Kalla jest to wyjątkowo efektowna, elegancka roślina, którą być może posadzić w przydomowym ogrodzie. Ogrodnicy cenią ją zarówno ze względu na ozdobne kwiatostany, jak i piękne liście. Zanim zdecydujemy się na jej uprawę powinniśmy wiedzieć, że jest ona silnie trująca dla zwierząt. Jeżeli posiadamy zwierzęta – koniecznie wybierzmy dla kalli odpowiednie stanowisko.
Sprawdź promocje na bulwy i cebule Kalli
Kalla – najważniejsze informacje o roślinie
Kalla to egzotyczna roślina, która wywodzi się środkowo-południowej części Afryki. Jest ona zaliczana do rodziny obrazkowatych, co oznacza, że jest spokrewniona między innymi z kaladium, wężydłem, dziwidłem czy czermiówką. Kalla tworzy skupiska i kępy, które w sprzyjających warunkach osiągają do 120 centymetrów wysokości. Roślina posiada grubą i dużą łodygę podziemną. Korzenie wyrastają z górnej części łodygo podziemnej. Długoogonkowe liście są bardzo trwałe (mogą utrzymać się od wiosny do jesieni, a czasem nawet do zimy). W zależności od gatunku rośliny mogą one przybierać rozmaite kształty. Jedna roślina wytwarza po kilka kwiatostanów, które są spiralnie zwinięte i lejkowato otwierające się. Kwiaty mogą przybierać barwę białą, różową, żółtą, bordową, łososiową, pomarańczową, czerwoną, czarną, dwubarwną, a nawet zieloną. Kalla może być uprawiana w ogrodzie, a także w donicach. W przypadku roślin ogrodowych termin kwitnienia przypada na miesiące letnie. Kalle w donicach mogą kwitnąć nawet zimą. Ze względu na wysokie walory ozdobne rośliny te są bardzo cenione przez florystów, którzy wykorzystują je do tworzenia efektownych bukietów.
Kalla – jak uprawiać tę roślinę w polskim ogrodzie
Jeżeli zależy nam na obfitym kwitnieniu zapewnijmy kalli stanowisko słoneczne (choć roślina ta poradzi sobie również w półcieniu), osłonięte od silnych wiatrów. Jako, że jest to roślina egzotyczna, postarajmy się zapewnić jej miejsce dość ciepłe.
Optymalne podłoże dla kalli powinno być stale umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe. Odpowiednia będzie gleba o pH obojętnym.
Najlepszy czas na sadzenie cebul kalli to marzec i kwiecień. Cebule sadzi się do doniczek z wilgotną ziemią. Powinno się je trzymać w temperaturze pokojowej. Jeżeli zamierzamy uprawiać kallę w ogrodzie – przesadźmy ją na stałe stanowisko dopiero w momencie, gdy ryzyko przymrozków będzie już niewielkie (zazwyczaj w Polsce jest to przełom maja i czerwca). Podczas sadzenia należy bardzo uważać, żeby nie uszkodzić delikatnych korzeni.
Pierwsze kwiaty powinny się pojawić po maksymalnie 10 tygodniach od momentu posadzenia rośliny.
Jesienią po zakończeniu kwitnienia bulwy kalli należy wykopać i przesadzić do doniczek z torfem. Pamiętajmy, że ta ciepłolubna roślina nie ma szans przetrwać zimy w polskim ogrodzie.
Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku kalli jest regularne podlewanie. Należy zadbać o to, żeby gleba była stale wilgotna (ale nie podmokła). Warto jest również pamiętać o okazjonalnym nawożeniu. Do tego celu najlepiej sprawdzą się nawozy wieloskładnikowe do roślin kwitnących.
Wybieramy najlepsze cebule kalli
Kalla w Polsce cieszy się coraz większą popularnością, dlatego jej cebule możemy kupić w dobrze wyposażonych sklepach ogrodniczych (zarówno stacjonarnych, jak i internetowych). Jeżeli mamy możliwość wyboru – szukajmy cebul jak największych, jędrnych, pozbawionych uszkodzeń, plam i przebarwień. Najbezpieczniej jest wybierać cebule pochodzące z oferty renomowanych, polskich producentów (mamy wówczas gwarancję, że pochodzą one z kontrolowanych upraw i są w pełni zdrowe).