Ściernice do drewna – technologia oraz zastosowanie

Nie da się ukryć, że drewno to bardzo często wykorzystywany materiał. Głównie ze względu na jego wyjątkowy wygląd, szlachetność, a także prostą obróbkę. Aby uzyskać z niego odpowiednie kształty, przy jednoczesnym prawidłowym wykończeniu wszystkich elementów, niezbędne będzie wykorzystanie specjalnych urządzeń stolarskich. Co więcej, potrzebne będą też pewne akcesoria i materiały, którym warto poświęcić trochę uwagi.

Jak wiadomo, wyróżnić można sporo narzędzi ściernych, które uzupełniając elektronarzędzia pozwalają na efektywną pracę. Spośród wielu możliwości, jako jedne z najskuteczniejszych jawią się chociażby specjalne krążki ścierne na rzep, tarcze na rzep, lub też odpowiedni papier ścierny na wiertarkę. Jeżeli jednak chodzi o popularność, profesjonaliści i entuzjaści domowego majsterkowania, najchętniej sięgają po ściernice, dzięki którym drewno może uzyskiwać pożądane kształty.

Charakterystyka ściernic do drewna

To, co uważa się za najważniejsze podczas obróbki drewna, to dobór odpowiednich materiałów ściernych. Musi być on dostosowany do materiały, który jest szlifowany, a jednocześnie do efektu, który zamierzamy uzyskać. Jedna z elementarnych zasad mówi, że w wypadku obrabiania miękkich powierzchni, należy wybrać ściernice miękkie. Adekwatnie – do twardych, ściernice twarde. W wypadku twardych, najczęściej wykonuje się za pomocą nich szlifowanie profilowane, zgrubne, lub na mokro, przy wykorzystaniu chłodziwa. Miękkie ściernie, lepiej poradzą sobie w przypadku tworzyw, które dobrze zachowują się w niskiej temperaturze. Tego typu ściernice, dobrze sprawują się też przy szlifowaniu przedmiotów, które posiadają sporą powierzchnię, nawet jeśli jest ona przerywana.

Parametry ściernic do drewna

Kiedy dokonujemy wyboru ściernic do drewna, pod uwagę weźmy też kilka istotnych parametrów. To, co będzie odgrywać ważną rolę, to z pewnością rodzaj zastosowanego ziarna. Najczęściej wykorzystywane są te, wyprodukowane z elektrokorundu, ponieważ nie tylko dobrze radzą sobie ze szlifowaniem drewna, ale też z kolorowymi metalami i stalą. Jeżeli natomiast chcemy polerować szkło lub kamienie, postawmy na ściernice wykonane z ziaren węglika krzemu – pamiętajmy jednak, że nie nadadzą się one do drewna. Kolejny podział materiałów ściernych, zakłada wyłonienie dwóch grup – maturalnych i sztucznych.

  • Naturalne ściernice. To głównie narzędzia wykonane wykorzystując krzemień, diament, kwarc, korund i szmergiel.
  • Sztuczne ściernice. W tym wypadku, najpopularniejszy jest sztuczny diament, węglik krzemu, elektrokorund, węglik oraz borazon.

Ponadto, nie zaszkodzi też pamiętać o tym, że materiały ścierne do drewna, mogą występować pod różnymi postaciami. Niejednokrotnie spotkamy się z różnego rodzaju segmentami ściernymi, płótnami, siatkami, papierami, a nawet pastami. W zakładach stolarskich i wszędzie tam, gdzie obrabiane jest drewno, wykorzystuje się specjalne ściernice pod postacią papieru w arkuszach, lub też na rolkach. Bardzo często stosuje się też krążki ścierne na rzep, które to mocowane są do specjalistycznych szlifierek. Nieco mniej popularne, aczkolwiek znajdujące uznanie, są też gąbki oraz klocki ścierne. Ściernice i podobne materiały oraz narzędzia, które są niezbędne podczas profesjonalnej i amatorskiej obróbki drewna, znajdziemy z pewnością w renomowanych centrach budowlanych oraz bezpośrednio u producentów tego typu asortymentu.