Międzynarodowe lekkoatletyczne zawody młodzieży niewidomej w Murowanej Goślinie
W Murowanej Goślinie młodzi sportowcy z niepełnosprawnościami dali prawdziwy pokaz determinacji i pasji. Ponad 40 uczestników z Polski, Czech i Słowacji zmierzyło się na stadionie w wyjątkowych zawodach, które łączą sportową rywalizację z integracją i promocją aktywności fizycznej osób słabowidzących.

Murowana Goślina gościła międzynarodowe zawody lekkoatletyczne dla młodzieży niewidomej

W sobotę na stadionie w Murowanej Goślinie odbyła się już XXVII edycja zawodów lekkoatletycznych dedykowanych młodzieży z dysfunkcją wzroku. Organizatorem wydarzenia był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Owińsk, który po raz pierwszy zdecydował się przenieść rywalizację na ten nowoczesny obiekt. Impreza przyciągnęła ponad czterdziestu zawodników nie tylko z Polski, ale także zaprzyjaźnione placówki z czeskiej Opavy oraz słowackiej Levocy.

– To ważne wydarzenie, które nie tylko promuje sport wśród osób z niepełnosprawnościami, ale również buduje mosty między młodymi ludźmi różnych narodowości – podkreślił Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. Pomimo kapryśnej pogody, uczestnicy dali z siebie wszystko, rywalizując w biegach na 60, 100 i 300 metrów oraz konkurencjach takich jak skok w dal, rzut piłeczką czy pchnięcie kulą.

Sport jako sposób na przełamywanie barier i inspiracja dla mieszkańców Murowanej Gośliny

Wydarzenie to miało również wymiar integracyjny – młodzi sportowcy spotkali się z uczniami miejscowej szkoły, co pozwoliło im lepiej poznać się nawzajem i pokazać, że ograniczenia nie muszą przeszkadzać w realizacji marzeń. Wiesław Pawlak, trener i organizator zawodów, zwrócił uwagę na fakt, że dla wielu startujących był to pierwszy kontakt ze stadionem i bieżnią.

„Wynik nie jest najważniejszy. Chodzi o to, by każdy mógł poczuć radość ze sportu i spróbować swoich sił” – mówił Wiesław Pawlak.

Wicestarosta Łubiński dodał, że sukcesy wychowanków SOSW Owińska na arenie paraolimpijskiej pokazują, jak wielki potencjał drzemie w tych młodych ludziach. – Może właśnie dziś obserwujemy przyszłych reprezentantów Polski – zauważył z dumą.

Stadion w Murowanej Goślinie okazał się doskonałym miejscem do organizacji takich imprez. Jego nowoczesna infrastruktura sprzyja rozwojowi sportu osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Organizatorzy zapowiadają częstsze korzystanie z tego obiektu podczas kolejnych edycji zawodów oraz innych inicjatyw promujących aktywność fizyczną.


Opierając się na: Powiat Poznański