12 sierpnia 2019 roku funkcjonariusze systemu zmianowego JRG-1 w ramach doskonalenia zawodowego uczestniczyli w próbnej ewakuacji pracowników oraz przeprowadzili rozpoznanie operacyjne obiektów Operatora Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A. Budynki znajdują się przy ulicy Grobla w Poznaniu. Przez kolejne dwa dni pozostałe zmiany służbowe realizowały to samo zadanie. Celem wyjazdu oraz przeprowadzonego rozpoznania operacyjnego było między innymi:
- rozpoznanie możliwości i warunków prowadzenia działań ratowniczych przez jednostki ochrony przeciwpożarowej,

W każdy piątek w Radiu Poznań można wysłuchać audycji „Turystyczna mapa Powiatowej17.”. – Prezentujemy w niej turystyczne oblicze gmin powiatu poznańskiego. Przedstawiamy najciekawsze miejsca, i to zarówno te już dobrze znane, jak i te, które…

W sobotę, 14 września zapraszamy do Bolechowa, w gminie Czerwonak na rodzinny piknik „Bezpieczni w powiecie poznańskim”. To już szósta edycja tej fantastycznej zabawy, która tym razem będzie wyjątkowa, bo podkreślająca dwadzieścia lat funkcjonowania powiatu…

Tegoroczne dożynki powiatowo—gminne odbędą się w sobotę 24 sierpnia na Stadionie Miejskim w Buku. Zapraszają na nie starosta poznański Jan Grabkowski oraz burmistrz miasta i gminy Buk Paweł Adam. – To będzie święto całej naszej…

Czy warto montować klimatyzację w domu? Wady i zalety

Klimatyzator jest świetnym narzędziem do skutecznego chłodzenia pomieszczeń mieszkań, domów czy biurowców. Nadmierne upały powodują uczucie ospałości lub wprowadzają w złe samopoczucie, dlatego zadbanie o odpowiedni komfort termiczny jest niezwykle ważne. Jednak wiąże się to z często niemałymi wydatkami i problemami zdrowotnymi – przynajmniej taka przyjęła się opinia na temat tego. Czy słusznie?

Zasada działania klimatyzatora

Instalacja klimatyzacyjna składa się przede wszystkim z parownika, skraplacza, wentylatorów, sprężarki i zaworu rozprężnego. Oczywiście w zależności od rodzaju instalacji – składowe te mogą się znacznie różnić.

W klimatyzacji czynnik chłodniczy – niezbędny do ochłodzenia pomieszczenia – krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem. Parownik pobiera ciepło z pomieszczenia i poprzez skraplanie jest ono wydzielane na zewnątrz. Jednocześnie oddaje on chłodne powietrze do pomieszczenia. Funkcją zaworów rozprężnych i sprężarki jest zmienianie czynnika chłodniczego z fazy ciekłej w gazową. Aby zapobiec nadmiernemu hałasowi w środku pomieszczenia zostaje jedynie parownik i wentylator. W skład jednostki zewnętrznej wchodzi sprężarka, skraplacz i zawór.

Koszta urządzenia klimatyzacyjnego

Wbrew powszechnej opinii aktualne koszta wcale nie są wielkie. Przyjmuje się, że za urządzenie o mocy 3,5 kW zapłacimy między 1500 a 2500 złotych. Takie urządzenie idealnie sprawdza się do chłodzenia pomieszczenia o metrażu 22 metrów kwadratowych. Można również zdecydować się na znacznie tańsze rozwiązanie – klimatyzator przenośny. Nie wymaga specjalistycznego montażu, a jego koszt jest znacznie niższy. Przekłada się to jednak bezpośrednio na jego wydajność, która sprawdzi się tylko w małych pomieszczeniach.

Koszty utrzymania takiej klimatyzacji – w zależności od częstotliwości korzystania z niego – to z reguły mniej więcej 50 złotych miesięcznie. W tym przypadku biorąc pod uwagę również urządzenie o mocy 3,5 kW. Jak widać – klimatyzacja to wcale nie taki drogi wydatek! Odnośnie montażu klimatyzatorów w domu warto odezwać się tu.

Wady i zalety

Klimatyzacja w pomieszczeniu to przede wszystkim komfort termiczny. Jego uzyskanie pozwala na efektywniejszy wypoczynek – co bezpośrednio przekłada się na produktywność. Mówi się, że klimatyzacja przynosi jednak szereg problemów zdrowotny. Jest to prawda, o ile korzysta się z urządzenia nieodpowiedzialnie i w sposób niezgodny z instrukcją. Wówczas mogą pojawić się katary, problemy z zatokami i przeróżne schorzenia reumatyczne. Jeżeli jednak odniesiemy się do instrukcji i będziemy korzystać z klimatyzacji w sposób odpowiedni – nic nie stanie nam na przeszkodzie w cieszeniu się tak niezwykłym i wygodnym rozwiązaniem – jakim jest klimatyzacja.

