Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Poznań

Okna dachowe także możemy wyposażyć w rolety. Do wyboru mamy modele zewnętrzne i wewnętrzne – na co warto się zdecydować?

Na montaż okien dachowych decyduje się obecnie wielu inwestorów. Możemy zobaczyć je w domach jednorodzinnych, w mieszkaniach na poddaszu, w hotelach czy też w biurach. Do okien tego typu możemy dopasować także rolety dachowe, które zapewnią nam większą prywatność i komfort.

W sprzedaży znajdziemy różnorodne rolety na okna dachowe, które można podzielić na dwie kategorie:

Rolety wewnętrzne cieszą się większym powodzeniem, ale z drugiej strony te zewnętrzne, na przykład od firmy Bubendorff wyróżniają się szerszą funkcjonalnością.

Zatem, co warto kupić? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Rolety dachowe – wewnętrzne

Rolety wewnętrzne są obecnie kupowane bardzo często zarówno do okien standardowych, jak również do tych dachowych.

Do dyspozycji mamy różne warianty rolet dachowych, w tym między innymi modele takie jak:

  • mini rolety materiałowe bez kasety
  • rolety materiałowe w kasecie
  • rolety rzymskie
  • plisy

Rolety te montowane są od wewnątrz, do ramy okiennej, ale również mogą być zamocowane do ściany przy oknie w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Sterowanie najczęściej jest ręczne przez sznurek lub łańcuszek znajdujący się przy rolecie.

Przeznaczone na okna dachowe rolety wewnętrzne mają szereg zalet. Są dostępne w przystępnych cenach, można wykonać je w różnych wzorach do wyboru, dlatego mogą stać się również dekoracją wnętrza, zapewniają większą prywatność oraz osłaniają przed słońcem – można wykonać je także z materiałów zaciemniających. Można także dopasować je do każdego okna – firmy wykonują je na wymiar.

Te korzyści powodują, że rolety dachowe wewnętrzne cieszą się dużym zainteresowaniem

Rolety dachowe – zewnętrzne

Mamy jednak alternatywne rozwiązanie – to rolety zewnętrzne przeznaczone do okien dachowych.

Rolety te można dopasować do różnych typów okien, na przykład możemy kupić specjalne rolety dachowe Velux czy też rolety dachowe Fakro oraz do okien dachowych od innych producentów.

Ten rodzaj rolet montowany jest z zewnątrz, najczęściej na oknie, ale stosuje się również inne metody montażu. Wykonane są one z aluminiowych lamelek z dociepleniem oraz ze specjalnej skrzyni z wałem oraz z prowadnic, dzięki czemu można je podnosić i opuszczać.

Rolety dachowe – lepsze wewnętrzne czy zewnętrzne?

Chociaż za rolety zewnętrzne do okien dachowych musimy zapłacić więcej niż za te wewnętrzne, to jednak także mają one szereg zalet, które powodują, że warto rozważyć ich montaż.

Podobnie jak rolety wewnętrzne, te zewnętrzne zapewniają prywatność, chronią wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, ale również niosą ze sobą inne korzyści:

  • mają właściwości antywłamaniowe – po opuszczeniu zabezpieczają budynek przed włamywaczami
  • są energooszczędne – nie dopuszczają do nadmiernej ucieczki ciepła z budynku, a tym samym również pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania
  • dają izolację akustyczną – chronią przed nadmiernym hałasem
  • są łatwe w obsłudze – można kupić rolety dachowe elektryczne, które będą automatycznie opuszczały się i podnosiły, mogą być także wyposażone w czujnik zmierzchu (nasłonecznienia), a także mogą być podłączone do instalacji inteligentnego domu i obsługiwane przez urządzenia mobilne, programowane

Dodatkowo, rolety dachowe elektryczne nie muszą być podłączane do instalacji elektrycznej – można także kupić je w wariancie solarnym, czyli z panelem fotowoltaicznym. Wtedy rolety są zasilane energią światła słonecznego.