UM Poznań: Weekend w Poznaniu
W najbliższy weekend będzie można poczuć klimat zbliżających się Walentynek za sprawą biegu oraz koncertu. Fani kina będą mogli poznać produkcje m.in. z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie zabraknie także koncertów i spektakli.
Jest to wystawa fotografii cenionej podróżniczki, Elżbiety Dzikowskiej. Przedstawia losy dzieci z wielu zakątków świata, głównie z Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Najczęściej żyją one w biedzie, bez możliwości nauki, od najmłodszych lat pracując, niejednokrotnie także głodując. Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania i UNICEF Polska. Potrwa do 18 lutego.
Godzina: 9:00-21:00 (piątek, sobota)
Więcej informacji na stronie King Cross Marcelin.
Nieznane oblicza Japonii
To przegląd kina japońskiego organizowany przez Japan Foundation, Ambasadę Japonii w Polsce i Centrum Kultury ZAMEK. Jest jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską. Podczas trzydniowego przeglądu widzowie ujrzą cztery japońskie produkcje - Banan? O tej porze?, Piękna gwiazda, Świat Machidy i Iwane: Uśpiony miecz.
Kino Pałacowe, ul. Święty Marcin 80/82
Godzina: 21:00 (piątek), 15:45 i 18:30 (sobota), 15:30 (niedziela)
Więcej informacji na stronie kina.
Kohut - projekcja i spotkanie autorskie
Film powstał podczas dwuletnich badań ginącego gatunku ptaka - cietrzewia - w polskich Tatrach. Opowiada o pracy badacza, pasji jej towarzyszącej, a także o historii samego zwierzęcia, którego można spotkać w wysokich górach. Projekcji będzie towarzyszyć spotkanie autorskie ze współtwórcą filmu - Michałem Adamowiczem.
Kino Rialto, ul. J.H. Dąbrowskiego 38
Więcej informacji na stronie wydarzenia.
Spektakl opowiada losy dziewczyny o tytułowym pseudonimie, który jednak nie odnosi się do branży, a wykluczenia społecznego, z jakim zmaga się bohaterka. Historia osadzona jest w realiach reżimu komunistycznego. Twórcą sztuki, na podstawie której zrobiono przedstawienie jest Andras Visky, dramaturg węgiersko-rumuńskiego pochodzenia. Polską wersję wyreżyserował Cezi Studniak.
Teatr Nowy, ul. J.H. Dąbrowskiego 5
Godzina: 19:30 (piątek, sobota, niedziela)
Więcej informacji na stronie teatru.
Mamy ze sobą trzy światy. Tryptyk malarski Grupy Mixer
Grupę tworzą Dorota Gaj-Woźniak, Monika Ulańska i Robert Woźniak. To artyści znani z tworzenia kostiumów czy scenografii. Tym razem będzie okazja poznać ich dzieła malarskie. Pierwsza część wystawy przedstawiała prace Roberta Woźniaka, drugą zacznie wernisaż dzieł Doroty Gaj-Woźniak.
Pracownia Vzory, ul. Ślusarska 15
Podróż nie z tej ziemi
Kret, ćma, nieznośne dziecko i żółwica jako dowódczyni ekspedycji - w takim składzie wyruszą w wyprawę po najdalszych zakątkach naszej galaktyki. Misja podboju wszechświata okazuje się jednak podróżą o zupełnie innym znaczeniu - i to innym dla każdego z bohaterów tej opowieści. Reżyseria Aleksandry Jakubczak.
Teatr Animacji , ul. Święty Marcin 80/82
Godzina: 10:00 (piątek), 11:00 (sobota), 11:00, 13:00 (niedziela)
Więcej informacji na stronie teatru.
Koncert zespołu Koń
W skład grupy wchodzą: gitarzysta Sławomir Szudrowicz, perkusistka Asia Glubiak, saksofonista Michał Fetler oraz kompozytor i keyboardzista Jakub Królikowski. Zespół gra muzykę łączącą klimaty country i western z muzyką nowoczesną i alternatywną. W ubiegłym roku wydali swój debiutancki album.