Telewizyjna Powiatowa17. to nasz cykliczny program, informujący o najważniejszych wydarzeniach w siedemnastu gminach powiatu poznańskiego. To magazyn o mieszkańcach i dla mieszkańców naszego regionu. Od tego roku można go oglądać zarówno w Telewizji WTK, jak…

17 sierpnia Klub Jeździecki Raduszyn, k. Murowanej Gośliny organizuje kolejną imprezę połączoną z zawodami towarzyskimi w skokach przez przeszkody pod nazwą Festyn Żelaznej Podkowy. Jest to jedna z największych imprez amatorskich w tym regionie. Każdego…

Alexander Hoogmartens z Belgii oraz Jana Kolodynska z Białorusi zostali zwycięzcami turnieju ITF Sobota Powiat Poznański Junior Cup 2019 w grze pojedynczej. Centrum Tenisowe Sobota po raz pierwszy gościło graczy do lat 18, głównie z…

 • <a href=Poznań - Zarzuty za zgłoszenie fikcyjnej kradzieży auta" />

  Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową z Poznania zatrzymali mężczyznę, którzy zgłosił fikcyjną kradzież auta. Zarzuty usłyszała także druga osoba, która pomagała w tym przestępstwie. Sprawa miała swój finał po dwóch latach od zgłoszenia fikcyjnego przestępstwa. Teraz obaj mężczyźni odpowiedzą przed sądem za popełniony czyn.

 • W dniu 9 sierpnia 2019 w Bukowinie Tatrzańskiej odbył się wyścig kolarski Tour de Pologne Amatorów. W całej imprezie udział wzięło 2661 zawodników, w tym 53 strażaków PSP i OSP. Tour de Pologne Amatorów to jedna z największych i najbardziej prestiżowych wyścigów szosowych w Polsce. Kolarze mieli niepowtarzalną możliwość rywalizacji na trasie królewskiego etapu Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska o łącznej długości 58 km. Na starcie wyścigu stanęli wspaniali kolarze oraz znane osoby na czele z Czesławem Langiem, wicemistrzem olimpijskim w Moskwie 1980 roku.

  Kolejny raz, zgodnie z programem szkoleniowym, zostały przeprowadzone ćwiczenia z zakresu ratownictwa technicznego w wypadkach komunikacyjnych. Zmiana 3 udała się wraz z OSP Puszczykowo do miejscowości Zamysłowo, gdzie na zezłomowanych pojazdach osobowych doskonalono techniki ratownicze. Szkolenie przeprowadził mł. kpt. Artur Jewstrat dowódca zmiany 3, który w obrazowy sposób wytłumaczył mechanikę wypadku. Zajęcia obejmowały zapoznanie się ze sprzętem będącym na wyposażeniu obu grup, wybraniu odpowiedniej techniki i doboru sprzętu do wykonania dojścia do poszkodowanych.

  W każdy piątek w Radiu Poznań można wysłuchać audycji „Turystyczna mapa Powiatowej17.”. – Prezentujemy w niej turystyczne oblicze gmin powiatu poznańskiego. Przedstawiamy najciekawsze miejsca, i to zarówno te już dobrze znane, jak i te, które…

  Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na doroczną, cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem, barwną imprezę plenerową: “Przeszłość-przyszłości. Żniwa w Szreniawie”. Odbędzie się ona na terenie Muzeum w niedzielę 25.08.2019 r. w godzinach 11.00–18.00….

 • Północ - Akcja edukacyjno - informacyjna "Pozory mylą dowód nie".

  Funkcjonariusze Zespołu Profilaktyki Społecznej Komisariatu Policji Poznań – Północ przeprowadzili akcję edukacyjno – informacyjną mającą na celu przede wszystkim edukację sprzedawców w obszarze odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu oraz wyrobów tytoniowych.

 • Stęszew - Bezpieczeństwo Harcerzy

  Policjant Komisariatu Policji w Stęszewie, odwiedził w dniu 08 sierpnia 2019r. obóz harcerski, który działa w miejscowości Wielkawieś nad jeziorem Strykowskim na terenie gminy Stęszew. Głównym tematem spotkania z młodzieżą były elementy bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku.

