Rozpoczęły się prace Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych w Wielkopolsce
W Poznaniu rozpoczęły się prace nad nową formułą gospodarowania lasami społecznymi, które mają na celu zwiększenie ich ochrony oraz dostosowanie do potrzeb lokalnej społeczności. To ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju terenów zielonych w aglomeracjach miejskich.

Powstanie Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych

W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim zainaugurowano działalność Lokalnego Zespołu ds. Lasów Społecznych, którego celem jest wypracowanie nowych zasad gospodarowania lasami w rejonie Poznania. Inicjatywa ta jest częścią szerszego projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które stawia sobie za zadanie stworzenie nowej koncepcji funkcjonowania lasów w Polsce, szczególnie w obszarach miejskich. Współpraca zespołu ma na celu nie tylko ochronę wartości przyrodniczych, ale także zaspokojenie potrzeb przemysłu drzewnego.

Dialog społeczny jako klucz do sukcesu

Wojewoda Agata Sobczyk podkreśliła znaczenie dialogu w pracach zespołu. "Cel mamy wspólny, abyśmy rzeczywiście o te tereny zielone jak najlepiej zadbali, nie tylko z naszej perspektywy dnia jutrzejszego, ale też przyszłych pokoleń, naszych dzieci i wnuków" – zaznaczyła. Zespół ma bazować na doświadczeniach z konsultacji, które były prowadzone w trzech nadleśnictwach w okolicach Poznania. Wspólna praca 52 członków zespołu, w tym przedstawicieli samorządów, organizacji ekologicznych oraz przemysłu drzewnego, ma na celu wypracowanie konkretnych propozycji dotyczących lokalizacji i zagospodarowania lasów o funkcji społecznej.

Funkcje socjalne i rekreacyjne lasów społecznych

Wiesław Krzewina, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, zwrócił uwagę na specyfikę lasów społecznych, które powinny odpowiadać na emocje i potrzeby lokalnych mieszkańców. "Chcemy wspólnie wytypować takie lasy wokół Poznania, gdzie funkcje rekreacyjne i odpoczynku będą traktowane priorytetowo, z zachowaniem bezpieczeństwa osób odwiedzających" – mówił. W skład zespołu wchodzą eksperci oraz doradcy, którzy będą wspierać prace nad tym ważnym projektem, mającym na celu przywrócenie społecznej roli lasów i umożliwienie ich lepszego wykorzystania przez mieszkańców aglomeracji.


Opierając się na: UW Poznań