13 maja tramwaje wrócą na przebudowane trasy przez ul. Św. Marcin, Fredry i Mielżyńskiego. W piątek, 5 maja, rozpocznie się montaż nakładki na torowisko tramwajowe między ul. Gwarną a Kościuszki, która umożliwi tramwajom przejazd wahadłowy w obu kierunkach na ul. Św. Marcin.

Od 13 maja pasażerowie będą mieli do wyboru kilka linii jadących przez centrum. Znów będzie można przejechać z mostu Teatralnego przez ul. Fredry i Mielżyńskiego, do ronda Śródka. Z kolei linia nr 16 dojeżdżać będzie przez ul Św. Marcin do Al. Marcinkowskiego. 

Dzięki montażowi tymczasowego rozjazdu nakładkowego tramwaje na odcinku od Gwarnej do Al. Marcinkowskiego będą jeździły wahadłowo po jednym torze. Nakładka zamontowana zostanie między ul. Gwarną a Kościuszki, umożliwi zmianę toru i przejazd w obu kierunkach. Nakładka to rozwiązanie tymczasowe - gdy już nie będzie potrzebna, zostanie usunięta, a nawierzchnia przy torowisku będzie przywrócona do stanu pierwotnego.

Na chodniku przy Galerii MM, między ul. Piekary a Al. Marcinkowskiego, wyznaczony zostanie tymczasowy przystanek, skąd "szesnastka" ruszać będzie z powrotem na Piątkowo. Taki układ pozwoli na udostępnienie pasażerom możliwości dojazdu z centrum przez Św. Marcin do Kaponiery podczas trwającej przebudowy torowiska w ul. 27 Grudnia i pl. Wolności.

Dostępny będzie także przystanek przy skrzyżowaniu ul. Św. Marcin i Ratajczaka. Pasażerowie tramwaju jadącego ul. Św. Marcin będą mogli także wysiadać i wsiadać przy CK Zamek, gdzie powstał bliźniaczy przystanek w kierunku ronda Kaponiera (wcześniej był tylko w stronę centrum). Przystanki będą stopniowo uzupełniane o docelową małą architekturę.

W najbliższych tygodniach realizowane będą jeszcze prace wykończeniowe. Standardowo przeprowadzone zostaną również próbne przejazdy techniczne, które przetestują nową infrastrukturę przed wznowieniem ruchu.

Od ubiegłego roku pasażerowie mogą dojechać do Al. Marcinkowskiego od ul. Podgórnej, a od 1 kwietnia dostępna jest trasa przez ul. Towarową. Trwają jeszcze prace związane z torowiskami w ul. Gwarnej, 27 Grudnia i pl. Wolności.

Więcej o tym, jak po 13 maja kursować będą tramwaje, można przeczytać w tekście: Komunikacja publiczna od 13 maja

PIM