Najlepsi specjaliści, zajmujący się leczeniem i badaniem nowotworów głowy i szyi, spotkają się w piątek, 19 maja, w urzędzie miasta. Podczas konferencji naukowej porozmawiają o roli wirusa brodawczaka ludzkiego HPV w rozwoju chorób nowotworowych. 

- Problem infekcji wirusowej brodawczakiem ludzkim od co najmniej dwóch dekad wzbudza szerokie zainteresowanie nie tylko specjalistów z zakresu onkologii, ale również nas, którzy obawiają się konsekwencji takiej infekcji - podkreśla prof. Wojciech Golusiński, prezes Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego. -  W przekazie publicznym podawane są zarówno informacje bagatelizujące problem, jak i te, które w sposób bardzo czytelny przekazują dane o bardzo poważnych konsekwencjach związanych z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego. 

Problem dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy zostali zakażeni wirusem HPV w wieku młodzieńczym. Dlatego w Polsce - a także w większości krajów świata - podjęto decyzję o realizacji populacyjnych szczepień przeciwko HPV, które eliminują poważne choroby onkologiczne w zakresie głowy i szyi.

Podczas konferencji naukowej, która rozpocznie się 19 maja o godz. 11 w Sali Białej urzędu miasta, specjaliści przedstawią najnowsze informacje dotyczące skali problemu, nowoczesnego leczenia nowotworów HPV-zależnych oraz prewencji.

Gościem specjalnym będzie prof. Hisham Mehanna - dyrektor Head and Neck Surgery, The Institute for Global Innovation & the Institute for Advanced Studies University of Birmingham. Profesor Mehanna prowadzi wieloośrodkowe badania kliniczne, które obiektywizują postępowanie terapeutyczne i wyznaczają najnowsze procedury medyczne, stosowane w większości krajów europejskich.

Wydarzenie zorganizowane jest wspólnie z Wydziałem Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, odbywa się pod patronatem Jacka Jaśkowiaka - prezydenta Poznania oraz prof. Andrzeja Tykarskiego - rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Patronat honorowy objęło Polskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi.

AW