Blisko dwa miliony złotych pozyskał powiat poznański ze środków unijnych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zostaną one przeznaczone na przebudowę i wyposażenie budynków szeregowych zlokalizowanych w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach, w celu ich adaptacji na mieszkania chronione. Stosowna umowa została podpisana 2 października w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz starostę poznańskiego Jana Grabkowskiego. Unijne pieniądze na wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym otrzymały również Stowarzyszenie Na Tak oraz Fundacja Dom Autysty.

Za sprawą Fundacji powstanie nowy obiekt przy ul. Szamarzewskiego w Poznaniu, który służyć będzie osobom dorosłym zmagającym się z autyzmem, przede wszystkim pod kątem aktywizacji społeczno-zawodowej. Stowarzyszenie natomiast zrealizuje projekt polegający na adaptacji lokalu użytkowego mieszczącego się na parterze budynku wielorodzinnego na os. Bolesława Chrobrego. Przebudowany lokal zostanie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. – Wszystkie te trzy projekty są pod wieloma względami nowatorskie i warte nagłośnienia. To dobry przykład dla innych – podkreślił Marek Woźniak.

Inwestycja w Lisówkach, która ma zostać zakończona do końca przyszłego roku, w sumie kosztować będzie ok. 2 352 tys. zł. – Długo się zastanawialiśmy, co zrobić z domami szeregowymi powstałymi w sąsiedztwie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach. W zamyśle ich twórcy, czyli Skarbu Państwa, miały być one budynkami dla personelu. W związku jednak z tym, że nie było chętnych, aby tam zamieszkać, postanowiliśmy poszukać możliwości ich zagospodarowania. Wtedy też pojawił się pomysł, aby stworzyć tam mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów – powiedział Jan Grabkowski.

Każdy domek zostanie przystosowany do zamieszkania dla pięciu osób i opiekuna. Z uwagi na szczególna grupę odbiorców planuje się udogodnienia architektoniczne w postaci bezproblemowego wejścia do mieszkań dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, poszerzenie otworów drzwiowych i przejść, przystosowanie pokoi i sanitariatów, umożliwienie przedostawania się na piętro oraz korzystania z tarasu i przyległego terenu. – Budynków jest siedem i zakładając, że w każdym będzie pięciu mieszkańców, to zamieszka tam w sumie 35 osób. Będą one mogły oczywiście korzystać z całej infrastruktury Domy Pomocy Społecznej w Lisówkach – dodał starosta poznański.

Realizacja założeń projektu ma na calu dążenie do usamodzielnienia osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych w samodzielnym funkcjonowaniu. Takie doświadczenia to forma nauki funkcjonowania w społeczności lokalnej, podejmowania decyzji oraz gospodarowania wolnym czasem. Niemniej ważnym efektem realizacji projektu będzie odciążenie rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz umożliwienie im powrotu na rynek pracy.