Młode zwierzęta, które znalazły się w trudnej sytuacji, zostaną objęte odpowiednią opieką w specjalnie przygotowanym do tego budynku na terenie Nowego Zoo. Na miejscu starej motylarni powstało przedszkole dla zwierząt.
- W marcu zakończyły się prace budowlane, otrzymaliśmy już pozwolenie na użytkowanie i oddajemy budynek w ręce pracowników ogrodu zoologicznego oraz ich młodych podopiecznych. Przedszkole powstało przede wszystkim z myślą o zwierzętach, ale także goście zoo będą mogli dyskretnie obserwować ich poczynania przez specjalną szybę. Takie atrakcyjne rozwiązanie będzie miało więc równieżwymiar edukacyjny, bez wywoływania niepotrzebnego niepokoju u zwierząt - mówi Justyna Litka, prezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
W nowym budynku opiekę znajdą młode zwierzęta znajdujące się w szczególnych sytuacjach, np. odrzucone przez matkę bądź takie, którymi rodzic z różnych powodów nie może się zaopiekować. Obiekt został już oddany do użytku i teraz pracownicy Nowego Zoo zadecydują, jakie zwierzęta będą przebywały na terenie przedszkola.
W budynku są bezpieczne warunki do karmienia, przeprowadzania zabiegów weterynaryjnych, rekonwalescencji i rehabilitacji młodych podopiecznych. Wyznaczono tam osobne boksy, dzięki którym ssaki drapieżne, zwierzęta kopytne i ptaki będą od siebie oddzielone. W przedszkolu jest także ambulatorium i specjalne pomieszczenie do karmienia. Nie brakuje też wybiegu, z którego także będą korzystać mali podopieczni ogrodu zoologicznego. Nowy obiekt ma również pomieszczenie socjalne dla pracowników, zaplecze higieniczno-sanitarne oraz magazyn. Wykonawca inwestycji w ramach prac wyremontował także przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne i elektroenergetyczne.
Przedszkole zostało tak zaprojektowane, by odwiedzający Nowe Zoo mogli poznać mieszkańców nowego budynku bez wywoływania u nich stresu. Chętni będą mogli podglądać przez szybę działania mające na celu ratowanie i odchowanie dopiero co narodzonych mieszkańców ogrodu zoologicznego, np. moment karmienia maluchów. Wykonawca prac zajął się także zagospodarowaniem terenu wokół budynku, dlatego dostęp do niego jest komfortowy - powstały schody oraz podjazdów dla osób z niepełnosprawnościami czy rodziców z wózkami dziecięcymi.
PIM