Sebastian Karpiel-Bułecka wspiera obchody Roku Władysława Zamoyskiego w Kórniku
W Roku Władysława Zamoyskiego, lider zespołu Zakopower, Sebastian Karpiel-Bułecka, aktywnie uczestniczy w promowaniu dziedzictwa tego wybitnego Polaka. Dzięki współpracy z Fundacją Zakłady Kórnickie oraz Tatrzańskim Parkiem Narodowym powstał film, który ma na celu przybliżyć postać Zamoyskiego szerokiej publiczności. Wartości, które Zamoyski propagował, są nadal aktualne i inspirujące.

Władysław Zamoyski – postać o nieocenionej wartości dla Polski

Władysław Zamoyski to jedna z kluczowych postaci w historii Polski, która swoją działalnością przyczyniła się do rozwoju edukacji, kultury oraz ochrony przyrody. Jego zaangażowanie w te obszary do dziś stanowi źródło inspiracji. Zamoyski zasłynął przede wszystkim z wykupu dóbr zakopiańskich w 1899 roku, co zapobiegło ich sprzedaży obcokrajowcom. Jego działania przyczyniły się do rozwoju infrastruktury Zakopanego, w tym budowy kolei, wodociągów, elektrowni, szpitala, szkoły, poczty oraz Muzeum Tatrzańskiego i Bazaru Polskiego na Krupówkach.

Najbardziej pamiętanym osiągnięciem Zamoyskiego jest jego wkład w walkę o Morskie Oko oraz dolinę Rybiego Potoku. Dzięki jego nieustępliwości, w 1902 roku trybunał arbitrażowy w Grazu przyznał te tereny stronie polskiej. To właśnie te działania wpisały Zamoyskiego na stałe w historię Polski jako obrońcy narodowego dziedzictwa przyrodniczego.

Rok Władysława Zamoyskiego – inicjatywa Senatu RP

Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Władysława Zamoyskiego, aby uczcić jego wielkie zasługi dla kraju. W ramach obchodów tego roku, Fundacja Zakłady Kórnickie we współpracy z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zrealizowała film mający na celu przybliżenie szerokiej publiczności postaci Zamoyskiego oraz jego wkładu w ochronę przyrody i rozwój kultury. Prezes Fundacji, dr Dariusz Grzybek, podkreśla, że Zamoyski to postać niezwykle ważna dla naszej historii i kultury, której zaangażowanie inspiruje do dziś.

– Władysław Zamoyski to postać niezwykle ważna dla naszej historii i kultury. Jego zaangażowanie w ochronę przyrody oraz rozwój edukacji i kultury inspiruje nas do dziś – mówi dr Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie. Cieszymy się, że tak wybitny zakopiański artysta jak Sebastian Karpiel-Bułecka postanowił włączyć się w nasze obchody, pomagając nam szerzyć wiedzę o tym niezwykłym człowieku – dodaje.

Zaangażowanie Sebastiana Karpiela-Bułecki

Lider zespołu Zakopower, Sebastian Karpiel-Bułecka, aktywnie włączył się w obchody Roku Władysława Zamoyskiego. Jako muzyk i architekt, Karpiel-Bułecka podkreśla swoje zaangażowanie w promowanie idei, które były bliskie Zamoyskiemu. – Władysław Zamoyski to postać bliska dla Podhalan, ze względu na swoje działania na rzecz Tatr. Tak jak mówię w spocie “Mój dom jest tutaj”, czuję się zobowiązany do kontynuowania jego misji i promowania idei, które były mu bliskie. Mam nadzieję, że dzięki temu filmowi zainspirujemy więcej osób w całej Polsce, bo przecież troska o dobro wspólne to wartość uniwersalna 100 lat temu jak i obecnie – stwierdza Karpiel-Bułecka.

Film, w którym występuje Karpiel-Bułecka, ma na celu ukazanie postaci Zamoyskiego w kontekście jego działań na rzecz ochrony przyrody i kultury. Dzięki takiemu podejściu, twórcy filmu mają nadzieję, że uda się zainspirować większą liczbę osób do działania na rzecz dobra wspólnego.

Wystawa w Kórniku – pamięć o Władysławie Zamoyskim

Kórnik, miejsce związane z życiem Zamoyskiego, również upamiętnia jego dorobek. Na Zamku w Kórniku odbywa się wystawa pod nazwą „W tym szaleństwie jest metoda. Niezwykłe dzieło Władysława Zamoyskiego”. Prof. Magdalena Biniaś-Szkopek, dyrektorka Biblioteki Kórnickiej, podkreśla, że Zamoyski był mocno związany z Wielkopolską i Kórnikiem, gdzie się wychowywał i zakończył swoje życie. Wystawę można oglądać do końca sezonu, czyli aż do grudnia.

– Nie możemy zapominać, że ta wybitna postać była bardzo mocno związana z Wielkopolską i Kórnikiem. To tutaj się wychowywał, to tutaj zakończył też swoje życie. Stąd też pochodziła jego rodzina – mówi prof. Magdalena Biniaś-Szkopek.


Na podstawie: Starostwo Powiatowe w Poznaniu