 • Dnia 11.08.2019 około godziny 17.20 zastępy z JRG4 i JRG2 oraz OSP Zakrzewo zostały zadysponowane na monitoring do firmy Marmite Sp. z o.o. w Zakrzewie. Po dojeździe okazało się, że pożarem objęte byłby palety w sąsiednim zakładzie. Pożar obejmował dziesięć palet ułożonych w stosie o wymiarach około 5mx5m i wysokości 3m oraz trzech pojemników do farb przy hali magazynowej firmy V33.
  Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i ugaszeniu palących się palet przy pomocy dwóch prądów wody. Dodatkowo podano jeden prąd wody w celu obrony magazynu.

  Chcąc zapewnić sobie nie tylko bezpieczeństwo, ale i wygodę podczas jazdy samochodem, należy pamiętać o wszystkich elementach wyposażenia. Ich prawidłowe funkcjonowanie, zgodnie z przeznaczeniem może wpłynąć na podniesienie komfortu jazdy. Jeśli jakikolwiek z elementów wymaga wymiany lub naprawy, warto jest to zrobić jak najszybciej, aby nie narazić się na większe koszty. W wyniku częstego użytkowania samochodu zużyciu czy też zabrudzeniu ulegają nie tylko części eksploatacyjne, ale również elementy bardziej statyczne, jak np., reflektory. Wiadomym jest, że żarówki mogą ulec przepaleniu. Dobrze jest, jeśli kierowca posiada w zapasie nową żarówkę, aby bez stresu wymienić uszkodzony element i móc kontynuować jazdę.

  Jeśli jednak takowej nie posiada, wówczas należy zakupić ją jak najszybciej i zamontować, aby nie tylko nie narażać swojego bezpieczeństwa na drodze, ale także i innych użytkowników drogi. Zakładamy, że udało się wymienić uszkodzoną żarówkę, ale nadal mamy wrażenie, że moc jej oświetlenia nie jest zachwycająca. Sprawdzamy więc czy żarówka, którą kupiliśmy jest prawidłowo dobrana do naszego pojazdu. Jeśli wszystko wydaje się być w porządku, to może się okazać, że konieczne jest polerowanie lamp. Tego typu usługa, potrafi przynieść niespodziewane efekty. Dzięki nowoczesnym technikom używanym do polerowania reflektorów okazuje się, że często osiągnięty efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania klientów. Gdzie zatem najlepiej jest zostawić lampy do polerowania? Punkt naprawy i polerowania reflektorów, który od lat zajmuje się tego typu czynnością to PVL Polska z siedzibą w Zabrzu. Dlaczego właśnie im warto zaufać? Gdyż jest to punkt profesjonalny i odpowiednio przygotowany, wiedza zespołu z zakresu polerowania, czyszczenia i regeneracji reflektorów jest nie tylko kluczowa, ale też wysoce zadowalająca.

  Wiedza i precyzja w pracy

  Wysokiej jakości usługa świadczy zawsze o jej wykonawcy. Takim podejściem również posługują się pracownicy PVL Polska. Dzięki swojemu zaangażowaniu regeneracja odbłyśników i pozostałych elementów lampy, zawsze są przeprowadzone z zachowaniem najwyższych standardów. Chcąc zatem zlecić wykonanie naprawy lamp w swoim pojeździe, można z pełnym zaufaniem powierzyć ją w tym punkcie. Pomimo tego, że siedziba PVL Polska to miejscowość Zabrze, pracownicy podejmą się usługi każdej lampy przesłanej pocztą lub za pośrednictwem firmy kurierskiej. Opracowany system współpracy na odległość pozwala świadczyć swoje usługi nawet dla osób z drugiego końca kraju. jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób z małych miejscowości, które nie mają łatwego dostępu do dużych punktów naprawczych.

  Wykonanie polerowania lampy jest procesem wysoce złożonym, nie może być zrealizowany w pośpiechu z pominięciem jakiegokolwiek elementu, gdyż nie gwarantuje to odpowiedniego poziomu wykonanej pracy, co przełoży się na zadowolenie klienta. Aby proces polerowania spełniał oczekiwania, ważny jest także odpowiedni sposób przygotowania elementu. Oczyszczenie z zabrudzeń, które często są trudno usuwalne. Osady, które znajdują się wewnątrz klosza mogą pochodzić nie tylko z zabrudzeń od opadów atmosferycznych, są to wielokrotnie także drobne pyły i owady, a każdy z tych elementów może wpływać na ograniczenie odbijania się światła żarówki, co w efekcie wpływa na jakość produkowanego światła. Polerowanie reflektorów musi więc być poprzedzone odpowiednim czyszczeniem i odtłuszczeniem wnętrza lampy. Dzięki temu efekt jest bardziej widoczny i spełnia oczekiwania.

