UM Poznań: Mapa fyrtla Garbary

2 min czytania

Jaki był historyczny wygląd Garbar? Gdzie znajdują się lokalni przedsiębiorcy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przyniesie mapa Fyrtel Garbary.

Mapa przedstawia lokalizacje ważnych dla poznaniaków i poznanianek miejsc - m.in. placów, skwerów, szkół, galerii sztuki, zakładów rzemieślniczych, punktów usługowych, kawiarni, restauracji i wielu innych. Ponadto są na niej umieszczone ilustracje najważniejszych historycznie obiektów Garbar, takich jak Stara Przepompownia, kościół oo. Franciszkanów czy Stara Papiernia.

Mapy są darmowe i można je otrzymać m.in. we wszystkich miejscach na niej uwzględnionych, w Informacji Turystycznej na Starym Rynku oraz Centrum Informacji Kulturalnej w budynku Arkadii.

Wydrukowanych zostało 5000 egzemplarzy. Projekt graficzny opracowała Lucyna Kaczmarkiewicz, a za tekst odpowiada Marcin Muth, jeden z przedsiębiorców działających na Garbarach.

To nie pierwsza tego typu inicjatywa. W 2017 roku powstała Wrażeniowa mapa ul. Święty Marcin (zaktualizowana w 2020 r.). Następnie zrealizowano projekt Łazarskiego Niezbędnika - zawierającego opisy zabytków i miejsc charakterystycznych dla Osiedla Święty Łazarz oraz skupionych na tym terenie przedsiębiorców - wydanego wespół z mapą Ostrowa Tumskiego i Śródki. W ubiegłym roku wydano z kolei Mapę jeżyckich rzemieślników, promującą działające na Jeżycach od wielu lat lokalne i tradycyjne zakłady usługowe i punkty handlowe. Więcej na ten temat na stronie poznan.pl.

Mapa powstała we współpracy Fundacji Zapis, działającej w porozumieniu z Radą Osiedla Stare Miasto i podmiotów skupionych wokół Koalicji Fyrtel Garbary oraz Miasta Poznań.

Projekt Fyrtel Garbary sfinansowano ze środków budżetowych Poznania w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji i we współpracy z Radą Osiedla Stare Miasto.

Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/mapa-fyrtla-garbary,196814.html

Autor: krystian