Ostatnia szansa na wysoką dotację z programu Kawka Bis
Program Kawka Bis oferuje mieszkańcom ostatnią szansę na uzyskanie wysokiej dotacji na wymianę pieców węglowych. Wnioski można składać do końca lipca, a tegoroczna pula wynosi aż 16 milionów złotych. To doskonała okazja, aby zmodernizować system ogrzewania i przyczynić się do poprawy jakości powietrza.
  1. Wnioski można składać do 31 lipca 2024 r.
  2. Maksymalne dofinansowanie w tegorocznej edycji.
  3. Wsparcie dla mieszkańców, wspólnot, przedsiębiorców.
  4. Wymiana pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Program Kawka Bis, realizowany przez Wydział Klimatu i Środowiska, ma na celu wsparcie mieszkańców w likwidacji starych pieców węglowych i zastąpienie ich nowoczesnymi, ekologicznymi źródłami ogrzewania. Dzięki temu możliwe jest znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń powstających podczas spalania paliw stałych.

Od początku stycznia trwa nabór wniosków do tegorocznej edycji programu. Do tej pory złożono 463 wnioski, a przygotowano 387 umów na kwotę ponad 6 milionów złotych. To ostatni rok, w którym można otrzymać tak wysokie dofinansowanie, bowiem od 2025 roku kwoty dotacji będą sukcesywnie maleć.

Wsparcie w ramach programu przysługuje wszystkim mieszkańcom, którzy do ogrzewania swoich domów wciąż wykorzystują tzw. kopciuchy. Mogą z niego skorzystać również wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, osoby prawne oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Warto podkreślić, że finansowanie przedsięwzięcia może odbyć się bez konieczności zaciągania kredytów czy angażowania środków własnych, dzięki wykorzystaniu metody faktury odroczonej. Rozliczenie z otrzymanego dofinansowania musi nastąpić do 31 października 2024 roku, a nowy system ogrzewania musi być w pełni funkcjonalny do tego terminu.

Wszystkie informacje na temat programu Kawka Bis można uzyskać w Wydziale Klimatu i Środowiska pod numerami telefonów: 61 878 50 71, 61 878 40 68, 61 878 40 61, 61 878 19 63, 61 878 40 62. Informacje są również dostępne bezpośrednio w siedzibie wydziału przy ul. Gronowej 22a (I piętro, pokoje 105 i 104).

Dodatkowo, w trybie ciągłym prowadzony jest nabór wniosków do krajowego programu Czyste Powietrze, który skierowany jest do właścicieli budynków jednorodzinnych. Umożliwia on uzyskanie dofinansowania na zmianę sposobu ogrzewania oraz działania termomodernizacyjne. Wydział Klimatu i Środowiska wspiera mieszkańców w wypełnianiu wniosków i rozliczeniu dotacji.

Warto również pamiętać, że od 1 stycznia 2024 roku na terenie miasta obowiązuje uchwała antysmogowa, która nakłada obowiązek wymiany pozaklasowych kotłów węglowych. Straż Miejska ma uprawnienia do kontrolowania tego obowiązku. W przypadku stwierdzenia naruszeń, mogą zostać nałożone mandaty do 500 zł, a w przypadku powtarzających się wykroczeń, sprawa może trafić do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet 5000 zł.


UM Poznań