11 lipca 2018 roku miały miejsce ćwiczenia Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu pod kryptonimem „Statek 2018”.

W ćwiczenia zaangażowane były specjalistyczne grupy ratownicze działające na terenie Poznania w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, jednostki ratowniczo-gaśnicze, Policja, Zarządzanie Kryzysowe, RZGW, kadeci Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, a także druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych. Ćwiczenia do samego końca zachowane były w pełnej tajemnicy. Sprawdzono jak zachowa się Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego w Poznaniu podczas przyjęcia zgłoszenia oraz jakie siły i środki zostaną zadysponowane na miejsce zdarzenia. Akcja była bardzo dynamiczna i nieustannie zmieniająca się. Wszystko za przyczyną statku wycieczkowego poruszającego się po rzece, na którym znajdowało się 30 pasażerów.
Ćwiczenia „Statek 2018” wyróżniała nietypowość oraz wielowątkowość. Nietypowość to przede wszystkim miejsce zdarzenia przemieszczające się na odcinku prawie 3 kilometrów. Kolejne jednostki dysponowane i przybywające pod wskazany adres mierzyły się z problemem ciągłego oddalania się głównej jednostki pływającej, w tym wypadku statku wycieczkowego, na którym miał miejsce pożar i na której znajdowali się zagrożeni pasażerowie. Wielowątkowość to ćwiczenia zorganizowane w dużej mierze dla specjalistycznych grup ratowniczych.
Podczas trwania zdarzenia pojawił się wątek medyczny polegający na udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie na statku, która doznała nagłego zatrzymania krążenia. Zadanie strażaków polegało na dotarciu do osoby poszkodowanej, udzieleniu pomocy medycznej oraz ewakuacji w miejscu bezpiecznym. Kolejnym wątkiem był pożar jaki wybuchł na statku. Działania w tym wypadku utrudniało duże zadymienie oraz pasażerowie znajdujący się na pokładzie jednostki pływającej. Nie zabrakło również działania pod presją czasu oraz paniki i niepokoju wśród pasażerów statku. Wątek wodny polegał na sterowaniu łodziami ratowniczymi, pływaniu w nurcie rzeki oraz bezpośredniej bliskości statku wycieczkowego z pasażerami na pokładzie. Następnym epizodem utrudniającym i komplikującym działania był wyciek znacznej ilości paliwa do rzeki. Spowodowało to konieczność pojawienia się na miejscu akcji specjalistycznej grupy ratownictwa chemiczno-ekologicznego, rozstawienia elastycznej zapory na rzece, zebraniu rozlanego paliwa i przepompowaniu go do specjalnych zbiorników. Wszystkie grupy specjalistyczne miały możliwość wykazania się oraz przećwiczenia swoich specjalizacji dostosowując zakres podejmowanych czynności do charakteru zdarzenia i bieżącej sytuacji. Pozwoliło to na wspólny trening i jeszcze pełniejsze przygotowanie do sytuacji realnego wystąpienia takiego typu zdarzenia. Na miejscu prowadzonych działań zorganizowano łączność, dzieląc teren akcji na odcinki bojowe. Na zakończenie dokonano podsumowania ćwiczeń, wymieniono wnioskami i spostrzeżeniami obserwatorów, rozjemców, pozoracji i organizatorów, jak również Kierującego Działaniem Ratowniczym.

Opracował:
asp. Przemysław Przybyłowicz na podstawie wypowiedzi Rzecznika Prasowego KM PSP Poznań kpt. Michała Kucierskiego,
zdjęcia: kpt. Michał Kucierski

Galeria: