Sezon kąpielowy wystartuje 3 czerwca i potrwa do 31 sierpnia. Do dyspozycji poznaniaków i turystów będą cztery kąpieliska. W tym roku wyłączone z użytku będzie to na jeziorze Maltańskim z uwagi na często występujące tam zakwity sinic.

W tym sezonie czynne mają być cztery kąpieliska: Krzyżowniki (45 m linii brzegowej); Strzeszynek (55 m linii brzegowej), Rusałka (94 m linii brzegowej) oraz Kiekrz (36  m linii brzegowej). 

Wyłączone z użytku będzie natomiast kąpielisko na jeziorze Maltańskim. Powodem jest często występujący tam zakwit sinic. Zarządzające tymi terenami Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji podejmują liczne działania na rzecz rekultywacji jeziora, a także regularnie je oczyszczają. Mimo to warunki atmosferyczne, jak np. wysoka temperatura powietrza, a także napływ substancji organicznych, w tym związków fosforu i azotu, niesionych do Malty przez Cybinę powodują co roku intensywny zakwit sinic. Z tego względu tylko w ubiegłym roku kąpielisko było zamknięte łącznie aż 60 dni. 

W 2022 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu wydał łącznie 22 oceny jakości wody w kąpieliskach, które będą funkcjonować w tym sezonie. W 20 przypadkach stwierdził przydatność wody do kąpieli. Dwukrotnie wprowadzono zakaz kąpieli w jeziorze Rusałka.

W sezonie wszystkie poznańskie kąpieliska są strzeżone przez służby ratownicze w wyznaczonych godzinach.

JZ