Hołd dla Ofiar Poznańskiego Czerwca '56 na Cmentarzu przy ul. Bluszczowej
W miniony weekend młodzież z Poznania wraz z przedstawicielami lokalnych organizacji uczciła pamięć ofiar Poznańskiego Czerwca '56. Na cmentarzu przy ul. Bluszczowej odbyła się uroczystość, która była częścią XVI edycji akcji "Światełko dla Czerwca '56".
  1. Młodzież i przedstawiciele miasta oddali hołd ofiarom Poznańskiego Czerwca '56.
  2. Uroczystość odbyła się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej.
  3. Akcja "Światełko dla Czerwca '56" trwa do 20 czerwca.
  4. Uczniowie odwiedzają groby ofiar i porządkują je.

W ramach trwającej od ośmiu lat inicjatywy, uczniowie współpracujących z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości szkół mają okazję poznać historię Poznańskiego Czerwca 1956 oraz upamiętnić zmarłych związanych z tym wydarzeniem. Akcja "Światełko dla Czerwca '56" odbywa się dwa razy w roku – w czerwcu oraz w październiku, przed dniem Wszystkich Świętych.

Tegoroczna uroczystość inauguracyjna miała miejsce przy grobie Czesława Jackowskiego, ślusarza z Zakładów Przemysłu Metalowego im. H. Cegielskiego. To właśnie w tych zakładach narodził się pierwszy w PRL-u protest społeczny przeciwko władzy ludowej, brutalnie stłumiony przez wojsko i milicję. Czesław Jackowski został postrzelony 28 czerwca 1956 roku podczas demonstracji i po kilku miesiącach walki o życie w szpitalu zmarł.

Na cmentarzu przy ul. Bluszczowej spoczywają również inni bohaterowie Poznańskiego Czerwca '56: Henryk Błażejak, Marian Bogdan Sobalak, Roman Jankowski i Henryk Nowicki. Ich mogiły również zostały udekorowane kwiatami i zniczami przez młodzież oraz przedstawicieli lokalnych władz.

Akcja "Światełko dla Czerwca '56" potrwa do 20 czerwca, a w jej ramach uczniowie z Poznania i innych miast odwiedzą groby ofiar, uporządkują je i zapalą symboliczne znicze. W projekcie uczestniczą szkoły z różnych części kraju, co podkreśla ogólnopolski charakter pamięci o wydarzeniach z 1956 roku.

To ważne, aby młode pokolenie miało świadomość historyczną i pielęgnowało pamięć o tych, którzy oddali życie za wolność. Warto pamiętać, że takie inicjatywy nie tylko edukują, ale również kształtują postawy patriotyczne i obywatelskie.


UM Poznań