Leśnicy protestują pod Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu
W Dzień Leśnika, 12 lipca, odbył się protest przedstawicieli Związku Zawodowego Pracowników Lasów Państwowych przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski spotkał się z delegacją leśników, aby wysłuchać ich postulatów dotyczących m.in. ograniczeń w wycince drzew. Wydarzenie przyciągnęło również uwagę aktywistów z Fundacji Lasy i Obywatele, którzy zorganizowali kontrmanifestację.

Protest leśników przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim

12 lipca, w Dzień Leśnika, przed budynkiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego zgromadzili się protestujący przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Lasów Państwowych. Leśnicy wyrazili swoje niezadowolenie z powodu ograniczeń w wycince drzew, co ich zdaniem może prowadzić do zmniejszenia zatrudnienia w branży.

Spotkanie wicewojewody z delegacją leśników

Wicewojewoda wielkopolski Jarosław Maciejewski spotkał się z protestującymi, podkreślając, że każda grupa społeczna ma prawo do wyrażenia swojego niezadowolenia. „Każda grupa społeczna ma prawo do wyrażenia niezadowolenia. Wcześniej protestowali tu rolnicy, myśliwi, teraz przedstawiciele leśników. Każda grupa zasługuje na wysłuchanie jej postulatów” – mówił Maciejewski, po czym zaprosił wyznaczoną przez leśników delegację do gmachu urzędu na wspólne rozmowy.

W rozmowach ze strony urzędu uczestniczyli doradca wicewojewody wielkopolskiego dr Zofia Szalczyk, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Środowiska Zbigniew Król oraz dyrektor Gabinetu Wojewody Piotr Pałczyński.

Postulaty leśników i ich znaczenie

Podczas dyskusji leśnicy wyrazili swoje niezadowolenie z powodu ograniczenia wycinki drzew w lasach, co według nich mogłoby poskutkować zmniejszeniem zatrudnienia w ich branży. Podkreślali, że ich praca jest kluczowa dla utrzymania porządku i równowagi w polskich lasach. Leśnicy apelowali o większe docenienie ich pracy oraz o podejmowanie decyzji w oparciu o wzajemne konsultacje i dialog.

Kontrmanifestacja aktywistów ekologicznych

Przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego pojawiła się również kilkuosobowa kontrmanifestacja zorganizowana przez aktywistów z Fundacji Lasy i Obywatele. Aktywiści sprzeciwiali się, ich zdaniem, nadmiernej wycince drzew, apelując jednocześnie o rozsądne i racjonalne gospodarowanie zasobami oraz ochronę środowiska. Podkreślali, że nie są przeciwnikami przemysłu drzewnego, lecz chcą, aby wycinka była prowadzona z umiarem.

Wnioski i perspektywy

Wicewojewoda Jarosław Maciejewski również zaznaczył, że choć konieczne jest zachowanie elementu moratorium na wycinkę drzew, powinno to być przeprowadzone w sposób przemyślany i odpowiednio przygotowany. „Uważam, że trzeba zachować pewien element moratorium, nawet 20-procentowego, ale musi to zostać zrobione w sposób przemyślany i właściwie przygotowany” – mówił Maciejewski.

Protesty leśników odbywały się tego dnia w wielu miastach Polski, co pokazuje, jak ważne są dla nich kwestie związane z ich pracą i ochroną lasów. Wydarzenia te podkreślają również potrzebę otwartego dialogu pomiędzy różnymi grupami interesu, aby znaleźć rozwiązania, które będą korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla przemysłu drzewnego.


Opierając się na: Urząd Wojewódzki w Poznaniu