Nadchodzący weekend zapowiada się upalnie. Warto skorzystać z pięknej pogody i poczuć atmosferę wakacji. Można udać się na Fyrtle Festiwal i świetnie się bawić podczas koncertów, poznać nowe smaki na Jedzielni lub świętować rozpoczęcie lata na Madalinie. Mieszkańcy Poznania znajdą też mnóstwo atrakcji na placu Wolności oraz na placu Kolegiackim.

PIĄTEK, 24 CZERWCA 

Fyrtle Festiwal 

Wraz z pierwszym dniem wakacji rozpocznie się druga edycja Fyrtle Festiwal. W piątek zagra koncert poznański zespół Muchy, zdobywca tegorocznego Fryderyka. Przed nimi na scenie będzie można posłuchać zespołów, których utwory pojawiły się na płycie "My Name Is Poznań" - Niemoc, Happy Pills i Shyness!. Sobota będzie kolejnym dniem pełnym atrakcji - od samego rana planowany jest piknik z historią na placu Kolegiackim, namalowany zostanie pierwszy w Polsce mural na drodze, a wieczorem będzie można usłyszeć kolejne formacje - Kovalak i Youth Novels. W niedzielę na wildeckiej Madalinie odbędzie się impreza sąsiedzka pod hasłem CIL&Grill.

Różne lokalizacje 

Od godz. 14:00 (piątek, niedziela), od godz. 10:00 (sobota) 

Udział bezpłatny 

Program wydarzenia oraz więcej infomacji można znaleźć na stronach fyrtle.pl oraz poznan.pl

Do zobaczenia na placu Wolności 

W ramach wakacyjnej akcji "Do zobaczenia na placu Wolności" w piątkowy wieczór zagra poznański zespół Bez. Formacja zadebiutowała w 2019 roku płytą "Bańki mydlane", a rok temu ukazał się ich kolejny album "Jednym okiem śnię". Na koncercie z pewnością nie zabraknie utworów z obu krążków. 

Plac Wolności 

Godz. 20:00 

Wstęp wolny 

Szczegóły na stronie Estrady Poznańskiej

Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej 

Od piątku do niedzieli nad jeziorem Rusałka będzie można kibicować najlepszym polskim siatkarzom plażowym, a także sportowcom z zagranicy. Do rywalizacji zgłosili się zawodnicy z Brazylii, Czech, Białorusi i Litwy. Podczas pierwszego dnia mistrzostw zostaną rozegrane mecze eliminacyjne, kolejnego odbędzie się turniej główny, a na ostatni dzień zaplanowano mecze finałowe. 

Jezioro Rusałka

Godz. 9:00-17:00 (piątek, sobota), od godz. 9:30 (niedziela)

Wstęp bezpłatny

Szczegóły na stronie poznan.pl

Sobel na Letnich Brzmieniach 

Tegoroczna edycja muzycznego festiwalu Letnie Brzmienia w Poznaniu rozpocznie się koncertem Sobla. Młody artysta zyskał popularność po wydaniu utworu "Impreza". Później jego kariera rozwinęła się w zawrotnym tempie. Sobel współpracował m.in. z Young Igim, Sanah i Michałem Szczygłem. Na koncercie na pewno nie zabraknie takich hitów jak: "Każdego dnia", "Fiołkowe pole" czy "Wyglądasz tak pięknie". 

Park Starego Browaru, ul. Półwiejska 42 

Godz. 20:00

Bilety: 109 zł 

Szczegóły na Facebooku

Horpyna na Plaży Wilda 

W ramach Nocy Kupały, która od poniedziałku jest hucznie obchodzona na Plaży Wilda, w piątek wieczorem zagra Horpyna. Zespół prezentuje folkowo-rockowe dźwięki, osadzone w ukraińskich klimatach. Formacja w swoim dorobku ma siedem albumów studyjnych, a weekendowe wydarzenie będzie podróżą przez cały dorobek grupy. 

