Tablica pamiątkowa dla prof. Jana Fibaka odsłonięta w szpitalu im. F. Raszei
Prof. Jan Fibak, wybitny chirurg i traumatolog, został uhonorowany tablicą pamiątkową w szpitalu im. F. Raszei. Uroczystość miała miejsce w dniu, w którym znakomity lekarz obchodziłby swoje setne urodziny. Wydarzenie zgromadziło wielu przyjaciół i uczniów profesora, którzy wspominali jego wkład w rozwój medycyny i edukację młodych lekarzy.
  1. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w szpitalu im. F. Raszei.
  2. Setne urodziny profesora Jana Fibaka.
  3. Wspomnienia przyjaciół i współpracowników.
  4. Fundacja tablicy przez syna, Wojciecha Fibaka.

W szpitalu im. F. Raszei odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej prof. Janowi Fibakowi, wybitnemu chirurgowi i traumatologowi. Dyrektorka szpitala, Elżbieta Wrzesińska-Żak, podkreśliła, że data odsłonięcia nie jest przypadkowa, gdyż właśnie tego dnia profesor Fibak obchodziłby swoje setne urodziny. Wydarzenie zgromadziło licznych przyjaciół, uczniów oraz współpracowników profesora.

Prof. Jan Fibak przez ponad trzy dekady kierował oddziałem chirurgicznym w szpitalu im. F. Raszei. Jego wkład w rozwój medycyny oraz edukację młodych lekarzy jest nieoceniony. Wspominał o tym Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta, który podkreślił, że profesor Fibak był nie tylko doskonałym lekarzem, ale także żołnierzem i człowiekiem wielu talentów. "Był nie tylko doskonałym lekarzem, ale i żołnierzem oraz wykładowcą, człowiekiem wielu talentów. Lekarze, którzy z nim pracowali i od niego się uczyli, są dziś doskonałymi specjalistami" – mówił Solarski.

Tablica została ufundowana przez syna profesora, Wojciecha Fibaka, znanego polskiego tenisistę. Wojciech Fibak podkreślił, że jego ojciec był dla niego wzorem do naśladowania, szczególnie w zakresie dyscypliny pracy, sumienności i konsekwencji. "Jestem bardzo wzruszony, bo mój ojciec przez całe życie był dla mnie niedoścignionym wzorem" – mówił Wojciech Fibak.

Podczas uroczystości głos zabrała także Aleksandra Banasiak, pielęgniarka ze szpitala im. F. Raszei i bohaterka Poznańskiego Czerwca 1956. Wspominała, że praca z profesorem Fibakiem była dla niej niezapomnianym doświadczeniem. "Zawsze cieszyłam się, że pracowałam z profesorem Fibakiem" – mówiła Banasiak.

Tablica pamiątkowa przedstawia profesora Fibaka trzymającego rakietę tenisową, a obok widnieje napis: "prof. UM i AWF, Jan Fibak (1924 - 2000). Żołnierz Armii Krajowej, lekarz, chirurg, traumatolog, pionier medycyny sportu, ordynator chirurgii (1965-1994) Szpitala Miejskiego im F. Raszei, autor dwustu prac naukowych, nauczyciel lekarzy i sportowców - wdzięczni poznaniacy".

Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, podkreślił, że profesor Jan Fibak pozostawił trwały ślad w pamięci mieszkańców. "Wiele osób zostawia ślad w pamięci bliskich. Jednak by zostać zapamiętanym tak, jak profesor Jan Fibak - trzeba być wybitnym człowiekiem" – mówił Ganowicz.

Prof. Jan Fibak został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką Honorową Miasta oraz Odznaką za zasługi dla województwa. Jego grób znajduje się na cmentarzu św. Jana Vianneya.


Na podst. UM Poznań