UM Poznań: Zaroiło się na Franowie!

3 min czytania

Na terenie zajezdni Franowo stanęły trzy ule. Tysiące pszczół pracować będzie na około 250 ha, wyprodukują nawet 30 kg miodu rocznie.

- Pszczoły na terenie naszych zajezdni tramwajowych i autobusowych to nie nowość, choć do tej pory bywały u nas gościnnie, a teraz w zajezdni Franowo mają swój prawdziwy dom - mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań. - Pasieka to nasz wkład w ratowanie pszczół, a więc i środowiska, ale także ogromna radość na widok tego, jak owady uwijają się, produkując miód.

Na terenie zielonym zajezdni Franowo ustawione zostały trzy ule, w których zadomowiły się pszczoły. Wcześniej specjaliści sprawdzili, czy warunki w tej lokalizacji będą sprzyjały utrzymaniu się roju w ulu (nasłonecznienie, wiatry oraz warunki zimą), a przede wszystkim - zbadali, czy w okolicy jest wystarczająco dużo miododajnych roślin (tzw. pożytek).

- Trzeba pamiętać, że pszczoły latają i pracują w promieniu 2 kilometrów, co daje obszar około 250 hektarów. Zagospodarowanie zajezdni oraz jej okolic sprawiają, że mogą czuć się tu swobodnie. Latem w każdym z uli może być 80 tysięcy pszczół, zimą ta liczba zmniejszy się do 10 tysięcy - mówi Tomasz Wojtiuk z firmy Beeup.pl, pszczelarz i członek Polskiego Związku Pszczelarskiego. To jego zadaniem, jako właściciela pszczół i uli, będzie opieka nad pszczelimi rodzinami na Franowie.

W ulach na terenie zajezdni Franowo zamieszkała rasa Buckfast - należąca do najbardziej łagodnych i miodnych. Jedna pszczoła (za wyjątkiem królowej) żyje 40 dni i przynosi łyżeczkę nektaru, z którego powstaje miód. W mieście jest im łatwiej, bo różnorodność kwiatów jest większa niż na wsiach, więc owady pokonują mniejsze odległości, żeby zebrać nektar.

Szacuje się, że każdy ul z zajezdni Franowo wytworzy ok. 12 kg miodu. - Wbrew pozorom, miejskie miody są mniej zanieczyszczone niż te pochodzące z wiejskich pasiek, gdzie pszczoły zdobywają pożytek z terenów poddawanych opryskom - wyjaśnia Tomasz Wojtiuk.

Miasto od 2019 roku realizuje program [ Poznań dla pszczół]( https://www.poznan.pl/pszczoly/). Jest on inspiracją dla lokalnych społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia owadów. Jego celem jest edukacja dotycząca roli i znaczenia pszczół oraz owadów zapylających dla środowiska i gospodarki oraz zwiększenie ich populacji w mieście. W ramach programu tworzone są tzw. miejskie pasieki oraz stołówki dla fifnych owadów (miejsca przyjazne owadom zapylającym), w Lesie Dębińskim otwarto ścieżkę przyrodniczą Cztery pory roku w świecie zapylaczy, prowadzone są również warsztaty edukacyjne.

MPK Poznań od początku wspiera te działania. Spółka - podpisując w 2019 roku list intencyjny dotyczący projektu - zadeklarowała m.in. udostępnienie miejsca na ule na terenie zajezdni Franowo, Kacza i Warszawska. Bierze również udział w działaniach promocyjno-edukacyjnych: w ubiegłych latach podczas Dnia Pszczół na przystankach rozdawano pasażerom rośliny miododajne, w tym roku na linii 5 kursował specjalnie udekorowany tramwaj, którego pasażerom rozdawano m.in. miodowe lizaki oraz nasiona roślin, które przyciągają zapylacze.

Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/zaroilo-sie-na-franowie,209450.html

Autor: krystian