Plaża Wilda, ul. Piastowska 71 

Godz. 20:00 

Bilety: 25 zł 

Szczegóły na Facebooku

Finał Festiwalu Ludzie Książki 

W weekend odbędzie się finał Festiwalu Ludzie Książki. W tym czasie będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich, panelach, warsztatach i koncercie. Wśród poruszonych tematów na pewno znajdą się tłumaczenia, rola internetu w promocji czytelnictwa, klasyka i najnowsze trendy literackie. Gośćmi będą: Anna Gacek, Mariusz Bonaszewski, Marta Guzowska, Okoń w sieci i zespół Dagadana. 

Biblioteka Raczyńskich, plac Wolności 19

Od godz. 16:00 (piątek), od godz. 11:00 (sobota) 

Udział bezpłatny 

Więcej informacji na stronie Biblioteki Raczyńskich oraz na poznan.pl

Albert Herring - premiera

Osobliwe miasteczko Loxford to miejsce, gdzie rozgrywa się trzecia opera w dorobku Benjamina Brtittena. Lekki komediowy utwór opowiada historię Alberta, który podobnie jak inni bohaterowie oper angielskiego kompozytora, musi zmierzyć się z opresyjnym światem. Reżyserii spektaklu podjęła się Karolina Sofulak, znana z głośnej realizacji "Rycerskości wieśniaczej" w Opera North. 

Aula Artis, ul. Kutrzeby 10 

Godz. 19:00 (piątek), godz. 18:00 (niedziela) 

Bilety: 43-65 zł 

Szczegóły na stronie Teatru Wielkiego.  

Postman - koncert 

W ramach kolejnego koncertu z cyklu "Solo na Szelągu" w piątek zagra Postman. Kostiantyn Pochtar, bo tak naprawdę nazywa się arytsta, jest multiinstrumentalistą, kompozytorem, piosenkarzem i songwriterem. Rok temu ukazała się jego druga studyjna płyta "City Freak". Muzyk jest też wnikliwym obserwatorem codziennego życia, wrażliwym na relacje międzyludzkie. Jego obserwacje stają się inspiracją do tekstów piosenek, które dopełnia świetnym dźwiękmi.

Ogród Szeląg, ul. Ugory 97

Godz. 20:00

Wstęp bezpłatny

Szczegóły na Facebooku

13. Przegląd Nowego Kina Francuskiego 

Kino Muza wraz z Instytutem Francuskim w Polsce zapraszają na 13. edycję Przeglądu Nowego Kina Francuskiego. W programie znajdują się filmy wybrane na festiwal w Cannes i docenione przez francuską Akademię Filmową. Podczas tego wydarzenia odbędzie się polska premiera obsypanej nagrodami ekranizacji powieści Balzaka "Stracone złudzenia". W weekend będzie można obejrzeć m.in. "A oni dalej grzeszą, dobry Boże!", "Notre Dame płonie" czy "Uwolnić Poly". 

Kino Muza, ul. Święty Marcin 30 

Różne godziny (w zależności od seansu)

Bilety: 15 zł (bilety newsletterowe - 12 zł)

Więcej informacji na Facebooku oraz na stronie Kina Muza.

Pierwszy strzał - spektakl 

W piątek w Centrum Kultury Zamek będzie można obejrzeć spektakl Teatru Ósmego Dnia "Pierwszy strzał" w reżyserii Janusza Stolarskiego. Sztuka powstała z szacunku dla robotników - ofiar wydarzeń czerwcowych z 1956 roku. Twórców zainspirowała mowa obrończa adwokata Stanisława Hejmowskiego w procesie dziesięciu. Minęły dziesięciolecia, a podstawowe cywilizacyjne zdobycze, takie jak prawo do pracy za sprawiedliwe wynagrodzenie, prawo do godnego życia, prawo do buntu, prawo do wolności, dla większości mieszkańców świata ciągle są nieosiągalnym luksusem. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Dziedziniec Masztalarni) 

