W tym roku po raz pierwszy 27 grudnia - rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - obchodzimy jako święto państwowe. Z tej okazji Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza na szereg atrakcji już dzień wcześniej.

W niedzielę, 26 grudnia na Dworcu Letnim odbędzie się inscenizacja historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, która przypomni, jakie poruszenie wywołał przyjazd sławnego pianisty w 1918 roku. Nie zabraknie powstańczych pieśni, a wszystkich, którzy mają ochotę na przejażdżkę z Ignacym Paderewskim (w tej roli aktor Teatru Nowego - Andrzej Lajborek) muzeum zaprasza w podróż zabytkowym pociągiem z Parowozowni Wolsztyn na trasie Poznań - Swarzędz - Poznań.

Sprzedaż biletów od 21.12.2021 wyłącznie na: www.koleje-wielkopolskie.com.pl. Z uwagi na obostrzenia sanitarne liczba dostępnych miejsc ograniczona. Harmonogram wydarzenia: 

  • 15.45 - rozgrzewka przed inscenizacją
  • 16.00 - wjazd zabytkowego pociągu z Ignacym Paderewskim i koncert pieśni patriotycznych
  • 17.15 - odjazd pociągu do Swarzędza
  • 18.35 - przyjazd do Poznania

Grupy rekonstrukcyjne, nowa wystawa czasowa i pokazy filmowe 

Ze względu na remont płyty Starego Rynku "Obozowisko Powstańcze" tym razem stanie przy pomniku Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego, gdzie pojawią się rekonstruktorzy z powstańczych oddziałów. Będzie można zobaczyć samochód pancerny Ehrhardt M17. O godz. 15.00 organizatorzy rozdadzą flagi powstańcze i rozetki, a o 16.40 rozbłysną race.

Z placu warto przejść na Stary Rynek i zwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu, które w tym dniu będzie czynne od godz.10.00 do 18.00 z przerwą techniczną od 13.00 do 14.30.

Na miejscu na zwiedzających czeka nową wystawa czasowa "Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu" przygotowaną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem "Katyń". Autor wystawy: Anna Adamska (Muzeum Armii "Poznań").

W Sali Kinowej odbywać się będą pokazy filmów o historii zwycięskiego zrywu oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Na najmłodszych zwiedzających czekają specjalne książeczki edukacyjne - również do pobrania na stronie www.wmn.poznan.pl w zakładce "Edukacja", gdzie można znaleźć także inne materiały dla dzieci i młodzieży, wprowadzające do historii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A. Natomiast przy stoisku Poczty Polskiej będzie można nabyć okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wszystkie wydarzenia 26-27 grudnia będą odbywać się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Organizatorzy proszą o zachowanie odpowiedniego dystansu, zakładanie maseczek i dezynfekcję rąk.

Przypomnijmy, pomysłodawcami ustanowienia 27 grudnia dniem święta państwowego byli: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Inicjatywę wsparli liczni samorządowcy, instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne, w tym m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, marszałek województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, starosta poznański Jan Grabkowski czy wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Apel poparło także wiele samorządów, wśród nich Rada Miasta Poznania i Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a także samorządy w Kórniku, Śremie i Gołańczy.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Trwało 52 dni i było wyrazem niezwykłego obywatelskiego zjednoczenia przekutego w walkę o wolność i niepodległość kraju. W tym roku obchodzimy jego 103. rocznicę. 

WMN/JZ