Właściwości wody sprawiają, że są w stanie przeniknąć do niej niemal wszystkie ziemskie minerały oraz związki. Wiele czynników ma wpływ na wysokość ich stężenia w roztworze. Poza składnikami występującymi w przyrodzie naturalnie, do wody trafiają także substancje powstałe w wyniku działalności człowieka. Związki te w największym stopniu odpowiedzialne są za zanieczyszczenia, przez co konieczne jest odpowiednie uzdatnienie wody.

Określanie parametrów wody

Dokonanie oceny organoleptycznej oraz analizy składu chemicznego pozwala na określenie parametrów jakości wody. Informacja ta jest niezwykle przydatna w ustaleniu, jakie systemy uzdatniania wody należy zastosować. Ich wykorzystanie opiera się na dostosowaniu fizykochemicznych właściwości cieczy do wymagań, które wynikają z jej konkretnego przeznaczenia. W procesie uzdatniania kluczowe znaczenie mają filtry do wody, których ustalony rodzaj zapewnia odpowiednią efektywność usuwania poszczególnych zanieczyszczeń. Wykonaniem analizy fizykochemicznej zajmuje się profesjonalne laboratorium, na przykład stacja sanitarno-epidemiologiczna, laboratorium kontroli środowiska lub laboratorium zlokalizowane na obszarze uczelni wyższej. Na podstawie wyników dobierane są systemy uzdatniania wody, np. odwrócona osmoza, nanofiltracja czy ultrafiltracja.

Dezynfekcja wody pitnej

Znajdujące się zanieczyszczonej cieczy mikroorganizmy są poważnym zagrożeniem dla ludzkiego zdrowia i życia. Woda pitna musi przejść odpowiednie procesy zmiękczania oraz dezynfekcyjne, zanim trafi do bezpośredniego spożycia. W ten sposób zniszczeniu ulega cała szkodliwa flora chorobotwórcza. Proces ten opiera się głównie na dezaktywacji mikroorganizmów, a także hamowaniu ich reprodukcji oraz powstrzymywanie wzrostu. Metodą spokrewnioną jest sterylizacja, która pozwala na wyeliminowanie mikroorganizmów zarówno szkodliwych, jak i nieszkodliwych dla człowieka. Zgodnie z obowiązującym obecnie Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2000 roku, woda pitna oraz przeznaczona na potrzeby gospodarcze musi spełnić określone wymagania jakościowe.