UM Poznań: Nie żyje gen. Jan Podhorski
Nie żyje Jan Henryk Podhorski, generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Był wielkim patriotą, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Poznania. Miał 101 lat. Pogrzeb odbędzie się w przyszłym tygodniu.
- Odszedł wybitny człowiek, wzór miłości do ojczyzny - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Przez całe swoje życie służył Polsce, za co zawsze będziemy mu wdzięczni. W czasie wojny bronił jej jako żołnierz, a w czasach pokoju angażował się w liczne działania społeczne. Spotykał się z młodzieżą, publikował swoje wspomnienia. Rodzinie oraz bliskim Generała składam serdeczne wyrazy współczucia.
Gen. Jan Henryk Podhorski (ps. Zygzak, Marciniak) urodził się w 1921 roku w Budzyniu w powiecie chodzieskim. Jego ojciec - Maksymilian Podhorski - był powstańcem wielkopolskim odznaczonym Krzyżem Walecznych. Szkołę powszechną ukończył w powiecie wolsztyńskim, tam też był harcerzem w Drużynie im. Tadeusza Kościuszki.
Od 1939 r. walczył jako ochotnik batalionu Obrony Narodowej Opalenica. Dostał się do niewoli, był aresztowany i torturowany przez gestapo. W 1940 r. był współzałożycielem harcerskiej organizacji konspiracyjnej Orły. Jako żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych działał w Grójcu, a po wybuchu Powstania Warszawskiego walczył w pułku Narodowych Sił Zbrojnych im. gen. Władysława Sikorskiego, następnie w 2. Kompanii Batalionu Armii Krajowej Miłosz śródmiejskiej Grupy Radwan.
Po wojnie wrócił do Poznania, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Rolniczo-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1946 r. - w proteście wobec wydarzeń w Krakowie, gdzie 3 maja tego roku aresztowano studentów - zainicjował wybuch strajku w stolicy Wielkopolski. Został aresztowany przez bezpiekę, a Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu skazał go na 7 lat więzienia, w wyniku amnestii wyrok zmniejszono do 3 lat.
W czasach PRL był prześladowany przez służby bezpieczeństwa aż do lat osiemdziesiątych. W latach 1993-2013 był prezesem Okręgu Wielkopolska Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Poznaniu, następnie prezesem Rady Naczelnej Związku Żołnierzy NSZ, członkiem Wielkopolskiej Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej przy Wojewodzie Wielkopolskim. W lutym 2016 r. awansowany do stopnia generała brygady WP. W tym samym roku uzyskał tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.
Został odznaczony m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Za udział w wojnie obronnej 1939, Medalem Pro Memoria, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalem Pro Bono Poloniae.
Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/nie-zyje-gen-jan-podhorski,194698.html
Autor: krystian