Użytek ekologiczny Traszki Ratajskie jest ostoją chronionych gatunków zwierząt. Żyją tam nie tylko traszki, ale też inne płazy. Kluczowa dla nich jest woda, dlatego stawy, w których mieszkają, będą zasilane deszczówką zebraną z powierzchni dachu Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na os. Tysiąclecia.

- Odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych to coraz ważniejsze zadanie w kontekście zmian klimatycznych. Dzięki sieci rurociągów możemy sprawić, że susza nie będzie straszna mieszkańcom użytku ekologicznego. Tak ciekawe rozwiązanie na pewno wyróżni Poznań i przyniesie wiele przyrodniczych korzyści, dlatego zależy nam na realizacji prac jeszcze w tym roku - mówi Marcin Gołek, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Celem utworzenia użytku ekologicznego Traszki Ratajskie jest ochrona populacji takich płazów, jak: traszka zwyczajna, żaba trawna, ropucha szara, ropucha zielona, żaba wodna i grzebiuszka ziemna. Użytek znajduje się na terenie pomiędzy os. Tysiąclecia a os. Lecha, ma ponad 5 hektarów powierzchni. Kluczowe są tam dwa stawy, które będą zasilane deszczówką zebraną z powierzchni dachu Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na os. Tysiąclecia.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy prac. Jego zadaniem będzie wybudowanie rurociągu grawitacyjnego ujmującego wody opadowe z powierzchni dachów szkoły i odprowadzającego je do obu stawów. W planach jest także wykonanie zbiornika retencyjnego dla zapewnienia okresowej retencji i regulacji maksymalnego dopływu wody do stawu, by w czasie suszy zasilała odpowiednio tereny zamieszkałe przez traszki. Dwa stawy zostaną także połączone odpowiednim rurociągiem. Przed wykonawcą również takie prace, jak m.in. oczyszczanie i odmulanie dna. Te wszystkie działania zapewnią odpowiednie warunki życia i godowania traszkom, czyli gatunkowi płazów objętych ochroną prawną, które występują na tym terenie.

Termin realizacji inwestycji nie będzie przypadkowy. Wstępnie na lato planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych na terenie szkoły, gdy uczniowie będą korzystać z przerwy wakacyjnej. Natomiast prace wokół stawów będą mogły toczyć się dopiero w październiku z uwagi na ochronę traszek - wtedy to opuszczą zbiorniki wodne i podejmą migrację do miejsc zimowania.

Zasilanie stawów użytku ekologicznego Traszki Ratajskie to także forma zwiększenia retencji wodnej w mieście, której potrzeba jest zapisana w Strategii Rozwoju Miasta. Realizacja tej inwestycji będzie jednym ze sposobów przeciwdziałania skutkom suszy. Inwestycja jest dofinansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podmioty, które są zainteresowane udziałem w ogłoszonym przetargu, swoje oferty mogą składać do 12 maja.

PIM