Policja Poznań: Poznań - Reaguj nie bądź obojętny!
Czas tonięcia osoby, to mniej więcej 3 do 5 minut. Tonący całą swoją energię wykorzystuje wtedy na próby utrzymania głowy nad powierzchnią wody oraz nabranie powietrza. Dlatego też bardzo często mówimy, że tonący tonie w ciszy” nie krzyczy, ponieważ jego wysiłki skierowane są na inny cel.
Jak pomóc w sposób bezpieczny osobie tonącej?
Przede wszystkim Reaguj! Nie bądź obojętny na wydarzenia wokół Ciebie. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Tonący w panice może próbować gwałtownie chwytać się wszystkiego w zasięgu jego ręki.
- Zaleca się na tyle ile to możliwe, prowadzić akcję ratunkową z brzegu. Można podać poszkodowanemu jakiś przedmiot, którego tonący będzie mógł się chwycić. np. kij, koło, bojkę.
- Jeśli osoba znajduje się dalej od linii brzegowej konieczne jest aby dopłynąć do tonącego. Zabierz ze sobą przedmiot unoszący się na wodzie do asekuracji i bezpiecznego przyholowania do brzegu tonącego.
- Pamiętajmy, aby korzystać tylko ze strzeżonych akwenów wodnych i zawsze w rozsądny sposób. Każdy zbiornik wodny może okazać się niebezpieczny gdy brawura czy alkohol będzie kierowało naszym zachowaniem.
Bezpiecznego wypoczynku!!!
Adrianna Karaszewska-Nowak
Komenda Miejska Policji w Poznaniu, poznan.policja.gov.pl/w21/dzp/aktualnosci/dzialania-policji-1/236682,Poznan-Reaguj-nie-badz-obojetny.html
Autor: krystian