Już pod koniec czerwca rozpocznie się 16. odsłona kwalifikującego do Oscara Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Jak co roku w programie znajdą się m.in. dzieła krótko- i długometrażowe, a także sekcja "Retrospektywy". Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się również blok poświęcony anime. Nową dyrektorką artystyczną wydarzenia została Adriana Prodeus.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator rozpocznie się 21 czerwca. Od początku swego istnienia stara się kształtować wrażliwość i poszerzać wiedzę publiczności w zakresie filmu animowanego. Przez ostatnie 15 lat zgromadził szerokie grono odbiorców - stałych uczestników festiwalu - ale nadal nie ustaje w misji docierania do nowych widzów. 

- Poznań wyróżnia się ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi, jedną z ikon jest bez wątpienia Animator. To festiwal wielkiej klasy, który co roku gości wybitnych twórców, a zdobywcy Grand Prix ułatwia drogę do oscarowej nominacji. Dziękuję wszystkim, którzy przygotowują to wydarzenie, dzięki czemu będziemy mogli wziąć udział w tym wspaniałym święcie filmu animowanego - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Rok 2023 będzie szczególnym rokiem dla festiwalu. Program 16. edycji powstaje we współpracy z nową dyrektorką artystyczną, Adrianą Prodeus.

- Dziękuję za ogromny kredyt zaufania. Mam nadzieję, że razem wprowadzamy festiwal w nową epokę - mówi Adriana Prodeus, nowa dyrektorka artystyczna MFFA Animator. - 16 lat temu byliśmy na takim etapie, że musieliśmy tłumaczyć widzom, czym jest film animowany, opowiadać o jego historii i wyjaśniać, że to ważna gałąź kina. Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innych czasach. Spotykamy się z nową generacją widzów, wychowaną na kulturze audiowizualnej, czytającą komiksy, oglądającą filmy animowane. Zapraszamy publiczność do współtworzenia festiwalu, uczymy się od niej i chcemy podbijać nowe tereny, pokazując choćby anime. Ale ważna jest dla nas też kontynuacja założeń, które stoją u podstaw Animatora. Dlatego w tym roku istotnym elementem będzie retrospektywa filmów Marcina Giżyckiego, poprzedniego dyrektora artystycznego festiwalu, któremu chcemy w ten sposób oddać cześć. Zdecydowaliśmy także, żeby nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego zatytułować jego imieniem i nazwiskiem. 

Adriana Prodeus z MFFA Animator współpracuje od jego pierwszej edycji, która odbyła się w 2008 roku. Brała udział w festiwalu jako selekcjonerka, moderatorka i uczestniczka debat. Prowadziła także galę rozdania nagród w roku 2009. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN. Specjalizuje się w awangardzie i filmie animowanym. Jest kuratorką programów filmowych, m.in. w Anthology Film Archive w Nowym Jorku, Giornate del Cinema Muto w Pordenone, na Festiwalu Nowe Horyzonty i innych. Przez ostatnie 3 lata była również selekcjonerką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

- Animator jest największym festiwalem animacji w naszej części Europy. Pod koniec czerwca spotkamy się z wybitnymi twórcami i wybitnym, wieloaspektowym kinem, skierowanym do różnych grup wiekowych i społecznych. To już 16. edycja i mam nadzieję, że dalej będziemy mogli kontynuować nasze dzieło i je rozwijać - podkreśla Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej. 

Nowością w programie festiwalu będzie sekcja "Kryształy Anime". Poświęcona zostanie niezwykle popularnej i intensywnie rozwijającej się animacji z Japonii oraz Korei Południowej.

W znanej dobrze widzom festiwalu sekcji "Retrospektywy" zaprezentowany zostanie dorobek reżyserski zmarłego w 2022 roku wieloletniego dyrektora artystycznego, współzałożyciela festiwalu Animator - Marcina Giżyckiego.

