Studio plenerowe Radia Emaus tym razem gościło w Specjalnym Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. W ciągu kilku godzin audycji słuchacze mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek o tym niezwykłym miejscu. Miejscu, w którym niedowidzący oraz niewidomi uczą się nie tylko samodzielnego życia, ale także twórczego wyrażenia siebie i mądrego partnerstwa.

To właśnie tu historia łączy się z teraźniejszością, wartości zabytkowe z nowoczesnością, zaś tradycja ze współczesnym światem. A wszystko dzięki przeprowadzonej na szeroką skalę rewitalizacji Ośrodka, który prowadzi powiat poznański.

– Ośrodek był w katastrofalnym stanie, gdy go przejęliśmy jako powiat. Dlatego podjęliśmy decyzję, że w kolejnych latach będziemy w niego sukcesywnie inwestować – mówił na antenie Radia Emaus, Jan Grabkowski, starosta poznański. – Obecnie zakończyliśmy ostatni etap prac. Łącznie wydaliśmy 15 mln zł, z czego 12 mln zł to dofinansowanie z UE. A wszystkie zainwestowane w SOSW środki zbliżają się do 50 milionów złotych.

Starosta podkreślał też ogromne zaangażowanie profesora Jerzego Buzka i marszałka Marka Woźniaka w powstanie Parku Orientacji Przestrzennej znajdującego się przy Ośrodku.

– Lubimy nasze dzieci. Często się przytulamy, jesteśmy drugą rodziną, drugim domem – mówiła Maria Tomaszewska, dyrektor SOSW w Owińskach. – Kiedy na nasze 70-lecie przyjechali przedstawiciele podobnych placówek w kraju, nie ukrywali, że tylko mogą pomarzyć o warunkach i możliwościach, jakie młodzi ludzie mają tu do kształcenia oraz nauki samodzielności.

W piątkowe przedpołudnie na antenie Radia Emaus pojawili się również Marcin Wojtkowiak, wójt gminy Czerwonak, Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków oraz Marek Jakubowski, nauczyciel i twórca unikatowego Muzeum Tyflologicznego.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wozińska – Gracz


1000 Znaków do wykorzystania