W Poznaniu ruszył Impact'22 - jedno z największych i najważniejszych wydarzeń gospodarczo-technologicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Do stolicy Wielkopolski przyjechali naukowcy, biznesmeni i politycy z całego świata, a gościem specjalnym był Yuval Noah Harari. W debatach wziął udział również Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Impact'22 - dwudniowa konferencja organizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich - odbywa się na kilku scenach, na których występuje kilkuset mówców. Wśród zaproszonych specjalistów są m.in. prof. Yuval Noah Harari, izraelski historyk i intelektualista, autor "Sapiens: od zwierząt do bogów" czy prof. Erin Meyer, autorka książki "Mapa kultury: Przełamywanie niewidzialnych granic globalnego biznesu.

Zgromadzonych gości powitali w środę m.in. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz Marek Woźniak, marszałek województwa.

- Impact to spotkanie polityki, nauki i biznesu - mówił Jacek Jaśkowiak. - Jestem bardzo ciekaw wszystkich dyskusji, które są dziś przed nami. Świat zawsze się zmieniał, ale w ostatnich latach zmiany te następują znacznie szybciej niż zwykle. Najpierw zaskoczyła nas pandemia, a po niej rozpoczęła się wojna, która zmieniła wszystko. Rosja napadła na Ukrainę, bo nie mogła znieść myśli, że obok jest kraj, w którym politycy służą społeczeństwu, zamiast wykorzystywać swoje pozycje dla gromadzenia majątków. Wierzę, że wygrają bliskie nam wartości, takie jak wolność i demokracja.

Marek Woźniak podkreślił, że Wielkopolska jest doskonałym miejscem na tego typu spotkania.

- Spotykamy się w bardzo trudnym czasie, w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - mówił. - Czujemy niepokój o przyszłość Europy i naszych ojczyzn. Dlatego chciałbym, byśmy myśleli dziś przede wszystkim w kategoriach słowa "wspólnota". Warto odłożyć na bok indywidualne interesy, bo tylko razem, wspólnotowo możemy rozwiązać wiele problemów, które stoją przed nami.

Jednym z głównych gości tegorocznej konferencji był prof. Harari, który w krótkim wykładzie przybliżył problemy globalnego porządku we współczesnym świecie. Podkreślił, że ostatnie kilka lat było dla ludzkości naprawdę trudne: dotknęła nas pandemia, wojna, zmiany klimatyczne. Zauważył, że w kryzysie globalnego przywództwa wielu zadaje sobie pytanie, czy jesteśmy w punkcie zwrotnym historii i czy wchodzimy w nową epokę, w której czekają nas już tylko wojny, bieda i kolejne pandemie?

- Putin zauważył brak przywództwa i poczuł, że może zaatakować Ukrainę, a inne kraje nie zareagują - mówił historyk. - Gdy większość zachodniego świata budowała szkoły i szpitale, on inwestował w czołgi. Tworzył jednak nie tylko armię, ale także swoją własną fantazję o Ukrainie i jej obywatelach, którzy chcą być częścią Rosji. Wierzył, że Wołodymyr Zełenski się podda, a Ukraińcy będą rzucać kwiaty pod stopy rosyjskich żołnierzy. Bardzo się pomylił: ukraińska armia walczy jak lew, ich prezydent nie uciekł, a ludzie rzucają rosyjskim żołnierzom nie kwiaty, a koktajle Mołotowa. Widząc niezwykłą walkę Ukrainy przeciw najeźdźcy, świat zareagował w sposób niespodziewany. Jeszcze kilka miesięcy temu nikt by nawet nie pomyślał, że Finlandia będzie chciała przystąpić do NATO, Szwajcaria poprze sankcje na Rosję i nawet wielkie korporacje wycofają się z tego kraju. W historii nic nie jest zdeterminowane. Ukraina daje nam szansę, by zmienić kierunek, w jakim zmierzał świat. Udowadnia, że nacjonalizm i patriotyzm mogą iść w parze z kooperacją z innymi krajami, z Unią Europejską. Jeśli weźmiemy sobie tę lekcję do serca, nie jest dla nas za późno.

W środę podczas licznych dyskusji zaprezentowano najciekawsze trendy w obszarach i tematach: cyfrowej przyszłości, globalnej ekonomii i bankowości, technologii finansowej, zielonej ekonomii, energii, wzmocnienia pozycji kobiet, zdrowia, marketingu oraz przywództwa. Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wziął udział w debacie poświęconej zarządzaniu różnorodnością w czasach kryzysu. Podczas dyskusji rozmawiano m.in o tym, jak mądrze zareagować na napływ migrantów z Ukrainy.

- Powinniśmy przejść od odruchów serca do systemowych rozwiązań, takich jak odblokowanie zasobów mieszkaniowych - mówił Jacek Jaśkowiak.- Od nas zależy, czy i jak je wypracujemy. Musimy też rozmawiać z migrantami, by mieli świadomość, że wojna nie skończy się za tydzień, dlatego warto w dłuższej perspektywie zaplanować edukację dzieci czy szukanie pracy.

Razem z prezydentem Poznania wśród panelistów znaleźli się: Piotr Voelkel, Omenaa Mensah, Magdalena Dziewguć i Kamila Kaliszyk.

- Do Polski przyjechały przede wszystkim kobiety i dzieci - podkreślała Omenaa Mensah. - To ułatwia sytuację o tyle, że są trudniejszym celem ataku niż mężczyźni. Cieszmy się z tego, ale równocześnie bądźmy ze sobą szczerzy: odruchy serca kiedyś się skończą, a nasi przyjaciele zza wschodniej granicy prędzej czy później zaczną niektórych irytować. Dlatego tak ważne jest, by już teraz edukować i tłumaczyć, zwłaszcza dzieciom, że migranci mogą z nami zostać na dłużej.

Rozmowę moderował Sebastian Ogórek. Impact potrwa do czwartku, 12 maja.

AW