Zarządzanie nieruchomościami w Poznaniu. Co warto o nim wiedzieć?

2 min czytania
Zarządzanie nieruchomościami w Poznaniu. Co warto o nim wiedzieć?

Poznań to intensywnie rozwijające się miasto, na którego terenie stale budowane są nowe nieruchomości. Każda z nich wymaga odpowiedniej opieki, aby prawidłowo spełniała swoją funkcję i przynosiła oczekiwane zyski. Jest to jeden z podstawowych obowiązków zarządcy nieruchomości profesjonalisty, który wspiera poznańskie wspólnoty mieszkaniowe w kompleksowym dbaniu o podlegające im budynki. Sprawdźmy, jakie obowiązki wypełnia zarządca w swojej codziennej pracy i jak można go zatrudnić!

Zarządzanie nieruchomościami w Poznaniu w pigułce

Zarządzanie nieruchomościami to odpowiedzialne i złożone zadanie, którego specyfikę dokładnie określa art. 184b Ustawy o gospodarce nieruchomościami z dn. 21 sierpnia 1997 r. Na jego podstawie wiemy, że zarządzanie nieruchomościami w Poznaniu i każdym innym polskim mieście obejmuje podejmowanie decyzji oraz wykonywanie określonych czynności, które mają na celu utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym, bieżące administrowanie obiektami wchodzącymi w jej skład oraz zapewnienie nieruchomości odpowiedniej gospodarki ekonomiczno-finansowej.

Zadania te są realizowane przez zarządcę nieruchomości. Jest to profesjonalista powołany na to stanowisko przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej oraz wykonujący swoje obowiązki z jej ramienia. Jego zadaniem jest zapewnienie powierzonej mu nieruchomości kompleksowej i profesjonalnej opieki. Pod pieczą zarządcy nieruchomości mogą znajdować się obiekty różnego rodzaju bloki mieszkalne, kamienice, biurowce, a niekiedy także domy wielorodzinne. Każdy z nich wymaga odpowiedniej opieki oraz podejścia do zarządzania.

Jakie obowiązki obejmuje zarządzanie nieruchomościami w Poznaniu?

Zarządca nieruchomości realizuje szereg złożonych i zróżnicowanych czynności. Do jego podstawowych zadań zalicza się m. in. zlecenia prac remontowych i bieżąca konserwacja obiektu, planowanie i realizowanie przeglądów instalacji, prowadzenie dokumentacji technicznej obiektu, utrzymywanie czystości w częściach wspólnych, dbanie o tereny zielone, zawieranie i negocjowanie warunków umów z podwykonawcami, obsługa należności finansowych, prowadzenie księgowości, reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej przed organami administracji państwowej i wiele innych.

Z uwagi na tak szeroki, zróżnicowany i nierzadko wymagający specjalistycznej wiedzy charakter pracy zarządcy, za zarządzanie nieruchomościami w Poznaniu w większości przypadków odpowiedzialne są profesjonalne firmy. Wspólnota mieszkaniowa może oddelegować im związane z tym obowiązki i skorzystać ze wsparcia profesjonalnego, certyfikowanego zarządcy, zatrudnionego przez zewnętrzną firmę.

Zarządca nie działa jednak sam jego pracę wspierają bowiem także inni specjaliści, spośród których warto wymienić m. in. administratorów, radców prawnych, księgowych, techników, konserwatorów i ekipy sprzątające. Ich wzajemna współpraca realizowana w ramach jednej umowy gwarantuje zapewnienie nieruchomości właściwej opieki, której wymaga każdego dnia.

Partnerem artykułu jest Integrum Management kompleksowe zarządzanie nieruchomościami Poznań.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

faktypoznan_kf