Pan Gar, ul. Słowackiego 19/21
Koncert Dubioza Kolektiv
Znana m.in. z występu na PolandRock Festivalu w 2018 roku, bośniacka grupa rockowa ponownie zagości w Polsce. Zespół gra energiczną, rockową muzykę nierzadko poruszając w sposób humorystyczny ważne problemy. Ich ostatnia płyta powstawała w okrecie lockdownu i porusza m.in. temat przyszłości rolnictwa.
Tama, ul. Niezłomnych 2
Premiera książki Rosława Szaybo Rok ma 13 miesięcy
To ostatni utwór zmarłego w 2019 roku światowej sławy grafika projektowego. Tworzył okładki dla takich sław jak Janis Joplin, Aretha Franklin czy Leonard Cohen. Pozostawił po sobie zbiór historii i anegdot ze swojego barwnego życia.
Stary Browar, ul. Półwiejska 42
Warsztaty: Magiczne kule wspomnień
Teatr Animacji organizuje warsztaty dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Toczyć będą się wokół najpiękniejszych zimowych wspomnień, które zostaną zamknięte w szklanej kuli. Warsztaty będą w języku polskim i białoruskim/rosyjskim. Poprowadzą je Natallia Levanava i Elena Hironuk. Wydarzenie odbędzie się w ramach programu WSPÓLNIE realizowanego przy wsparciu UNICEF i Miasta Poznań.
Teatr Animacji, ul. Święty Marcin 80/82
Godzina: 12:00, 14:00
Więcej informacji na stronie teatru.
VIII Bieg Walentynkowy
Tradycyjnie nad jeziorem Rusałka odbędzie się bieg walentynkowy. W programie znajdą się starty dla dzieci, biegi na dystansie 5 i 10 kilometrów, a także pięciokilometrowy rajd Nordic Walking.
Więcej informacji na stronie biegu.
Balet Potskhishvili Georgia
Potskhishvili to gruziński taniec ludowy z II tysiąclecia p.n.e. Nazwa wywodzi się od nazwiska założyciela pierwszej Akademii Tańca w tym kraju. Balet występował na scenach w USA, Kanadzie, Anglii czy Chinach. Rytmy, muzyka i akrobatyka pochodzą z gruzińskiego folkloru, ale tworzą niezwykłą harmonię ze współczesnymi formami.
Collegium Da Vinci, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10
Koncert Walentynkowy Tre Voci Con Amore
Jest to koncert trzech tenorów: Voytka Soko Sokolnickiego, Mikołaja Adamczaka i Miłosza Gałaja. Wykonują klasyczne dzieła w nowoczesnej aranżacji, dodając jej operowego rozmachu. To fuzja klasyki, młodości, elegancji, niezwykłych głosów i dużej dawki humoru. Repertuar niedzielnego koncertu wypełnią utwory o miłości i namiętności.
Sala Ziemi Poznań Congress Center, ul. Głogowska 14
Dzień Kota w duchu zero waste
Z racji zbliżającego się Dnia Kota, Stowarzyszenie Pokotaj organizuje pierwsze charytatywne warsztaty stacjonarne. Uczestnicy wspólnie stworzą zabawki dla swoich pupili oraz usłyszą sporo cennych informacji dotyczące tego jak bawić się z kotami. Po warsztatach przewidziane są ciasto, kawa i herbata.
Słodko Słona cafe, ul. Wodna 24
Wielki, mały świat
Teatr Animacji przygotował coś dla najmłodszych. Przedstawienie w reżyserii Natallii Levenavej ma dać dzieciom odpowiedź na pytanie, co było na początku. W projekcie biorą udział aktorzy z Polski, Białorusi oraz Ukrainy. Spektakl reżyserowany jest przez białoruską artystkę w ramach Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia.
Godzina: 10:00, 12:00
Więcej informacji na stronie teatru.
Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/weekend-w-poznaniu,197052.html
Autor: krystian