Impact 25 w Poznaniu z Obamą, Tokarczuk i debatami o przyszłości świata
Poznań w maju stanie się światową stolicą dyskusji o przyszłości. Impact'25 przyciąga gigantów polityki, kultury i nauki, którzy podzielą się wizją zmian kształtujących naszą rzeczywistość.

Impact'25 w Poznaniu 14 i 15 maja – wydarzenie, które zmieni spojrzenie na świat

Już w połowie maja Poznań zamieni się w centrum globalnej debaty o najważniejszych wyzwaniach współczesności. Dwudniowa konferencja Impact'25 zgromadzi ponad 650 prelegentów z całego świata, a wśród nich znajdą się takie osobistości jak Barack Obama, Olga Tokarczuk, John Kerry czy Francis Fukuyama. To wyjątkowa okazja, by usłyszeć ich opinie na temat transformacji energetycznej, cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji czy kondycji demokracji.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreśla znaczenie wydarzenia dla miasta:

„Impact to nie tylko konferencja, to przestrzeń, dzięki której Poznań staje się areną najważniejszych rozmów o przyszłości”
. Dzięki temu miasto nie tylko gości światowych liderów, ale również aktywnie uczestniczy w globalnej dyskusji o rozwoju i odpowiedzialności za przyszłe pokolenia.

Wielkie nazwiska i gorące tematy na scenach poznańskiego Impactu

Pierwszy dzień konferencji skupi się na tematach takich jak zmiany klimatyczne, cyberbezpieczeństwo oraz rola kultury we współczesnym świecie. John Kerry przedstawi swoje spojrzenie na ekonomiczne skutki kryzysu klimatycznego, a prof. Anna Lembke poruszy problem cyfrowych uzależnień – zagadnienie coraz bardziej dotykające społeczeństwa. Wśród ekspertów pojawią się także Steve Purser z unijnej agencji ENISA oraz gen. dyw. Karol Molenda, którzy omówią wyzwania związane z bezpieczeństwem narodowym wobec postępującej cyfryzacji i sztucznej inteligencji.

Nie zabraknie też dyskusji o roli Azji jako nowego centrum gospodarczo-politycznego świata. Eksperci z różnych stron globu – w tym prof. Tomohiko Taniguchi oraz dziennikarka Kathrin Hille – podzielą się refleksjami na temat przyszłości tego kontynentu.

Po raz pierwszy w historii Impact gospodarzem kraju partnerskiego została Szwajcaria. Wśród jej przedstawicieli znalazł się m.in. André Hoffmann z firmy Roche Holding – symbol innowacyjności i tradycji helweckiego biznesu.

Technologie, kultura i polityka – jak Poznań łączy różnorodne tematy podczas Impact'25

Drugi dzień wydarzenia poświęcony będzie sztucznej inteligencji, eksploracji kosmosu oraz wyzwaniom demokracji XXI wieku. Wśród mówców pojawi się Francis Fukuyama, który zaprezentuje strategie radzenia sobie z globalnymi przemianami. Mati Staniszewski opowie o rewolucji generatywnej AI i jej wpływie na komunikację cyfrową, a Cédric Villani przedstawi europejską perspektywę rozwoju tej technologii.

Miłośnicy kosmosu będą mogli wysłuchać debat z udziałem przedstawicieli firm takich jak Axiom Space czy ICEYE, którzy opowiedzą o najnowszych trendach w sektorze kosmicznym.

W programie znalazły się również tematy związane ze zdrowiem psychicznym i relacjami międzyludzkimi. Anja Rubik wraz z prof. Michałem Lwem-Starowiczem oraz aktorami Borysem Szycem i Justyną Nagłowską poruszą kwestie bliskości i seksualności jako elementów wpływających na dobrostan psychiczny.

Kultura nie zostanie pominięta – rozmowy o jej roli w czasach podziałów poprowadzą m.in. Anda Rottenberg i Agnieszka Lajus z Muzeum Narodowego w Warszawie. Grażyna Kulczyk przybliży natomiast temat inwestowania w sztukę.

Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie spotkanie z Olgą Tokarczuk oraz dyktando „ĄĘ” prowadzone przez Kamilę Kalińczak – atrakcje dostępne dla wszystkich uczestników Impact Bookstore, gdzie swoje książki podpiszą także inni znakomici autorzy.

Podcasty i transmisje na żywo – poznaj głosy ekspertów prosto z Poznania

Podczas Impact'25 nie zabraknie również nagrań podcastów realizowanych na żywo ze sceny wydarzenia. Bartosz Węglarczyk i Tomasz Sekielski zaproszą do rozmowy byłych polskich premierów i prezydentów, a Katarzyna Zdanowicz porozmawia o polityce krajowej i międzynarodowej. Wśród innych twórców obecnych na miejscu znajdą się Kuba Wojewódzki z Piotrem Kędzierskim oraz Katarzyna Janowska czy Witold Jurasz.

Dla tych, którzy nie mogą być osobiście w Poznaniu 14-15 maja, organizatorzy przygotowali relacje na żywo prowadzone przez program „Onet Rano”. To doskonała okazja, by śledzić przebieg jednego z najważniejszych wydarzeń roku bez wychodzenia z domu.


Źródło: UM Poznań