Odwodnienia umieszczane na zewnątrz oraz w obiektach zajmujące się przemysłem, muszą być traktowane wyjątkowo z uwagi na panujące tam specyficzne warunki pracy. Najczęściej to zwiększona przepustowość i duże obciążenia. Warto wtedy zainwestować w system zaopatrzony w najsolidniejsze elementy, wypusty ze stali nierdzewnej oraz kanały ściekowe i kratki wyłącznie najwyższej jakości.
Aktualnie wiele z dostępnych odwodnień dostępnych jest z wymiennym bądź wbudowanym syfonem. Wiele zależy od tego jak wygląda projekt instalacji. Może być bowiem tak, że odpływ jest pionowy lub poziomy. Nie mniej wszelkie parametry elementów zawsze są dobierane do indywidualnych potrzeb jakie przejawia miejsce montażu.
Odwodnienia przeznaczone do obiektów przemysłowych, wykonane są zawsze ze specjalnych materiałów. Są to wpusty ze stali nierdzewnej bądź też kwasoodpornej. Wszystkie inne elementy również powinny być wyprodukowane z materiałów równie trwałych i odpornych na przeróżne substancje chemiczne. Standardem jest tworzenie odwodnień według podanych wymiarów oraz wytycznych podanych przez klienta.
Budowa
Systemy odwodnieniowe zazwyczaj mają już wbudowany konkretny spadek dna. Jeżeli klient sobie tego zażyczy, może być on zmieniony i dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Najczęściej tego typu odwodnienia swoje zastosowanie znajdują w branży spożywczej i budowlanej. Godny uwagi jest fakt, że są skonstruowane w taki sposób, aby spełniać wszelkie wymogi stawiane pomieszczeniom, w których zachodzą przeróżne procesy produkcyjne. Funkcjonowanie systemów odwodnieniowych jest regulowane przez prawo. Ich głównym zadaniem według przepisów jest wspieranie jakości produktów, które są wytwarzane w danym zakładzie oraz wpływanie na wzrost higieny oraz komfortu pracy wszystkich zatrudnionych w dziale produkcji.
Na ogół odwodnienia są odpowiedzialne za to, aby wszelkie płynne zanieczyszczenia, które pochodzą z terenów zewnętrznych oraz hal, były odprowadzane poza zakład przy pomocy rozwiniętego systemu rynnowego.
Wszystkie kanały ściekowe tak jak i kratki ściekowe, zaopatrzone są w różnego rodzaju pokrywy. Ich typ zależy w głównej mierze od ilości zanieczyszczeń, wielkości potencjalnych osadów jak i miejsca ich montażu. Jeżeli chodzi o zakłady, które zajmują się przemysłem, rekomenduje się, aby stosować antypoślizgowe pokrywy. Wynika to z tego, że ten typ pokryw spełnia wszelkie normy Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.
Przepustowość
Budowa kanałów rynnowych oraz fakt, że są połączone z odpływową studzienką sprawia, że mają one wyraźnie większą przepustowość od kratek ściekowych. Aby kanał był ustawiony w odpowiedniej pozycji podczas wylewaniu posadzki, stosuje się wąsy montażowe.
Kanały ściekowe i kratki – systemy odwodnieniowe w przemyśle
Najlepiej postawić na wpusty ze stali nierdzewnej jak i wszystkie inne elementy z tego materiału. Stal nierdzewna przejawia wyjątkową odporność na procesy korozyjne i jest bardzo wytrzymała. Pozwala ona na korzystanie z cięższych maszyn i znacznie pomaga w utrzymywaniu czystości. W wypadku takich miejsc jak zakłady przetwórstwa spożywczego, czy też lokale gastronomiczne – jest to bardzo istotna kwestia. Typ zanieczyszczeń determinuje wybór rodzaju pokryw. Specjalna budowa kratek zapewnia bezpieczeństwo wszystkim, którzy poruszają się tam, gdzie są one zamontowane. Wszystkie odpady oraz gromadząca się woda, jest sprawnie odprowadzana do rur.