Noc Kupały – znana również jako Noc Kupalna, Kupalnocka, Kupała, a na Podlasiu, Śląsku czy Podkarpaciu jako Sobótka. Jest to święto związane z przesileniem słonecznym, przypadające na najkrótszą noc w roku. Tych, którzy tego dnia chcą się dobrze bawić zapraszamy do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, które położone jest na Szlaku Piastowskim, tuż za należącymi do powiatu poznańskiego Pobiedziskami. Impreza odbędzie się 23 czerwca, od godz. 14.00 w Małym Skansenie.

Należy zauważyć, że Noc Kupały, to święto wielowątkowe. Dotyczy żywiołów – ognia i wody, kultu płodności i miłości pełne radości, przepychu, cielesnych uciech i potężnych zabiegów magicznych. Świętujący rozpalają ogniska i skaczą przez nie, kąpią się w rzekach, co ma dawać im oczyszczającą moc. Dziewczęta rzucając wianki, odczytują z nich wróżby dla siebie… gdy wianek popłynie daleko oznacza to, że panna nie może się spodziewać rychłego zamążpójścia, w zależności od tego, w którą stronę popłynie wyznacza kierunek z której przybędzie wybranek…

W starych podaniach możemy wyczytać, że gdy młodzieniec wyłowi wianek puszczony na wodę, dziewczyna, która uwiła ten wianek, stanie się jego żoną. Z powodu szczególnego czasu, jakim jest najkrótsza noc w roku wiele osób utrzymuje, że właśnie wtedy ułatwiony jest kontakt z zaświatami. Szczególnym rytuałem tej nocy jest poszukiwanie kwiatu paproci, zwanego perunowym kwiatem. Tak naprawdę… dość często pod tym pretekstem pary udawały się w zaciszne miejsce, by oddawać się uciechom cielesnym.

Na różnych obszarach słowiańszczyzny występowało wiele rytuałów: wróżono z kwiatów, ziół, czy wody w studniach. Obchodzono domostwa z pochodniami, co miało chronić przed złymi siłami, zapewnić bezpieczeństwo i pomyślność. Współcześnie rytuał puszczania wianków cieszy się coraz większą popularnością, co można zaobserwować w wielu miejscach m.in. w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Bowiem to właśnie w czasie tego, starosłowiańskiego święta zacierają się granice łączące żywioły, a tajemnicze obrzędy zabierają nas w świat miłosnej magii.

Program imprezy
14:00 – 17:00 Gry planszowe i zabawy dla dzieci i młodzieży
14:00 – 22:00 Słowiańska zagroda z pokazami i warsztatami będzie można zobaczyć jak wyglądała kuchnia średniowieczna, jak prezentowała się kram rogownika, czy garncarza.
15:00 Kilka słów o mocy słowiańskiego „talizmanu miłości” – przybliżenie historii „Wianka”, jako słowiańskiego symbolu miłości.
15:00 – 16:00 Warsztaty tańca dawnego
16:00 – 17:30 konkurs 1 wiersza: wszyscy chcący zaprezentować się na scenie będą mieli niepowtarzalną okazję zrobić to. Konkurs dla wrażliwych, piszących ludzi (zgłoszenia przyjmujemy mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
18:00 – 20:00 „Czarowny wianek” Warsztat plecenia wianków
18:00 – Kilka słów o mocy słowiańskiego „talizmanu miłości” – pogadanka
18:00 – 19:00 Magia ziół- czyli słów kilka o zastosowaniu ziół w wiekach odległych i dziś – rozmowy zbiorowe i indywidualne z współczesną zielarką.
19:00 – 20:00 Gra terenowa w poszukiwaniu kwiatu paproci
19:30 – 20:00 Konkurs na najbardziej oryginalny wianek – można przybyć z własnym wiankiem, lub wykonać go w czasie warsztatów i zgłosić na konkurs, który rozstrzygniemy w trakcie.
18:00 – 19:30 Zmysłowe kalambury dla dorosłych
19:30 – 20:00 Rande Vous w ciemno
19:00 – 20:00 Miłosne wróżby (jeżeli ktoś zechce poznać swoją przyszłość, w czasie Nocy Kuapły będzie miał okazję)

Koncerty
20:00 – 21:00 Zespół folkowy „Chłopcy kontra Basia”
21:00 – 22:00 Zespół folkowy „Good Staff”
22:30 – 23:00 Zespół folkowy „Czeremszyna”
23:00 – 00:00 Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu
00:00 wspólne puszczanie wianków