Godz. 22:30 

Bilety: 20 zł (bilet normalny), 15 zł (bilet ulgowy) 

Szczegóły na stronie CK Zamek

Blok Fest 

"Blok Fest" jest cyklem wydarzeń artystycznych - koncertów, podczas których wystąpią artyści związani z blokowymi dzielnicami Poznania. W piątek zagra zespół Wczasy. Formacja tworzy muzykę alternatywną i sporo inspiracji czerpie z dźwięków lat 80. i 90. Artyści w swoim dorobku mają dwa albumy studyjne: "Zawody" i "To wszystko kiedyś minie". Na scenie wystąpi również Julia Rover - artystka wszechstronnie uzdolniona, piosenkarka, o której robi się coraz głośniej na rynku muzycznym. 

Park na Os. Bolesława Chrobrego

Godz. 19:00-22:00 

Wstęp bezpłatny 

Szczegóły na Facebooku

SOBOTA, 25 CZERWCA 

Imieniny Patronów Poznania - koncert 

29 czerwca Imieniny Patronów Miasta - święto wszystkich poznanianek i poznaniaków. Z tej okazji w weekend poprzedzający na uczestników czekają wystawy, spacery, oprowadzania, gra terenowa, pokaz filmowy czy występy artystyczne. Nie zabraknie także wydarzeń dla dzieci i całych rodzin.

Ostrów Tumski/Śródka 

Od godz. 20:00 (piątek), od godz. 11:00 (sobota, niedziela) 

Udział bezpłatny 

Szczegóły na stronie poznan.pl

Gra miejska i piknik z historią w tle

Piknik na placu Kolegiackim rozpocznie się śniadaniem, któremu towarzyszyć będzie muzyka na żywo. O tej samej godzinie uczestnicy gry miejskiej "Skarb Kolegiaty" wyruszą tropem historii placu Kolegiackiego, by szukać wskazówek i odkryć drogę do skarbu. W rozgrywkach mogą wziąć udział zespoły 3-5 osobowe. To jednak nie koniec atrakcji. Podczas sobotniego wydarzenia będzie można zwiedzić plac z przewodnikiem oraz obejrzeć Stare Miasto z tarasu widokowego Hotelu Kolegiackiego. Przygotowano także czytanki nie tylko dla dzieci, czyli lekturę książki "Wspólna nie znaczy niczyja". Na placu pojawi się też stoisko archeologiczne, będą warsztaty urbanistyczne, zajęcia plastyczne, a nawet zabawy klockami Lego na stoisku HistoryLand. 

Plac Kolegiacki 

Godz. 11:00-17:00 

Wstęp wolny (udział w grze miejskiej również jest bezpłatny)

Szczegóły na poznan.pl. Więcej informacji o grze można znaleźć na stronie gramiejska.pl

Jedzielnia na Łazarskim

Kolejna Jedzielnia już w sobotę.Tym razem odbędzie się ona na rynku Łazarskim. Podczas wydarzenia będzie można skosztować wielu pyszności serwowanych przez lokalne restauracje w cenie nie wyższej niż 15 zł. 

Rynek Łazarski

Godz. 11:00-16:00

Wstęp wolny 

Szczegóły na Facebooku

Biała sobota

Badania słuchu, EKG, pokazy pierwszej pomocy czy nauka poprawnego chodzenia z kijkami do nordic walking - to tylko część atrakcji, jakie czekają na poznaniaków i poznanianki podczas Białej Soboty. Jest to wydarzenie zorganizowane dla mieszkańców Poznania w ramach Poznańskich Dni Zdrowia.

Rodzinny Ogród Działkowy im. ks. L. Przyłuskiego, ul. Dojazd/Lutycka 98

Godz. 14:00-18:00

Udział bezpłatny 

Szczegóły na stronie poznan.pl

Survival Race Poznań

Survival Race to prawdziwa gratka dla fanów sportów ekstremalnych. Po raz kolejny okolice Malty zamienią się w poligon, na którym śmiałkowie będą pokonywać różne przeszkody. Na uczestników czekają m.in. kąpiele błotne, pajęczyna, zasieki, wyścig szczurów, zasłona dymna czy kraina lodu. Niezapomniana zabawa gwarantowana. 

