Studia podyplomowe to nie tylko ciężka praca a związana z nabyciem nowych umiejętności, ale też przeznaczenie dużej ilości energii na dodatkową naukę. Co prawda często wiążę się to z awansem w pracy. Ale czy naprawdę warto się tak męczyć?

Jak podjąć dobrą i przemyślaną decyzję w sprawie studiów podyplomowych?

Przed tym zanim podejmiemy ostateczną decyzję o studiach podyplomowych, musimy znać powody, dla których chcemy je rozpocząć. To potem znacznie ułatwi nam wybór kierunku oraz uczelni, na której chcemy studiować.

Inwestycja we własny rozwój

Według większości z nas, inwestycja we własny rozwój oraz zdobywanie wiedzy i poszerzanie kwalifikacji to doskonały wybór. Jeśli zależy nam na tym, aby ta inwestycja nam zwróciła się, musimy odpowiedzieć sobie na bardzo istotne pytanie: „Po co mi studia podyplomowe?”

Z jakich powodów najczęściej podejmujemy studia podyplomowe?

Najczęściej powody rozpoczęcia nowych studiów są różne i zależą od bardzo wielu czynników. Najczęściej uważamy, że:

• Dzięki ukończonym studiom awansujemy i wespniemy się na wyższy szczebel na drabinie zawodowej, czyli osiągniemy upragniony sukces zawodowy,

• Studia pozwolą nam na znalezienie innej a co za tym idzie lepiej płatnej i o wiele ciekawszej pracy, dzięki temu poprawi się nasza samoocena,

• Studia pomogą nam w rozwijaniu naszych dodatkowych zainteresowań niezwiązanych z wykonywana pracą zawodową, a co za tym idzie nasza droga do samorealizacji będzie o wiele łatwiejsza,

• Studia pomagają nam zapomnieć o nielubianej pracy, której zwyczajnie nie chcemy zmieniać z powodu faktu, że jest ona praca dobrze wynagradzaną, połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Podejmuj decyzję z dużą rozwagą

Decyzję o podjęciu studiów podyplomowych trzeba podjąć z rozwagą, po przemyśleniu wszystkich argumentów „za” oraz argumentów” przeciw”. Choć i to nie gwarantuje nam sukcesu. Studia podyplomowe mogą okazać się stratą czasu lub być po prostu zbyt trudne.

Czym w rzeczywistości są studia podyplomowe?

Studia podyplomowe Katowice to najczęściej studia odbywające się w weekendy lub popołudniami przez okres dwóch lat (dłużej lub krócej w zależności od uczelni). Wybierając studia podyplomowe koniecznie musimy dobrze zastanowić się, czego po nich oczekujemy. Jeśli żądamy wysokiego poziomu nauczania, to z pewnością warto wybrać studia odbywające się na jednym z uniwersytetów.

Praktyczne podejście do studiów podyplomowych

Nie ma przeszkód, żeby podejść do studiów podyplomowych bardziej praktycznie i wybrać uczelnię o charakterze szkoły prywatnej. Często na uczelnię prywatną decydują się ludzie, którym zależy nie tyło na zdobyciu wiedzy praktycznej, ale także na budowie sieci kontaktów, które mogą się przydać kiedyś - w przyszłości. Nie bez znaczenia jest robinia znajomych czy osób, które ukończyły już wybrane przez nas studia podyplomowe. Takie opinie mogą pomóc w podjęciu naszej decyzji. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że tego rodzaju wypowiedzi mogą być bardzo subiektywne i należy być ostrożnym.

Jakimi wytycznymi kierować się przy wyborze studiów podyplomowych?

Z pewnością nie możemy kierować się kwestiami finansowymi. Budżet nie jest tutaj najważniejszy. Jeśli jednak nasz budżet jest naprawdę mały to być możemy poprosić o wsparcie finansowe naszego pracodawcę. W przypadku pracodawcy musimy liczyć się z tym, że w zamian za dofinansowanie studiów podyplomowych pracodawca będzie żądał od nas przepracowania na jego rzecz kilku lat, tak aby koszty jakie poniesie zatrudniający, zwróciły mu się w postaci naszej wiedzy wykorzystywanej w jego biznesie.

Studia podyplomowe to gwarantowany sukces zawodowy?