27 lipca nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. – Ponieważ nastąpi ono w pobliżu apogeum, to zaćmienie będzie najdłuższym całkowitym zaćmieniem Księżyca w XXI wieku. Całość potrwa około 103 minut. Będzie całkowicie widoczne nad Afryką Wschodnią i Azją Środkową, a także nad Azją Wschodnią, Afryką Zachodnią, Australią i Europą – informuje Wikipedia.

To niesamowite zjawisko na niebie zelektryzowało także miłośników astronomii w powiecie poznańskim. W Swarzędzu i Lusówku zorganizowane zostaną nawet specjalne imprezy. W Lusówku wielka obserwacja rozpocznie się od godz. 20.00 na placu przy kościele św. Rity. – Do dyspozycji będziemy mieli kilka teleskopów. Zachęcamy do zabrania własnych lornetek, niezbyt mocnych latarek i entuzjazmu – zapewniają organizatorzy z “Nieba nad Tarnowem”.

– To będzie kosmiczna uczta: całkowite zaćmienie Księżyca, Wielka Opozycja Marsa, Jowisz z księżycami, Saturn z pierścieniami, plamy na Słońcu, fazy Wenus, przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Lusówkiem, a także niepowtarzalna okazja obserwacji planetoidy Westa, Plutona i Neptuna, a może nawet i komety C/2017 S3. Przewidywany koniec imprezy ok. godz. 01.00 – czytamy na stronie organizatorów.

Ciekawie będzie również w Swarzędzu, gdzie obserwacje astronomiczne całkowitego zaćmienia Księżyca oraz Wielkiej Opozycji Marsa nazwano “Swarzędzkimi Gwiezdnymi Wrotami”. Ci, którzy chcą zobaczyć to niezwykłe zjawisko na niebie powinni pojawić się 27 lipca przy ulicy Kosynierów 1 (teren boiska za pływalnią Wodny Raj). Początek od godz. 21.30.

Fot. Niebo Nad Tarnowem facebook