POSIR Malta, ul. Wiankowa 3 (Polana Harcerza)

Od godz. 9:30 (sobota), od godz. 8:30 (niedziela)

Bilety: 174 zł (3 km), 191 zł (6 km), 183 zł (12 km) - solo (jest też możliwość zapisania się w grupach kilkuosobowych - wówczas obowiązują inne ceny), od 49 zł (Survival Race Kids), 89 zł (Survival Race Junior), 199-239 zł (fala legend)

Więcej informacji na stronie survivalrace.pl

Wakacje z Disneyem 

W sobotnie popołudnie będzie można cofnąć się do czasów dzieciństwa. Na wildeckiej scenie wystąpią Sylwia Przetak, Natalia Piotrowska oraz Kamil Zięba - aktorzy, artyści musicalowi, soliści studia Accantus. Zaprezentują oni dobrze znane i lubiane piosenki z bajek m.in. Walta Disneya. Kolorowe stroje jeszcze bardziej podkreślą charakter występu.

Plaża Wilda, ul. Piastowska 71 

Godz. 16:00

Bilety: 20 zł

Szczegóły na Facebooku

Lato na Madalinie 

W weekend warto zajrzeć do dawnej zajezdni tramwajowej Madalina. Odbędzie się tam festyn z okazji rozpoczęcia lata. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. W programie m.in. pokazy taneczne, spotkanie z policjantami, spektakle, koncerty, a także różne warsztaty i animacje. 

Madalina - dawna zajezdnia tramwajowa, ul. Madalińskiego 17 

Od godz. 12:30 (sobota), od godz. 12:00 (niedziela)

Wstęp bezpłatny 

Szczegóły na Facebooku

1956-2022. Miejsca. Wspólne

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Polska-Ukraina" zaprasza na szereg wydarzeń, które upamiętniają Poznański Czerwiec. Organizatorom zależy na tym, aby nowi mieszkańcy miasta poznali opowieść o tamtym czasie i społecznym zrywie. W programie m.in. prelekcja "Za wolność, prawo i chleb. Opowieść o Poznańskim Czerwcu w języku ukraińskim", spektakl "My tu" w reżyserii Martyny Strychalska na podstawie prac nadesłanych na konkurs literacki "Mój pierwszy i sto pierwszy dzień w Polsce", wręczenie nagród i dyskusja z laureatami konkursu oraz koncert bandurzystek Inny Szeremet i Anny Czumaczenko. W sobotę będzie można też zwiedzić Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 r. (obowiązują zapisy). 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Od godz. 12:00 

Wstęp wolny (na niektóre wydarzenia obowiązują zapisy) 

Więcej informacji znaleźć można na stronie CK Zamek oraz na Facebooku

Spotkanie patriotyczne 

Jeżyckie Centrum Kultury zaprasza wszystkich zainteresowanych na wieczornicę "Czerwiec "56". Podczas spotkania będą wykonywane pieśni i utwory patriotyczne. Wydarzenie poprowadzi Andrzej Błaszczak, na pianinie zagra Romuald Andrzejewski, a na scenie pojawią się Jolanta Ciecharowska, Andrzej Lajborek i Małgorzata Szczęsna-Łyssowska. 

Jeżyckie Centrum Kultury, ul. Jackowskiego 5-7 (Klub Stara Prochownia) 

Godz. 17:00

Udział bezpłatny 

Więcej informacji znaleźć można na stronie Jeżyckiego Centrum Kultury

Marky Ramone's Blitzkrieg - koncert 

Perkusista legendarnej grupy Ramones zagra ze swoim zespołem Marky Ramone's Blitzkrieg w klubie "U Bazyla". Publiczność będzie mogła wysłuchać największych hitów pionierów punk rocka. Fani mocniejszych brzmień z pewnością będą zadowoleni. Jako support wystąpi polska punkrockowa grupa Inhalators. 

