie umowy kredytu lub tzw. odwalutowanie i przekształcenie kredytu na zwykłe kredyt gotówkowy. To oznacza nie tylko niższe raty dla osób aktywnie spłacających, ale także duże odszkodowania, dla osób, które spłaciły już zobowiązanie na niekorzystnych warunkach.

Czy ustawa frankowa jest potrzebna?

Z całą pewnością warto zainteresować się tą sprawą, zwłaszcza, że liczba pozytywnych decyzji z punktu widzenia kredytobiorców jest coraz większa. Bardzo korzystny jest również ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który pozwoli jeszcze skuteczniej egzekwować prawa frankowiczów. A zatem, mimo braku ustawy, banki i tak znalazłyby się w bardzo trudnym położeniu. Już teraz w gospodarce można zauważyć efekty takiej decyzji trybunału.

Czy możemy unieważnić kredyt we frankach?

Dokładna pomoc udzielana frankowiczom zależy oczywiście od dokładnego kształtu umowy. W związku z tym, warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych radców prawnych, którzy sprawdź, czy kredyt frankowy podlega unieważnieniu lub odwalutowaniu. Dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków istnieje korzystne orzecznictwo sądu, które pozwala aktywnie dochodzić swoich praw na wokandzie sądowej.

Na czym dokładnie polega pomoc frankowiczom? Radcy prawni analizują wszystkie szczegóły umowy i wyszukują niekorzystne zapisy, które mogą zostać zaskarżone. Następnie, składany jest kredyt we frakach pozew, który zostanie rozpatrzony przez sąd. Pozytywne decyzje wymiaru sprawiedliwości pozwalają zazwyczaj na odfrankowanie kredytu, a co za tym idzie, odzyskanie pieniędzy straconych przez kredytobiorców w skutek dużego ryzyka kursowego.

Czy ustawa frankowa wciąż jest niezbędna?

Patrząc na coraz sprawniejsze funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, możemy się zastanawiać, czy ustawa frankowa wciąż jest potrzebna do rozstrzygnięcia tej kwestii. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości to dostatecznie silne narzędzie, które pozwala odzyskać franki stracone przez kredytobiorców. W kolejnych miesiącach będziemy świadkami kolejnych wyroków sądowych, które korzystnie rozstrzygną trudną sytuację frankowiczów.