Frekwencja wyborcza w Poznaniu rośnie przed drugą turą 2025 roku
W Poznaniu padł nowy rekord frekwencji wyborczej! Mieszkańcy miasta pokazali, że głosowanie to dla nich ważny obowiązek i szansa na wpływ na przyszłość kraju. Jak wypadła stolica Wielkopolski na tle województwa i całej Polski? Sprawdźcie najświeższe dane!

Rekordowa frekwencja w Poznaniu podczas wyborów prezydenckich 2025

W tegorocznych wyborach prezydenckich mieszkańcy Poznania wykazali się wyjątkową aktywnością. Do urn poszło aż 74,86% uprawnionych do głosowania, co oznacza wzrost w porównaniu z pierwszą turą sprzed pięciu lat, gdy frekwencja wyniosła 72,85%. To imponujący wynik, który pokazuje rosnące zaangażowanie poznaniaków w sprawy państwowe.

18 maja w stolicy Wielkopolski oddano 304 837 ważnych głosów – o ponad 5 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie poprzednich wyborów. Dla porównania, w 2015 roku frekwencja w pierwszej turze wyniosła jedynie 55,39%, co podkreśla skalę zmiany i większą świadomość obywatelską.

Jak głosowano w poznańskich obwodach i województwie wielkopolskim

W mieście działało 259 lokali wyborczych, które przyjmowały mieszkańców przez cały dzień głosowania. Największą frekwencją mogły pochwalić się wybrane obwody dostępne dla ogółu mieszkańców – z wyłączeniem m.in. domów studenckich oraz aresztu. To świadectwo dobrej organizacji i mobilizacji społecznej.

Na terenie całego województwa wielkopolskiego frekwencja osiągnęła poziom 67,19%, co jest niemal identyczne z wynikiem ogólnopolskim (67,31%). To znak, że region nie odbiega od średniej krajowej i aktywnie uczestniczy w demokratycznym procesie.

Przypominamy, że już 1 czerwca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich. To kolejna okazja dla mieszkańców Poznania i całej Polski, by zdecydować o przyszłości kraju.


Wg inf z: Urząd Miasta w Poznaniu