Obecnie technologia stoi na tak wysokim poziomie, że mało co może nas zaskoczyć. Ludzkość ciągle dąży do tego, aby w jak największym stopniu ułatwić sobie życie. Ma to również odzwierciedlenie wśród rozwiązań stosowanych do wykończenia budynków mieszkalnych i użytkowych. Świetnym rozwiązaniem, które zaoszczędzi nasz czas, a jednocześnie ochroni nasze drzwi przed uszkodzeniami mechanicznymi jest samozamykacz. Wiele osób mających niewielkie pojęcie o „budowlance” czy „wykończeniówce” mogło nie znać tej nazwy, jednak niejednokrotnie mieli z samozamykaczami do czynienia na co dzień.

Czym jest samozamykacz?

Samozamykacz, zwany przez niektórych także domykaczem do drzwi, jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest automatyczne zamykanie drzwi. Sposób działania domykacza drzwi jest dziecinnie prosty. Mechanizm urządzenia oparty jest na siłowniku hydraulicznym, którego podstawowym elementem jest sprężyna. Otwierając drzwi naprężamy sprężynę, która przy rozprężaniu wytwarza energię powodującą samoczynne zamknięcie się drzwi. W bardziej rozbudowanych modelach możemy znaleźć elementy, które dodatkowo regulują siłę, z jaką zamykane są drzwi.

Domykacz drzwi praktycznym rozwiązaniem

Samozamykacz do drzwi jest popularny nie tylko w budynkach użytku publicznego, ale co raz częściej pojawia się w budynkach mieszkalnych. Nikogo nie dziwi montowanie samozamykacza w drzwiach wejściowych do bloków komunalnych czy kamienic. Chroni to przed niepożądanymi jednostkami, które mają nie do końca uczciwe zamiary wobec mieszkańców czy lokatorów.

Samozamykacz - powiew przyszłości

Domykacz to również świetne rozwiązanie stosowane w zatłoczonych miejscach, takich jak urzędy czy szpitale, gdzie przepływ ludzi jest niewyobrażalny. Sprawdza się to szczególnie w przypadkach pomieszczeń, do których wstęp jest autoryzowany. Obecnie ochrona danych osobowych została wysoce zaostrzona, dlatego wstępu do archiwum czy pomieszczeń z komputerem z dostępem do bazy danych chronią samozamykające się drzwi.

Inwestując niewielkie pieniądze w samozamykacz, możemy w skali kilku lat zaoszczędzić naprawdę sporą ilość pieniędzy. Jest to możliwe dzięki temu, że w czasie zimy drzwi wyposażone w samozamykacz natychmiastowo się za nami zamykają. To z kolei prowadzi do oszczędności z tytułu ogrzewania, ponieważ przyjemne, ciepłe powietrze nie „ucieka” z pomieszczenia. Analogicznie ma się sprawa latem, kiedy samozatrzaskujące się drzwi uniemożliwiają przegrzanie się pomieszczenia, które ochładzane jest przez klimatyzator.

Samozamykacze z blokadą

Samozamykacze w sklepach występują w przeróżnych wariantach, które głównie uzależnione są od zastosowania urządzenia oraz drzwi, do których dopasowujemy domykacz. Samozamykacze możemy znaleźć w wariantach przystosowanych do różnego rodzaju drzwi, ich wagi, rozmiarów oraz do miejsca, w którym znajdować się będą drzwi wzbogacone o samozamykacz.

Oprócz podstawowych modeli samozamykaczy możemy również znaleźć mechanizmy dodatkowo wyposażone w opcję blokady drzwi. Jest to niezwykle przydatna właściwość, szczególnie jeśli zastosowana jest w magazynach, hurtowniach czy innych pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty przeznaczone na sprzedaż.

Jak zamontować samozamykacz?

Zamontowanie domykacza do drzwi nie jest sprawą łatwą. Jeśli nie chcemy zniszczyć drzwi, warto zatrudnić fachowca, który bez najmniejszego problemu założy urządzenie w odpowiedni sposób. Jeśli chcemy zaoszczędzić na profesjonalnej usłudze, możemy sami podjąć się tego zadania. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio wybrać miejsce, w którym chcemy zamontować samozamykacz. Dodatkowo nie każde drzwi się do tego nadają. Skrzydło wiotkiej konstrukcji mogą nie wytrzymać dodatkowego obciążenia.