  Dokładność w działaniu

  Obecnie technologia stoi na tak wysokim poziomie, że mało co może nas zaskoczyć. Ludzkość ciągle dąży do tego, aby w jak największym stopniu ułatwić sobie życie. Ma to również odzwierciedlenie wśród rozwiązań stosowanych do wykończenia budynków mieszkalnych i użytkowych. Świetnym rozwiązaniem, które zaoszczędzi nasz czas, a jednocześnie ochroni nasze drzwi przed uszkodzeniami mechanicznymi jest samozamykacz. Wiele osób mających niewielkie pojęcie o „budowlance” czy „wykończeniówce” mogło nie znać tej nazwy, jednak niejednokrotnie mieli z samozamykaczami do czynienia na co dzień.

  Czym jest samozamykacz?

  Samozamykacz, zwany przez niektórych także domykaczem do drzwi, jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest automatyczne zamykanie drzwi. Sposób działania domykacza drzwi jest dziecinnie prosty. Mechanizm urządzenia oparty jest na siłowniku hydraulicznym, którego podstawowym elementem jest sprężyna. Otwierając drzwi naprężamy sprężynę, która przy rozprężaniu wytwarza energię powodującą samoczynne zamknięcie się drzwi. W bardziej rozbudowanych modelach możemy znaleźć elementy, które dodatkowo regulują siłę, z jaką zamykane są drzwi.

  Domykacz drzwi praktycznym rozwiązaniem

  Samozamykacz do drzwi jest popularny nie tylko w budynkach użytku publicznego, ale co raz częściej pojawia się w budynkach mieszkalnych. Nikogo nie dziwi montowanie samozamykacza w drzwiach wejściowych do bloków komunalnych czy kamienic. Chroni to przed niepożądanymi jednostkami, które mają nie do końca uczciwe zamiary wobec mieszkańców czy lokatorów.

  Samozamykacz - powiew przyszłości

  Domykacz to również świetne rozwiązanie stosowane w zatłoczonych miejscach, takich jak urzędy czy szpitale, gdzie przepływ ludzi jest niewyobrażalny. Sprawdza się to szczególnie w przypadkach pomieszczeń, do których wstęp jest autoryzowany. Obecnie ochrona danych osobowych została wysoce zaostrzona, dlatego wstępu do archiwum czy pomieszczeń z komputerem z dostępem do bazy danych chronią samozamykające się drzwi.

  Inwestując niewielkie pieniądze w samozamykacz, możemy w skali kilku lat zaoszczędzić naprawdę sporą ilość pieniędzy. Jest to możliwe dzięki temu, że w czasie zimy drzwi wyposażone w samozamykacz natychmiastowo się za nami zamykają. To z kolei prowadzi do oszczędności z tytułu ogrzewania, ponieważ przyjemne, ciepłe powietrze nie „ucieka” z pomieszczenia. Analogicznie ma się sprawa latem, kiedy samozatrzaskujące się drzwi uniemożliwiają przegrzanie się pomieszczenia, które ochładzane jest przez klimatyzator.

  Samozamykacze z blokadą

  Samozamykacze w sklepach występują w przeróżnych wariantach, które głównie uzależnione są od zastosowania urządzenia oraz drzwi, do których dopasowujemy domykacz. Samozamykacze możemy znaleźć w wariantach przystosowanych do różnego rodzaju drzwi, ich wagi, rozmiarów oraz do miejsca, w którym znajdować się będą drzwi wzbogacone o samozamykacz.

  Oprócz podstawowych modeli samozamykaczy możemy również znaleźć mechanizmy dodatkowo wyposażone w opcję blokady drzwi. Jest to niezwykle przydatna właściwość, szczególnie jeśli zastosowana jest w magazynach, hurtowniach czy innych pomieszczeniach, w których przechowywane są produkty przeznaczone na sprzedaż.

  Jak zamontować samozamykacz?

  Zamontowanie domykacza do drzwi nie jest sprawą łatwą. Jeśli nie chcemy zniszczyć drzwi, warto zatrudnić fachowca, który bez najmniejszego problemu założy urządzenie w odpowiedni sposób. Jeśli chcemy zaoszczędzić na profesjonalnej usłudze, możemy sami podjąć się tego zadania. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio wybrać miejsce, w którym chcemy zamontować samozamykacz. Dodatkowo nie każde drzwi się do tego nadają. Skrzydło wiotkiej konstrukcji mogą nie wytrzymać dodatkowego obciążenia.

