Wynajem biura jest wbrew pozorom dość skomplikowanym przedsięwzięciem, ale na szczęście tylko na etapie poszukiwań. Znalezienie oferty godnej uwagi jest dość trudno mimo bardzo dużej ilości ogłoszeń. A może właśnie dlatego? Istnieje jednak kilka sposobów na to, żeby szybko ocenić, czy daną ofertą wynajmu biura warto się zainteresować.

 

Lokalizacja

Dziś lokalizacja jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Z jednej strony chodzi o dobre skomunikowanie z pozostałą częścią miasta, żeby pracownicy mogli łatwo, bez przeszkód i na czas dotrzeć do pracy, a klienci nie musieli błądzić w poszukiwaniu właściwego adresu. Z drugiej strony chodzi również o prestiż. To prawda, że przedsiębiorstwo ocenia się przede wszystkim po opiniach na jego temat, ale w niektórych kontaktach biznesowych można zapewnić sobie sporą przewagę już tylko ze względu na bardziej prestiżową lokalizację biura. Nikomu zaś nie trzeba udowadniać, że zwykle zakup biura w takim miejscu to przedsięwzięcie karkołomne i niezwykle kosztowne. Dotyczy to zresztą każdego miasta: wynająć biura w dobrym miejscu można za stosunkowo nieduże pieniądze (przykład dla Poznania: https://www.officelist.pl/pl/poznan/).

 

Umowa

Umowa najmu o dobre biuro będzie po prostu przejrzysta. Bez żadnych podejrzanych zapisów, bez dwuznaczności, z jasno określonymi uprawnieniami i obowiązkami. To ważne, ponieważ przedsiębiorcy nie mogą liczyć na dodatkową ochronę, jaką konsumentom zapewniają różne ustawy. Nikt też jednak lepiej od przedsiębiorców nie rozumie, że podstawowym wyznacznikiem wartościowych kontaktów biznesowych, a więc i tych między wynajmującym a najemcą, jest uczciwość. I to doskonała miara: po samej umowie najmu często od razu udaje się poznać dobre biuro, a już na pewno odrzucić oferty, które mogą zwiastować kłopoty.

 

Przestrzeń

Dawniej biuro miało być tylko miejscem do pracy. Dziś wszyscy lepiej zdają sobie sprawę z tego, że praca biurowa nie jest pracą przy linii produkcyjnej i żeby była wydajna, musi być jak najbardziej komfortowa. To oznacza dobrze zagospodarowaną przestrzeń biurową (albo przygotowaną już przez wynajmującego, albo jako możliwą do adaptacji przez najemcę), ale również przyjemne otoczenie: widok za oknem, teren rekreacyjny w pobliżu, chociaż odrobinę zieleni. Często się nawet dziś te kwestie pomija, ale przy poszukiwaniu biura warto spojrzeć na problem szerzej. Płaci się co prawda tylko za przestrzeń roboczą wewnątrz budynku, ale to, co dzieje się na zewnątrz, też może decydować o tym, jak bardzo decyzja o wynajęciu biura będzie opłacalna.