Ciało a psychika – kiedy psycholog może pomóc w dolegliwościach fizycznych?

Większość z nas zmaga się z przynajmniej co jakiś czas z pewnymi dolegliwościami fizycznymi. A to choroba, a to ból głowy, a to inne objawy... Gdy coś nam dolega, najczęściej szukamy na ten temat informacji z Internecie bądź idziemy do lekarza. Czasami jednak okazuje się, że przyczyna nie ma podłoża medycznego. Co wtedy?

Zdarza się, że cierpimy na jakieś dolegliwości, jednak żaden z lekarzy nie stwierdza u nas żadnej choroby. Może się okazać, że to tzw. “objawy na tle nerwowym”, czyli objawy psychosomatyczne. W ich wyeliminowaniu może pomóc psycholog lub psychoterapeuta. Znajdziesz go na przykład w Ośrodku Pomarańczowe Ja w Poznaniu.

Gdy psychika wpływa na ciało - objawy psychosomatyczne

Znaczenie psychologicznej sfery naszego życia bywa umniejszane, zwłaszcza w kontekście zdrowia. Niektórzy uważają, że jeśli jakieś problemy czy dolegliwości mają naturę psychiczną, to nie należy się nimi przejmować lub co gorsza - że jest to coś, czego należy się wstydzić. Jest to myślenie stereotypowe i szkodliwe. W rzeczywistości większość z nas na pewnych etapach życia zmaga się z problemami natury psychologicznej. Nie oznacza to, że jesteśmy gorsi, słabi, coś z nami nie tak – wręcz przeciwnie, jest to bardzo powszechne i zrozumiałe zjawisko. Podobnie jak to, że psychika wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale również na ciało. Dlatego w kontekście diagnozowania przyczyn dolegliwości fizycznych należy brać pod uwagę również psychologię.

Najpierw lekarz

To bardzo ważne - diagnozy nigdy nie zaczynamy od założenia, że dolegliwości mają naturę psychologiczną. Najpierw wykonujemy diagnozę medyczną, a dopiero wówczas, gdy lekarze i wskazane przez nich badania stwierdzą brak występowania fizycznej choroby, wówczas możemy postawić hipotezę o występowaniu objawów o naturze psychosomatycznej.

Objawy psychosomatyczne – jak to możliwe?

Sytuacje, które interpretujemy jako zagrożenie są odbierane przez nasz układ nerwowy a następnie - przez cały nasz organizm.

Podwyższone ciśnienie krwi, szybsze bicie serca, pocące się dłonie, uginające się nogi... znasz to uczucie? Czy to na pewno tylko w Twojej głowie? Czy może jednak ciało reaguje na Twój stres?

Oczywiście, że to drugie. Jesteśmy istotami zarówno cielesnymi, jak i psychicznymi a obie te sfery przenikają się wzajemnie i wpływają na siebie nawzajem. Z tego samego względu możesz doświadczać bólu głowy, bólu brzucha, trudności w zasypianiu, dolegliwości trawiennych i wielu innych objawów ze względu na silny lub przewlekły stres lub inne emocje.

Nie musisz wiedzieć o swoich emocjach

Nie jest to popularna wiedza, ale może być również tak, że nie będziesz wiedzieć o niektórych swoich emocjach lub w danym momencie wcale nie będziesz świadomy, że doświadczasz stresu.

Dzieje się tak dlatego, że jako ludzie jesteśmy wyposażeni w mechanizmy obronne, które oddzielają nas od niektórych przykrych emocji - zwłaszcza tych, które najtrudniej byłoby nam znieść. To nie znaczy jednak, że one zupełnie znikają. Często dają o sobie znać właśnie w postaci trudnego do opisania napięcia, drażliwości lub właśnie objawów psychosomatycznych.

Psychoterapia – pomoc w dotarciu do przyczyn

Ze względu na to, że objawy psychosomatyczne są uwarunkowane czynnikami psychologicznymi, sposobu na rozwiązanie ich przyczyn również powinno mieć taki charakter. Nie oznacza to jednak, że możemy “wyłączyć” objawy czy stres siłą woli, za pomocą “dobrych chęci”.

Dotarcie do psychologicznych przyczyn objawów psychosomatycznych to najczęściej trudny i złożony proces.

 

  • Niektórych przypadkach może on zajść spontanicznie – w ciągu życia, na drodze naturalnego rozwoju. Nigdy nie mamy jednak pewności, czy to się wydarzy i czy objawy miną. Wręcz przeciwnie - mogą się również nasilić a nasza sytuacja może z czasem pogarszać się. Pozostawienie więc problemu “samego sobie”, nie szukając żadnej formy pomocy może okazać się mało skuteczne.
  • Drugim, o wiele pewniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy, czyli psychoterapia. Jest to specjalistyczny proces, oparty na wiedzy o psychologicznym funkcjonowaniu człowieka, który stwarza przestrzeń do poznania przyczyn swoich problemów i poradzenia sobie z nimi w nowy sposób. W wielu przypadkach owocem psychoterapii jest wyeliminowanie objawów psychosomatycznych lub przynajmniej ograniczenie ich występowania bądź nasilenia.

rozmowa

Psychoterapeuta może nauczyć jak zmniejszać fizyczne objawy stresu

Psychoterapia to głęboki proces, który musi zająć nieco czasu (jest on bardzo indywidualny i zależny od wielu czynników). Psychoterapeuta może nie tylko pomóc w znalezieniu i przepracowaniu przyczyn objawów psychosomatycznych. Zanim to nastąpi, może on również pomóc nam wypracować metody, które pomogą nam doraźnie lepiej radzić sobie z dolegliwościami lub nawet obniżyć ich nasilenie, na przykład rozmaite techniki relaksacji.

Pomarańczowe Ja
ul. Czajcza 2A/13
61-546 Poznań

Telefon: 608 240 260
www: terapiapoznan.pl