  Kompleksowa organizacja imprez

  Planujesz w najbliższym czasie zorganizować większe wydarzenie , ale sam nie wiesz jak się za to zabrać? Na szczęście ta firma doskonale wie jak zorganizować dobrą imprezę i chętnie ci w tym pomoże. Firma oferuje szeroki wachlarz propozycji zorganizowania różnego rodzaju eventów. W ofercie można znaleźć imprezy firmowe, bankiety, wszelkiego rodzaju spotkania branżowe i jubileusze. W ofercie znajduje się organizacja imprez firmowych, organizacja pikników firmowych i organizacja imprez plenerowych. Dlatego już nie musisz się zastanawiać kto zorganizuje imprezę dla ciebie. Na szczęście ta firma doskonale wie czym jest kompleksowa organizacja imprez i świetnie sobie z tym poradzą, a organizacja imprez i pikników nie jest im straszna. W razie pytań skontaktuj się z nami.

  O czym należy pamiętać przy organizacji imprezy?

  Nieważne czy to masowy event, który poruszy tłumy, czy kameralne przyjęcie dla pracowników firmy i tak na taką imprezę jest wiele ciekawych pomysłów, które niekoniecznie muszą okazać się poprawne. Jednak dobry koncept to niestety za mało. Aby cała impreza przebiegła po naszej myśli i tak jak sobie to zaplanujemy musimy być świadomi tego że każdy najdrobniejszy element musi ze sobą współgrać. Dopiero wtedy możemy być pewni powodzenia imprezy i pozytywnej opinii uczestników wydarzenia. Problem pojawia się wtedy kiedy zaczynamy się zastanawiać , jak wszystko zaplanować, by cieszyć się pozytywnymi opiniami uczestników grupowej imprezy? To bardzo proste, wystarczy odpowiednio się do tego przygotować, bo tylko dobra organizacja i dokładny plan działania to klucz do sukcesu, czyli ciekawej imprezy, która zachwyci wszystkich gości. Punktem wyjścia do zorganizowania każdej imprezy jest oczywiście budżet. NA samym początku należy dokładnie przemyśleć jaką kwotą dysponujemy, aby uniknąć późniejszych przykrych niespodzianek podczas naszej świetnej imprezy. Drugim ważnym punktem jest zaplanowanie każdego szczegółu danego wydarzenia i jego motyw przewodni. Powinniśmy wszystko tak przemyśleć, aby sprostać oczekiwaniom wszystkich uczestników imprezy i nie ma tu mowy o zasadzie, że nie da się wszystkich zadowolić, bo w tym wypadku zależy nam żeby wszystkim się podobało. Ostatnim problemem, o którym należy pamiętać jest sprawa gdzie zorganizować imprezę. Dobry wybór miejsca na organizację eventu to klucz do sukcesu. Należy pamiętać, że są rzeczy, na które nie mamy wpływu, a mianowicie pogoda, która nie raz może nas zaskoczyć.

  Impreza na powietrzu- o czym należy pamiętać?

  Pogoda dopisuje, więc to chyba idealny czas, aby zorganizować imprezę na świeżym powietrzu. Jest parę ważnych elementów, o których warto pamiętać, żeby goście dobrze się u nas czuli i długo wspominali zorganizowane przez nas przyjęcie. Niestety w pośpiechu często zapominamy o wielu ważnych elementach, przez co impreza nie przebiega tak jak ją sobie zaplanowaliśmy. Pierwszym elementem organizacji imprezy na świeżym powietrzu jest komfort i wygoda, a mianowicie mowa tu o zapewnieniu gościom wygodnych miejsc siedzących. Kolejnym ważnym elementem, o którym należy pamiętać a wymagają tego pikniki i imprezy plenerowe jest ochrona naszych gości przed promieniami słonecznymi podczas słonecznych dni, oraz ochrona przed kroplami deszczu podczas deszczowych dni. W tej sytuacji idealnie sprawdzą się rozkładane parasole. Następnym elementem potrzebnym elementem do zorganizowania imprezy idealnej jest prawidłowe oświetlenie wieczorem miejsca, do którego zapraszamy naszych gości.

  W związku z trwającym sezon letnim, a tym samym okresem, w którym odnotowuję się najwięcej utonięć w ciągu roku strażacy z JRG-1 w dniu 05 sierpnia br. w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzili rozpoznanie operacyjne jeziora Kierskiego. Sprawdzone zostały wszystkie ogólnodostępne plaże na tym akwenie. Szczególną uwagę zwrócono na drogi dojazdowe, możliwość wjazdu/wyjazdu, drożność oraz ewentualne utrudnienia jakie na nich występują. Następnie wyszukano odpowiednich miejsc do wodowania łodzi i oceniono możliwości wykorzystania ich podczas akcji.