Publiczność będzie mogła też obejrzeć selekcję filmów przesłanych przez twórców z całego świata w ramach "Open Call" inspirowanego hasłem tegorocznej edycji: "Poszukiwanie siebie / searching for yourself".

Spośród 118 autorów i autorek, którzy zgłosili swoje filmy w otwartym naborze, zostali wybrali także twórcy czołówki 16. odsłony MFFA Animator. Animację stworzy Dudek Pulit, a muzykę skomponuje Sławomir Kandziora. W sekcji "Poszukiwanie siebie" pokazana zostanie ich wspólna praca "Choice" z 2020 roku.

Sercem Animatora są konkursy:Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Krótkometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Filmów Pełnometrażowych, Międzynarodowy Konkurs Animowanych Seriali oraz Konkurs Polskich Filmów Animowanych.

W tegorocznym naborze znalazło się 3250 tytułów z 114 krajów, w tym z tak odległych zakątków jak: Bahrajn, Dominikana, Liban, Kamerun, Mali, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Honduras, Wyspy Zielonego Przylądka, Jamajka, Mjanma, Jordania, Maroko czy Zimbabwe. W tym roku padła również rekordowa liczba 77 zgłoszeń do konkursu pełnometrażowego. Wszystkie zgłoszone produkcje zostaną poddane selekcji. Wytypowane tytuły będzie oceniało jury składające się z wybitnych animatorów i animatorek z całego świata. Zwycięzców poznamy podczas gali 25 czerwca.  

Festiwal w formule hybrydowej

W dniach 21-25 czerwca odbędą się stacjonarne pokazy filmowe w Kinie Muza w Poznaniu oraz wydarzenia interdyscyplinarne prezentowane w plenerowej i klubowej strefie festiwalowej w Pawilonie w parku Stare Koryto Warty. Zaplanowany został też szereg imprez towarzyszących realizowanych we współpracy z instytucjami kultury, stowarzyszeniami i lokalnymi partnerami. 25 czerwca jury ogłosi tegorocznych laureatów. 

Pokazy online odbędą się w terminie 26-30 czerwca 2023 r. na stronie festiwalu. 

W pierwsze dwa dni lipca w Kinie Muza odbędą się pokazy filmów krótko- i pełnometrażowych nagrodzonych w konkursach Animatora 2023, prace uczestników warsztatów "Animator Jutra" i "Kuchni Filmowej" oraz pokazy zwycięskich filmów z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy 2023. 

Znane nazwiska przyjadą do Poznania 

Udział w 16. edycji festiwalu Animator potwierdził już Sylvain Chomet, francuski reżyser, laureat Cezara oraz nagrody BAFTA, autor "Trio z Belleville". Podczas tegorocznej odsłony festiwalu odbędzie się 20. rocznica premiery tego kultowego filmu. W czerwcu Poznań odwiedzi także nominowana do Oscara islandzka twórczyni - Sara Gunnarsdóttir. Jej wyróżniona przez Akademię animacja "My Year of Dicks" została również nagrodzona podczas Animatora 2022 w kategorii Najlepszy serial animowany. 

Informacje o szczegółach programu i kolejnych gościach festiwalu będą na bieżąco aktualizowane na stronie www.animator-festival.com, a także w mediach społecznościowych Animatora. 

MFFA Animator istnieje od 2008 roku. Jest to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. Od 2017 roku kwalifikuje on do Oscarów. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix Animatora, ma ułatwioną drogę do wymarzonej nominacji. 

Dotychczas gośćmi festiwalu byli m.in. Mariola Brillowska, Daniel Gill, Andrzej Chrzanowski, John R. Dilworth, David Ehrlich, Eric Goldberg, Yoram Gross, Emily Hubley, Hisko Hulsing, Igor Kowalow, Bady Minck, Michel Ocelot, Bracia Quay, Bill Plympton, Phil Tippett, Gerald Potterton, Zbigniew Rybczyński, Raoul Servais, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała, Kazimierz Urbański.

JZ