Wrzesień już na horyzoncie, a wraz nim nowe otwarcie sezonu kulturalnego w bibliotece. We wrześniu czekają na czytelników spotkania dotyczące II wojny światowej, warsztaty malowania na wodzie, a także spacer po Jeżycach z tomem wierszy Iłłakowiczówny i rozmowa z tłumaczami o książkach dla młodzieży. Nie zabraknie także oprowadzania po wnętrzach gmachu.
Miesiąc rozpocznie się od spotkania z Marcinem Mortką - autorem książek o wikingu Tappim. 6 września w Filii 35 będzie można wysłuchać opowieści o pracy pisarza, ale także poznać ciekawostki związane ze skandynawskim folklorem.
Dwa dni później w Filii Sztuki odbędzie się spotkanie autorskie Małgorzaty Wryk. Jest ona córką więźniarki nazistowskich obozów i badacza dziejów okupacji hitlerowskiej - Edwarda Serwańskiego. Spisała opowieści rodziców w formie poruszającej historii o piekle na ziemi i człowieczeństwie. Książka porusza rzadko omawiane i mało znane sprawy związane z konspiracją w Wielkopolsce.
Wrzesień to też oczywiście Narodowe Czytanie. W sobotę, 9 września, lekturą będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Od godz. 11:00 fragmenty dzieła czytać będą zaproszeni goście - przedstawiciele poznańskiego świata kultury, nauki i polityki. Po czytaniu, które urozmaici wspólne śpiewanie pieśni ludowych i patriotycznych w Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk o 13:30, będzie niebywała okazja do obejrzenia zielnika Elizy Orzeszkowej. Tam też odbędzie się czytanie powszechne, do którego zgłosić się mogą wszyscy chętni (zgłoszenia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Filia 38 wraz z Radą Osiedla Grunwald-Północ zaprasza 9 września w godzinach 11-15 na Osiedlowy Piknik z Książką, który odbędzie się na dziedzińcu między pawilonami przy ul. Świt 34. W programie teatrzyk dla dzieci, spotkanie z podróżnikiem, warsztaty plastyczne, konkurencje sportowe i mnóstwo innych atrakcji.
Spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem odbędzie się 12 września w Filii Sztuki. Podróżnik i pisarz opowie m.in. o swoich przygodach oraz rodzinie.
13 września w Filii Sztuki odbędzie się spotkanie wokół unikatowych zbiorów Centrum Szyfrów Enigma przekazanych pod opiekę Biblioteki Raczyńskich. Zebrane listy, fotografie i dokumenty dostarczą informacji o działalności i losach polskich kryptologów. Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja oryginalnego materiału źródłowego ze zbiorów CSE.
Wojciech Ganczarek w 2013 roku wyjechał do Ameryki Łacińskiej. O swoich wrażeniach z podróży i codziennego życia, a także o wyprawach rowerowych opowie 14 września w Filii Wildeckiej podczas prelekcji "Podróż totalna. Ameryka Łacińska na rowerze 2013-2023".
W ramach cyklu "Wtorek dla seniora" odbędzie się spotkanie z Wojciechem Nawrockim, fotografem i podróżnikiem, który przeniesie uczestników w zimne wody Antarktyki. Opowieści będą zilustrowane zdjęciami, które zostały wydane również w formie albumu.
20 września w Filii 15 odbędzie się spotkanie z podróżnikiem i pisarzem Tomaszem Owsianym. Tematem prelekcji będzie Gujana Francuska, o której napisał on książkę "Gujana Francuska. Kraj naprawdę i na niby".
Filip Springer, reporter, fotograf, autor książek m.in. "13 pięter", "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL", "Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast" opowie o przestrzennym dorobku i dziedzictwie epoki PRL. Spotkanie odbędzie się 20 września w Filii Sztuki.
Paweł Głuszek w książce "Laboratorium zagłady. Mroczny sekret klasztoru Urszulanek" opowiada historię klasztoru urszulanek w Pokrzywnie w okresie II wojny światowej. Podczas spotkania 21 września w Filii Sztuki, będzie okazja do rozmowy z autorem na temat jego odkryć.
Ebru to tradycyjna turecka sztuka zdobienia papieru poprzez przenoszenie wzorów tworzonych przy pomocy farb i rozprowadzanych pędzelkami i patyczkami na wodzie. Warsztaty dla dorosłych z tworzenia wyjątkowych obrazów tą techniką odbędą się 22 września w Filii 38 i 25 września w Filii 35. Obowiązują zapisy.
W pierwszym powakacyjnym spotkaniu Klubu Książki u Raczyńskich, 22 września w Filii Sztuki, będzie okazja do wybrania się w podróż po pamięci słoweńskiego twórcy Gorana Vojnovicia. Rozmowa toczyć będzie się dookoła książki "Moja Jugosławia", nagrodzonej Angelusem w 2020 rok.
23 września odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Dzieciństwo na trzepaku". Dla starszych będzie to podróż sentymentalna, dla młodszych - wyprawa do tajemniczego świata, w którym zabawki robiło się samemu, a w ramach zajęć szkolnych jeździło się na wykopki i sadzenie drzew. Na ekspozycji zobaczyć można dawne zabawki, przedmioty codziennego użytku, meble i inne pamiątki z czasów Polski Ludowej. Obowiązują zapisy, liczba miejsc ograniczona.
W Pracowni-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego 26 września odbędzie się spotkanie z Jerzym Grupińskim. Zaprezentowana zostanie autobiograficzna książka "Chleb od zająca". Jest to opowieść o dzieciństwie we Wronkach, nad Wartą, w lasach Puszczy Noteckiej, w ostatnich latach II wojny światowej i pierwszych latach powojennych.
Kolejne spotkanie z cyklu "Bookclub we need ya" odbędzie sie 25 września w Filii Sztuki. Tym razem mowa będzie m.in. o języku neutralnym. O wyzwaniach związanych z przekładem powieści porozmawiają tłumacze zajmujący się przekładem literatury m.in. z angielskiego i francuskiego.
W środę, 23 września, seniorzy będą mieli okazję wziąć udział w oprowadzaniu po gmachu biblioteki. Natomiast 30 września odbędzie się zwiedzanie dla wszystkich, połączone z wejściem na nową wystawę w Galerii Atanazego, prezentującą dzieciństwo w PRL-u. Obowiązują zapisy.
Jolanta Maria Kaleta znana jest z szeregu powieści i książek detektywistycznych, których akcja rozgrywa się m.in. w jej rodzinnym Wrocławiu. Jednak niedawno autorka sięgnęła po nowy gatunek. "Wojna i miłość. Katarzyna i Igor" to romans historyczny, którego akcja rozpoczyna się w przededniu wybuchu I wojny światowej i opowiada o losach polskiej szlachcianki i rosyjskiego dragona. O najnowszej powieści autorka opowie w Filii 11 29 września.
Henryk Sienkiewicz był jednym z najsłynniejszych literatów przełomu XIX i XX wieku. Znano go na ziemiach polskich oraz poza granicami. Podczas oprowadzania po Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza uczestnicy poznają blaski i cienie sławy pierwszego w dziedzinie literatury polskiego laureata prestiżowej Nagrody Nobla oraz barwny świat XIX-wiecznych salonów literackich. Obowiązują zapisy.
Szczegóły poszczególnych wydarzeń znaleźć można na stronie biblioteki.
PD