Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Koronawirus SARS-CoV-2, znany również pod nazwą coronavirus COVID-19, wywołuje lęk na całym świecie. Ostatnie doniesienia prasowe dotyczące sporego ogniska chorobowego w północnych Włoszech nie napawają optymizmem. Warto więc poświęcić chwilę, aby rozwiać pewne wątpliwości dotyczące tego w jaki sposób koronawirus się rozprzestrzenia oraz co zrobić jeśli już ktoś z naszych bliskich ma objawy wskazujące na to, że może być zarażony. Polska również szykuje się na walkę z koronawirusem, już niedługo będą dostępne testy na koronawirusa w Krakowie oraz innych miastach w całym kraju.

Jak uniknąć zakażenia?

Według najnowszych koronawirus wiadomości należy wyraźnie podkreślić, że wirus przenosi się głównie metodą kropelkową. Nie ma więc możliwości zarażenia jeśli w naszym sąsiedztwie nie ma osób, które przejawiają symptomy związane z działaniem koronawirusa SARS-CoV-2. Sporo miejsca poświęca się temu, aby zwracać uwagę na osoby przybywające z ognisk zachorowań, bo to jedyna metoda jaką wirus może się rozprzestrzeniać. Zaleca się więc unikać podróżowania do miejsc takich jak Włochy, szczególnie ich północna część, Chiny oraz Południowa Korea, oraz unikanie kontaktu z osobami, które powróciły z tych krajów i mogą wykazywać symptomy zarażenia.

Jakie są symptomy zakażenia koronawirusem?

Wymienia się trzy podstawowe symptomy – gorączkę, kaszel i kichanie oraz duszności wraz z płytkim oddechem.

W jaki sposób leczy się pacjentów zarażonych koronawirusem?

Obecnie nie istnieje żadna skuteczna szczepionka. Stosuje się leczenie objawowe, przykładowo w przypadku, gdy pacjent ma problemy z oddychaniem podłącza się go do respiratora i następuje oczekiwanie aż sam organizm poradzi sobie z infekcją wirusową. Warto jeszcze dodać, że nie każdy zarażony jest izolowany. W 75% przypadków choroba przebiega łagodnie, więc nie wymaga to pobytu całodobowo w szpitalu. Taki pacjent może zostać w domu, gdzie należy przestrzegać zaleceń dotyczących kwarantanny.

Niezależnie od zaawansowania i przebiegu choroby należy stosować pewne profilaktyczne sposoby, które zmniejszą ryzyko rozprzestrzenia się wirusa, a więc częste mycie rąk, najlepiej wodą z mydłem i unikanie kontaktu brudnych rąk z twarzą, a także odpowiedni ubiór w momencie kontaktu z chorym.

Kilka ważnych faktów dotyczących koronawirusa SARS-CoV-2