W tym roku w stolicy Wielkopolski po raz pierwszy będą wręczone statuetki STUKOT '56. W przeddzień rocznicy Poznańskiego Czerwca zostaną nimi uhonorowane osoby, świadczące swoimi dokonaniami o wartościach, w imię których protestowano w 1956 roku. 

Nazwa nowej nagrody - STUKOT "56 - nawiązuje do stukotu drewniaków o bruk, który towarzyszył tłumowi robotników poznańskich fabryk i zakładów pracy w milczeniu maszerujących do centrum Poznania. Właśnie "stukotem dla współczesnych" mają być jej laureaci i laureatki. STUKOT '56 otrzymają osoby lub instytucje, które swoimi dokonaniami świadczą o wartościach Poznańskiego Czerwca 1956 roku i urzeczywistniają je w naszych czasach.

- Cieszę się, że przy okazji kolejnej rocznicy Czarnego Czwartku możemy w tak piękny sposób odwołać się do haseł, jakie nieśli na transparentach robotnicy, byli gotowi oddać za nie swoje życie - mówi Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. - Poprzez ustanowienie takiej nagrody, którą jest statuetka w kształcie okuloka, poszukujemy osób, instytucji, fundacji i stowarzyszeń, które współcześnie swoimi działaniami i dokonaniami świadczą o nieprzemijalności wartości Poznańskiego Czerwca 1956 roku,  urzeczywistniając je w naszych czasach. Nowoczesne świętowanie to już nie tylko kwiaty, znicze i przemówienie, choć też bardzo cenne, ale także poszukiwania współczesnych odniesień i percepcji tak ważnej dla nas, dla naszej Ojczyzny historii - dodaje.

Nagroda STUKOT'56 zostanie przyznana w trzech kategoriach:

  • O Boga - dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną;
  • Za wolność - dla walczących i zasłużonych w walce o wolność;
  • Prawo i chleb - dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, organizacje oraz instytucje.

Laureatki i laureatów wybierze kapituła, w skład której wchodzą: Przemysław Terlecki - dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (przewodniczący), s. Barbara Belchnerowska - szefowa Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, dr hab. n. med. Szczepan Cofta - Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Robert "Litza" Friedrich - muzyk, prof. Bogumiła Kaniewska - rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Tomasz Kobierski - prezes zarządu Grupy MTP, Marek Lenartowski - b. przewodniczący Solidarności HCP, Joanna Sadzik - prezeska Stowarzyszenia Wiosna - Szlachetna Paczka,  Janusz Stolarski - aktor, reżyser i Piotr Tarnawski - Dyrektor Sprzedaży i Rozwoju w H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych. 

Nagrodą jest statuetka, wzorowana na oryginalnych robotniczych chodakach - okulokach. Została zaprojektowana i wykonana przez poznańskiego artystę rzeźbiarza, Romana Kosmalę. Statuetki zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 27 czerwca o godz. 19:30 w "Iglicy" Międzynarodowych Targów Poznańskich.

- 28 czerwca 1956 r. trwały akurat Międzynarodowe Targi Poznańskie. Jak zawsze przyjechało na nie wielu dziennikarzy z zagranicy. Idący do centrum robotnicy weszli na targi. Ich zdjęcia, z zakrwawioną flagą, obiegły potem cały świat i już nie udało się władzy ludowej wmówić Polakom, że do niczego nie doszło - mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. - W tamtych latach byliśmy dla Polaków oknem na świat, teraz przez to okno Polacy mogli wykrzyczeć światu, co się dzieje w Poznaniu.

Organizatorem konkursu jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, a partnerami: Miasto Poznań, Grupa MTP,  H.Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

MTP/AW