Klub "U Bazyla", ul. Norwida 18A

Godz. 19:00 

Bilety: 90 zł 

Szczegóły na Facebooku

Psi piknik na Jeżycach 

W sobotę warto wybrać się ze swoim czworonogiem na piknik "Wszystkie kejtry na Jeżyce". Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. rodzinne warsztaty tworzenia zabawek recyklingowych dla psów czy wykład "Pies w wielkim mieście - czyli spacerowy savoir vivre". Odbędzie się także dogfitness dla psów i opiekunów - na to wydarzenie trzeba się zapisać za pośrednictwem Fundacji Kejtersi. 

Osiedle Wieża Jeżyce, ul. Janickiego 23/25 (parking przy biurze sprzedaży) 

Godz. 11:00-14:00

Udział bezpłatny

Więcej informacji znaleźć można na Facebooku

NIEDZIELA, 26 CZERWCA

Miejska przechadzka 

Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego w Poznaniu zaprasza wszystkich mieszkańców oraz turystów na kolejną niedzielną przechadzkę. Tym razem tematem wycieczki będą czerwcowe wydarzenia z 1956 roku. Spacer poprowadzą Małgorzata Wiśniewska i Renata Radomska-Krenz. 

Zbiórka przed główną bramą HCP,  ul. 28 Czerwca 1956 

Godz. 11:00

Udział bezpłatny

Szczegóły na stronie Koła Przewodników PTTK

Laura Jane Grace - koncert 

Laura Jane Grace jest założycielką, liderką i gitarzystką punkrockowego zespołu Against Me! W 2020 roku ukazał się jej solowy krążek "Stay Alive". Rok temu wydała swój  kolejny album "At War With The Silverfish". Artystka nie boi się poruszać trudnych tematów w swoich utworach, a przez wykorzystanie gitary akustycznej nadaje im bardziej intymny charakter. W niedzielę poznańska publiczność będzie mogła wysłuchać twórczości Laury. 

Klub "U Bazyla", ul. Norwida 18 A 

Godz. 19:00

Bilety: 80 zł 

Szczegóły na Facebooku

Niedzielne spacery wildeckie 

Stowarzyszenie Wildecka Inicjatywa Lokalna WILdzianie zaprasza na kolejną edycję niedzielnych spacerów z przewodnikiem. Uczestnicy w swobodnej atmosferze wspólnej przechadzki będą mogli poznawać Wildę od samych początków dzielnicy aż do czasów współczesnych. Niedzielny spacer odbędzie się pod hasłem "W sercu Wildy - od rynku Wildeckiego do Madaliny". Wycieczkę poprowadzi miejska przewodniczka Anna Gawrysiak-Knez.

Zbiórka przy "Chłopcu z wierzbą" u zbiegu ulic Górna Wilda, Wierzbięcice, Czajcza i 28 Czerwca

Godz. 11:00 

Udział bezpłatny 

Więcej informacji na stronie poznan.pl

Nie przejdziemy do historii - koncert 

Muszlę koncertową parku Wilsona wypełnią utwory Krzysztofa Klenczona. Na scenie wystąpią m.in. Anna Hetmańska, Natalia Żołądkiewicz, Maciej Wróblewski, Janusz Musielak i Wojciechem Winiarskim (Zespół Czerwone Korony). Na pewno nie zabraknie piosenek "Biały krzyż", "Kwiaty we włosach" czy "Historia jednej znajomości". Podczas koncertu zostanie również wręczony Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polski włoskiej piosenkarce Faridzie, wieloletniej muzie i miłości Czesława Niemena. 

Park Wilsona (muszla koncertowa) 

Godz. 17:00 

Wstęp wolny (obowiązują zapisy) 

Szczegóły na stronie Jeżyckiego Centrum Kultury

SK