Pod koniec marca rozpoczyna się wiosenno-letni sezon lotniczy. Pojawią się nowe połączenia z Ławicy. Łącznie tradycyjnymi liniami do jesieni będzie można dolecieć do 41 lotnisk. Ofertę uzupełniają 33 kierunki lotami czarterowymi.
Od sezonu letniego, który u większości przewoźników zaczyna się na przełomie marca i kwietnia, będzie można wybrać nowe kierunki - do Bari, Burgas i Pafos, gdzie poleci Ryanair. Do dwóch pierwszych miast loty ruszą już w najbliższą niedzielę, 26 marca, natomiast na Cypr kilka dni później - 29 marca. W wiosenno-letnim rozkładzie jazdy znajdą się też loty na Majorkę, do Chanii oraz Cagliari. Wszystkie rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Do czerwca trzeba będzie poczekać na wznowienie połączeń na Korfu (1.06) i do Barcelony-Girony (3.06). Łącznie irlandzkimi liniami do jesieni będzie można podróżować do 16 krajów (nie licząc Polski - Krakowa) i na 32 lotniska.
Druga z tanich linii, która lata z Poznania - Wizz Air - przez najbliższe kilka miesięcy oferować będzie jedynie trasę do Londynu (Luton). Dopiero w połowie roku uruchomione będą kolejne loty. 3 czerwca rusza połączenie z gruzińskim Kutaisi, a na początku lipca "urlopowe kierunki" na Bałkanach - Split i Tirana. Jeżeli ktoś lubi planować podróże z dużym wyprzedzeniem, to na stronie Wizz Air są już loty na luty i marzec 2024 roku do Werony, gdzie można było latać z Poznania tej zimy..
Oprócz tak zwanych "tanich linii" z Ławicy można wybrać także połączenia LOT-em (do Warszawy), KLM-em (do Amsterdamu), Lufthansą (do Frankfurtu i Monachium) oraz SAS-em (do Kopenhagi).
Z poznańskiego lotniska można także polecieć lotami czarterowymi. Korzystając z nich, można spędzić urlop w którymś 33 miejsc. W większości są to wakacyjne kurorty na Bałkanach i w rejonie morza Śródziemnego. Wyjątkiem i zarazem najdalszą destynacją jest hit ostatnich lat - Zanzibar.
Dobry styczeń i luty
Rynek lotniczy odbudowuje się po fatalnym roku 2020. Ławica obsłużyła wówczas niewiele ponad 650 tysięcy pasażerów. W porównaniu z latami 2018 i 2019, kiedy każdego roku przez poznańskie lotnisko przewinęło się blisko 2,5 mln osób, to była zapaść.
W 2022 roku Port Lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego obsłużył 2,25 miliona pasażerów. To ponad dwa razy więcej niż w 2021 roku. Zeszłoroczny wynik jest trzecim w historii poznańskiego lotniska.
Władze portu lotniczego mają nadzieję, że rok 2023 będzie rekordowy. Mogą o tym świadczyć wyniki ze stycznia, który był najlepszym miesiącem w całej historii i lutego (drugi wynik w historii). W każdym z tych miesięcy obsłużono ponad 130 tys. pasażerów, co było wynikami lepszymi od zeszłorocznych o ponad 80 procent.
RB