Bardzo rzadko dochodzi do sytuacji w której ktoś odrzuca spadek. Jednak z wielu różnych przyczyn spadkobierca może podjąć decyzję o tym, że nie chce dostać nic w spadku. Czy do celu spadek adwokat jest potrzebny? I tak i nie, w zależności od tego jaką posiadamy wiedzę w tym aspekcie. Pora więc wyjaśnić jak wygląda ta kwestia. Nie jest to skomplikowana procedura, ale warto o tym wiedzieć i uświadomić sobie, że w przypadku chęci rezygnacji ze spadku może wystąpić sytuacja w której nie wykonamy należycie wszystkich formalności.

W sprawach spadkowych adwokat może doradzić w taki sposób, aby klient był ostatecznie zadowolony z rezultatu. Kwestie związane ze spadkiem dobry prawnik może rozpatrywać na wiele różnych sposobów. Natomiast sprawy, które polegają na rezygnacji z dziedziczenia nie są wcale zaskoczeniem. Dziedziczność może przynieść ze sobą długi – to jest jedna z najpowszechniejszych przyczyn dla których ktoś rezygnuje z ojcowizny. Takie dziedzictwo może stanowić jedynie kamień u szyi, więc nie ma się czemu dziwić, że przejmując może i kosztowne dobra, jesteśmy również zmuszeni do przejęcia trudnych do spłacenia długów.

Najczęściej wybieraną formą odrzucenia spadku jest złożenie podpisu przed notariuszem. Ta opcja jest niezwykle wygodna, bo może zamknąć się w ciągu jednego dnia. Jest to bardzo przydatne dla osób, które nie przebywają w Polsce i są tutaj jedynie, aby załatwić sprawy spadkowe z prawnikiem. Inną, alternatywną opcją jest odrzucenie spadku przed sądem. Jednakże taka procedura trwa znacznie dłużej i zwykle należy poczekać do momentu postępowania, które będzie się toczyć w sądzie w temacie spadku.

Wiedza praktyczna przy odrzuceniu spadku

Jaki czas obowiązuje spadkobiercę przy złożeniu wniosku o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku? Jest to 6 miesięcy, ale czas ten liczy się od momentu w którym spadkobierca uzyskał wiedzę o tym, że jest powołany do spadku. Po tym czasie spadek jest uznany za przyjęty. Może wydawać się to długim czasem, ale w rzeczywistości lepiej skorzystać z opcji notariusza, bo sprawy sądowe mogą być przesunięte na dłuższe terminy niż to ustawowe pół roku do którego możemy zgłosić odrzucenie spadku. Zasady te weszły w życie w roku 2015 i obowiązują po dziś dzień.

W błędzie jest ten kto myśli, że pół roku jest wiążące. Dla osób, które nie zdołały odrzucić spadku po tym terminie jest jeszcze nadzieja. Dobry prawnik spadkowy może udowodnić przed sądem powody dla których to pół roku okazało się niewystarczające. Powodem takiego stanu może być bezprawna groźba, którą wygłosił inny spadkobierca lub jakaś osoba trzecia. Groźba co do której spadkobierca był przekonany, że może być zrealizowana. Innym powodem może być też kwestia zwyczajnego błędu, który jest w pełni uzasadniony – przykładowo brak kontaktu z spadkodawcą i brak możliwości uzyskania wiedzy na temat jego sytuacji i długów wynikających z jego stylu życia. Musi być to uzasadnione okolicznościami prowadzonej sprawy. W takich przypadkach należy złożyć odpowiedni wniosek do sądu. Może pomóc w tym dobry adwokat, który pomoże stworzyć takie pismo. Należy też pamiętać, że uchylenie się od oświadczenia o odrzuceniu spadku ma termin wygaśnięcia. Jest to rok od momentu wykrycia swojego błędu – liczy się moment w którym uzyskałeś informację o długach, które są przejęte wraz ze spadkiem. W przypadku gróźb termin ten też obowiązuje przez rok, ale dotyczy sytuacji w której ustało ryzyko realizacji tej groźby. Przykładowo osoba, która rzucała groźbami znajduje się już za kratami i nie stwarza zagrożenia dla spadkobiercy.