Jednym z symboli Poznania są koziołki, które dzięki mechanizmowi trykają się rogami 12 razy w południe. Są one zainstalowane na ratuszu, dlatego są doskonale widoczne dla każdego. Z ich pojawieniem wiąże się ciekawa i zabawna legenda, zgodnie z którą zostały one skradzione przez nieporadnego kucharza. Zamiast jednak trafić na talerze zgromadzonych gości, uciekły na ratuszową wieżę i tam już zostały.
Początki Państwa Polskiego w Ostrowie Tumskim
Będąc w Poznaniu powinno się odwiedzić podziemia katedry na Ostrowie Tumskim. Znajdują się tam między innymi relikwie pierwszych władców Polski – Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. W pobliżu znajduje się bardzo interesujące Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania”. Odbywają się tam cykliczne wydarzenia kulturalne, naukowe i turystyczne. Tam też zaczyna się Trakt Królewsko-Cesarski, czyli najważniejszy szlak prezentujący najciekawsze atrakcje Poznania. Warto jeszcze podkreślić, że właśnie Ostrów Tumski jest jedną z najbardziej urokliwych miejsc w Poznaniu. Wiele innych ciekawostek znajduje się na stronie poznan-projekty.pl.
Rogal świętomarciński
Kolejną tradycją poznańską jest konieczność skosztowania rogala świętomarcińskiego, który powstaje z ciasta półfrancuskiego. Nadzieniem jest natomiast biały mak i bakalie – całość dosłownie rozpływa się w ustach. Co ciekawe jest to jeden z najbardziej popularnych wypieków w Polsce, chroniony unijnym certyfikatem. Oznacza to, że może być wypiekany jedynie według ściśle przygotowanej receptury. Chcesz wiedzieć więcej o Poznaniu? Odwiedź stronę poznan-projekty.pl