Wizja edukacji przyszłości nabiera kształtów – nowa szkoła w sercu naszej społeczności już wkrótce otworzy swoje drzwi. Prace budowlane idą pełną parą, przynosząc obietnicę nowoczesnego centrum nauki i integracji dla najmłodszych mieszkańców. To inwestycja, która zmieni oblicze lokalnej oświaty.
- Nowa placówka edukacyjna zaoferuje miejsce dla blisko 1000 uczniów.
- Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, zakończenie planowane na rok szkolny 2025/2026.
- Projekt uwzględnia przestrzeń dla 32 oddziałów szkolnych i 8 przedszkolnych, wraz z boiskami i placami zabaw.
- W budynku znajdzie się filia Biblioteki Raczyńskich, dostępna również poza godzinami zajęć szkolnych.
W sercu jednej z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic naszego miasta, trwa budowa obiektu, który ma stać się kluczem do lepszej przyszłości dla naszych dzieci. Nowa szkoła, która wyrasta na naszych oczach, jest odpowiedzią na rosnące potrzeby edukacyjne społeczności, szczególnie tych najmłodszych jej członków.
Prezydent miasta, Jacek Jaśkowiak, podkreśla wagę tej inwestycji: - Budowa szkoły na Strzeszynie to największa obecnie inwestycja oświatowa w Poznaniu. Po przyszłorocznych wakacjach pierwsi uczniowie rozpoczną naukę w nowej placówce, która była tak bardzo potrzebna w tej okolicy.
To nie tylko miejsce nauki, ale i centrum integracji, gdzie młodzi mieszkańcy będą mogli rozwijać swoje pasje i talenty.
Prace na budowie szkoły idą pełną parą. Od wmurowania kapsuły czasu z aktem erekcyjnym, przez wznoszenie ścian, po układanie stropów – każdy etap prac przybliża nas do momentu, w którym budynek zacznie tętnić życiem. - Ostatniego dnia stycznia wmurowywaliśmy kapsułę czasu z aktem erekcyjnym. Wówczas widać już było część fundamentów i piwnic. Od tego czasu na budowie szkoły na Strzeszynie zaszły kolejne zmiany i budynek, który docelowo będzie mógł pomieścić blisko tysiąc dzieci, coraz bardziej pnie się w górę
, relacjonuje prezydent Jaśkowiak.
Projekt przewiduje podział na trzy skrzydła, z których każde będzie dedykowane dla różnych grup wiekowych uczniów. Pozwoli to na optymalną organizację przestrzeni edukacyjnej i rekreacyjnej. Centralna część budynku ma stać się miejscem spotkań i wspólnych aktywności, z salą gimnastyczną, biblioteką oraz stołówką.
Z myślą o aktywnym wypoczynku na świeżym powietrzu, przy szkole powstają boiska sportowe i place zabaw, które będą dostępne nie tylko dla uczniów, ale także dla innych mieszkańców dzielnicy po zakończeniu zajęć. Dodatkowo, zadbano o zielone otoczenie i infrastrukturę wspierającą małą elektromobilność.
Nowa szkoła stanie się nie tylko miejscem nauki, ale i centrum życia społecznego dzielnicy, otwartym na potrzeby i aspiracje jej mieszkańców. Z niecierpliwością oczekujemy na dzień, w którym jej drzwi otworzą się dla pierwszych uczniów, rozpoczynając nowy rozdział w historii lokalnej edukacji.
Na podstawie: UM Poznań