Jako społeczeństwo nie doceniamy osób zajmujących się pracą socjalną. Dlaczego tak jest? Bardzo możliwe, że wynika to z faktu, iż nie mamy większego pojęcia o tym czym tak naprawdę jest ta praca. W rzeczywistości jest to praca trudna i pełna emocji. Często też pracownicy socjalni musza zaczynać swoją pracę od nowa, ponieważ ich podopieczni nie są w stanie zbyt szybko lub za pierwszym razem zmienić swojego sposobu funkcjonowania.
Czym jest praca socjalna w praktyce?
Praca socjalna Warszawa to działalność profesjonalna umożliwiająca jednostkom, rodzinom i grupom identyfikację osobistych, społecznych i tkwiących w ich środowisku trudności oddziałujących na nich niekorzystnie. Praca socjalna przezwyciężenie powyższych trudności poprzez działania podtrzymujące, rehabilitacyjne, zabezpieczające lub korygujące.
Komu pomaga opieka społeczna?
Praca socjalna ma następujące cele oraz zadania. Wszystkie wymieniamy poniżej. Praca socjalna działa na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym.
-
Praca socjalna z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej.
-
Paca socjalna ze społecznością lokalną w celu zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokojenia potrzeb członków społeczności.
Metody oraz techniki pracy socjalnej
Metod i technik pracy socjalnej najważniejsze wymieniamy poniżej:
-
Praca socjalna w oparciu o kontrakt socjalny (ustawodawca usankcjonował tu dawno oczekiwaną technikę pracy socjalnej – technikę kontraktu),
-
Praca socjalna wykorzystuje właściwe tej działalności metody i techniki, stosowane z poszanowaniem godności osoby i jej prawa do samostanowienia.
Standardy pracy socjalnej
Przez standard pracy socjalnej specjaliści rozumieją niezbędne narzędzie będące modelem, zestawem norm i procedur, umożliwiających realizację usługi o charakterze pomocy. Pracownicy socjalni są zobowiązani do pracy w oparciu o:
-
Podstawy prawne (podstawową regulacją prawną dla pracy socjalnej jako działalności zawodowej i świadczenia pomocy społecznej, chodzi o ustawę o pomocy społecznej z 12 marca 2004 roku).
-
Cel usługi (praca socjalna świadczona jest formą pomocy społecznej na rzecz poprawy funkcjonowania osób i rodzin w ich środowisku społecznym.

Z kim na co dzień pracują pracownicy opieki społecznej?
Praca socjalna prowadzona jest z:
-
z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej
-
ze społecznością lokalną w celu zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokojenia potrzeb członków społeczności
-
„Pomocy dla samopomocy”
Zakres usług na jakie mogą liczyć osoby wymagające stałej lub tymczasowej pomocy ze strony pomocy społecznej jest następujący:
-
podmiotowy (praca socjalna prowadzona jest)
- z osobami i rodzinami w celu rozwinięcia lub wzmocnienia ich aktywności i samodzielności życiowej;
- ze społecznością lokalną w celu zapewnienia współpracy i koordynacji działań instytucji i organizacji istotnych dla zaspokojenia potrzeb członków społeczności.
-
przedmiotowy (przez pracę socjalną rozumie się „działalność zawodową, mającą na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmocnieniu lub odzyskaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi”.